Ministerstwo Rolnictwa ustali ceny zbóż, owoców i warzyw. Kto kupi taniej, może zapłacić karę

Rząd zamierza wprowadzić ustawę, dzięki której resort rolnictwa będzie mógł publikować referencyjne ceny dla wybranych owoców, warzyw i zbóż. Firmy, zmuszające rolników do sprzedaży towarów po niższej cenie, będą musiały liczyć się z surową karą od UOKiK.

Rząd przyjął projekt znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie wybranymi produktami rolnymi i spożywczymi. Nowe przepisy m.in. zakazują sprzedaży produktów rolniczych poniżej ceny referencyjnej. O tym, ile ona wynosi, decydować będzie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - informujeUOKiK

Ustawa przyjęta na mój wniosek przez Radę Ministrów jest jedną z najważniejszych w porządkowaniu rynku surowców rolnych

- stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa

Stwierdził też, że wprowadzenie przepisów jest "pierwszą próbą, od rozpoczęcia przemian ustrojowych w Polsce w 1989 r., ucywilizowania handlu i wyeliminowania złodziei żerujących na pracy rolników."

Jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy, nowelizacja ma na celu wzmocnienie pozycji producenta rolnego w łańcuchu żywnościowym. Producenci rolni stanowią - zdaniem resortu rolnictwa - najsłabsze ogniwo tego łańcucha i są często narażeni na stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych przez podmioty o większej sile przetargowej i większym potencjale ekonomicznym.

Czytaj też: Nowy bat na dłużników. Karę za niepłacenie faktur wymierzy UOKiK

Rolnicy dostają czasem kilkanaście procent ceny "sklepowej"

Prezes UOKiK Marek Niechciał stwierdził natomiast, że dzięki zmianom w prawie rolnicy nie będą już zmuszani do sprzedaży produktów poniżej kwoty, która nie oddaje nakładu ich pracy. Regulacje wpłyną również na sprawiedliwy podział marż pomiędzy producenta, pośrednika i sklep.

Kilka miesięcy temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się handlowi warzywami i owocami. Z analiz urzędników wynika, że w skrajnych przypadkach rolnik zarabia zaledwie kilkanaście procent ceny sklepowej. W większości przypadków między rolnikiem a sklepem występuje kilku pośredników, których udział podnosi finalną cenę produktu.

Kto wykorzystuje swoją pozycję, może zapłacić karę

Ustawa o przewadze kontraktowej ma umożliwić UOKiK reagowanie na sytuacje, w których duży przedsiębiorca wykorzystuje swoją pozycję, wymuszając na rolnikach sprzedaż owoców, warzyw i zbóż po zaniżonych cenach. Grozi za to kara do 3 proc. obrotu. 

Wśród towarów objętych nowymi przepisami znalazły się m.in.: agrest, aronia, jabłka, maliny, porzeczki, truskawki, wiśnie, jęczmień, żyto, ziemniaki i rzepak.

Więcej o:
Komentarze (271)
Ministerstwo Rolnictwa ustali ceny zbóż, owoców i warzyw. Kto kupi taniej, może zapłacić karę
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 66 razy 64

  Rozumiem, że jeśli za granicą będzie taniej to też nie będzie można kupić ????

 • kataryniarski

  Oceniono 44 razy 42

  Czyli tak: drogo na bazarkach, a teraz tez będzie drogo i w marketach :)

  Tak Pis rozwiązuje problemy! :D

 • jachay

  Oceniono 44 razy 42

  Bareja wraca!

 • pan.szklanka

  Oceniono 38 razy 38

  Gospodarka centralnie planowana. Niebawem zabraknie sznura do snopowiązałek, a chłopi zaczną dokarmiać świnie dotowanym chlebem.
  Swoją drogą Morawiecki powinien zapłacić karę. W końcu jako pierwszy w historii kupił od Kościoła katolickiego ziemię poniżej rynkowej wartości.

 • kataryniarski

  Oceniono 37 razy 35

  Kolejny mokry sen Kaczyńskiego się ziszcza - centralna regulacja gospodarki na modlę NEPu radzieckiego...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 40 razy 34

  Gospodarka ręcznie sterowana?
  Aż mi się komuna przypomniała :D

  Socjalizm to był jednak dobry system
  bo wszyscy mieli po równo!

  Brawo PiS! Brawo Kaczyński! Brawo Morawiecki!

 • nanabun

  Oceniono 32 razy 32

  Pamiętam jak za komuny podawali ceny poszczególnych produktów - równych w całym kraju. Pisiorki jako poskomuna chętnie wracają do starych wzorców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX