Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych płatników CIT w Polsce. Biedronka przed mBankiem

Resort finansów opublikował listę podatników, których wartość przychodu przekroczyła 50 mln euro w skali roku. Listę otwiera bank PKO BP, który tylko z tytułu podatku CIT wpłacił w 2018 r. 1,6 mld zł do budżetu państwa.

Podmioty grupy kapitałowej PKO BP, będącej liderem rankingu płatników CIT w Polsce, w 2018 r. odprowadziły do budżetu centralnego m.in. 1,6 mld zł podatku CIT, 950 mln zł z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych zwanego potocznie podatkiem bankowym, 310 mln zł podatku dochodowego od osób fizycznych, 326 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, 129 mln zł z podatku od towarów i usług oraz 77 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

PKO Bank Polski jest największym płatnikiem podatku CIT w kraju - wynika z opublikowanej przez Ministerstwo Finansów listy podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których przychody w 2018 r. przekroczyły 50 mln euro. Tylko z tytułu tego podatku bank wpłacił w ubiegłym roku do budżetu państwa ponad 1,3 mld zł. Łącznie, z tytułu różnego rodzaju podatków, grupa kapitałowa PKO Banku Polskiego zasiliła w ubiegłym roku budżet centralny i budżety samorządów lokalnych kwotą 3,5 mld zł

- podał bank.

Właściciel Biedronki zapłacił więcej podatku CIT niż mBank

Wg danych Ministerstwa Finansów, kolejne miejsca na liście największych płatników tej daniny za 2018 r. zajęły: PKN Orlen (866,83 mln zł), Bank Pekao (710,89 mln zł), Santander Bank Polska (707,74 mln zł) oraz ING BSK (670,67 mln zł). Na piątym miejscu znalazła się firma Jeronimo Martins, właściciel sieci dyskontów Biedronka, z podatkiem w wysokości 510,68 mln zł.

Kolejne pozycje zajmują mBank (503,03 mln zł), Alior Bank (422,88 mln zł), Volkswagen Leasing (302,43 mln zł) oraz Mondi Świecie (266,95 mln zł). 

Więcej o:
Komentarze (29)
Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych płatników CIT w Polsce. Biedronka przed mBankiem
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 24 razy 16

  Nie może być - zachodnie koncerny płacą w Polsce podatki ? Suwerenowi od takiego kłamstwa mózg się lasuje ...

 • piekarnik80

  Oceniono 8 razy 6

  A mogli ten podatek zlikwidowac zamiast dawac 500+
  Efekt bylby taki, ze wiele firm by zjechalo nad Wisle z takiej np Irlandii ( np . Facebook ) co spowodowaloby walke o pracownika ( duzy wzrost plac ) oraz wzrost cen nieruchomosci , bo wiele osob by sie przeprowadzilo do PL za praca. Za tym poszledlby wzrost wplywow z VAT, wplat do ZUS
  oraz PIT. ( ktore powinno byc rowniez zlikwidowane ) .

  Koniec koncow UE by nas za to krytykowala , co akurat wladzy powinno sie podobac. Nawet wyborcom PIS by sie to spodobalo....

  Ale nie, lepiej wziac pieniadze wydrukowac i rozdac tworzac inflacje.... :(

 • druga_wieza

  Oceniono 8 razy 2

  1. Podatki to nie tylko CIT. Najważniejszym podatkiem od firm jest VAT, choć nie dotyczy on banków. Są też inne podatki, ale ...trzeba się DOUCZYĆ.
  2. Wysokość CIT nijak nie świadczy o wysokości danin i podatków. Wystarczy inwestować, żeby ten podatek wynosił ZERO. Nie da się tego powiedzieć o VAT, podatku gruntowym, ZUS i PIT od pracowników, itd. itp.
  3. Inwestycje, to ...kolejne podatki. I miejsca pracy. I nieruchomości, których nikt nie wywiezie za granicę. Niezależnie od narodowości inwestora.
  4. Pozostawienie pustej hali jest teoretyczne możliwe, ale tzw. koszty wyjścia nie są zerowe.

 • inz100

  Oceniono 1 raz 1

  w wyszukiwarkę wpisać gov pl/web/finanse/dane-za-rok-2018

 • dres23

  Oceniono 2 razy -2

  Chwila, PKO, Orlen, Pekao, Santander, ING, JM...

  To jak wyszło, że JM jest na piątym miejscu?

 • smiki48

  Oceniono 16 razy -14

  a ile milionów wpłacił Fiat, VW czy konsorcja budujące autostrady? Pewnie zero. Podobnie jak wielkie sieci handlowe, które prowadzą w Polsce działalność charytatywną nie przynoszącą zysków.
  Właścicielowi Biedronki jest znacznie trudniej uciec od CIT, ponieważ wiele sklepów działa na zasadzie franszyzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX