PiS idzie na rekord? Utrzymanie Sejmu ma nas kosztować 1,6 mln zł dziennie

W przyszłym roku Sejm przewidział m.in. wzrost uposażenia posłów czy pracowników Kancelarii Sejmu oraz wzrost wydatków na mieszkania poselskie, opiekę medyczną i loty czarterowe. Takie podwyżki nie pozostają obojętne dla budżetu. Według informacji "Faktu" tegoroczny budżet Sejmu wzrośnie o ponad 50 mln złotych w porównaniu do 2018 roku.

Do projektu budżetu Kancelarii Sejmu na przyszły rok dotarli dziennikarze "Faktu". Wynika z niego, że w 2020 roku jeden dzień utrzymania Sejmu będzie kosztował podatników aż 1,6 mln złotych dziennie. Łączny, roczny koszt wyniesie więc 575,6 mln złotych - czyli 50 mln więcej niż w 2018 roku.

1,6 mln złotych dziennie, 575,6 mln złotych rocznie - tyle w 2020 roku zapłacimy za pracę Sejmu

Poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Urbaniak wyjawił, że ostatni wzrost wydatków tłumaczony był obchodami 550-lecia Parlamentaryzmu Polskiego czy 100-lecia odzyskania niepodległości. W 2020 roku nie ma żadnych dużych rocznic, a wydatki na prace Sejmu cały czas rosną. 

Większy budżet ma związek z wyborami parlamentarnymi, które odbędą się na jesieni 2019 roku. W związku z tym, samym posłom i pracownikom ich biur, trzeba będzie wypłacić kolejno odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystany urlop - co ma kosztować aż 33 mln złotych. To jednak nie koniec przewidywanego wzrostu wydatków. Podatnicy zrzucą się także na droższe niż w ubiegłym roku mieszkania wynajęte w Warszawie dla parlamentarzystów (o 1,8 mln zł więcej), opiekę medyczną (której koszty wzrosły o 33 procent) czy nawet czarter samolotów (500 tysięcy złotych).

W porównaniu do tego roku, w 2020 roku wydamy więcej na diety posłów (o 800 tysięcy złotych więcej) i biura poselskie (o 6,5 mln złotych więcej). Samo utrzymanie Straży Marszałkowskiej wycenione zostało na 29,1 mln złotych. W 2020 roku koszt utrzymania wyniesie więc 575,6 mln złotych. Dla porównania w 2010 roku utrzymanie Sejmu kosztowało "tylko" 359,8 mln złotych. Do 2017 roku budżet Sejmu wzrósł do 447 mln złotych, by już rok później wynieść 521 mln złotych.

Nowy budżet Kancelarii Sejmu musi zostać uchwalony do końca września.

Więcej o:
Komentarze (132)
PiS idzie na rekord? Utrzymanie Sejmu ma nas kosztować 1,6 mln zł dziennie
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 32 razy 30

  Stać nas... znaczy: Was! - ludzie pracujący w Polsce, płacący w niej podatki!

  Stać was na utrzymanie tej bandy, "pięćsetplusów" i innych - inaczej już dawno na ulicach byście robili rewolucję.

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 23 razy 23

  Jaka praca, taka płaca... hahah Brawo PiS, ale będzie piękna katastrofa niebawem. Ale ciemny lud i tak obiwni PO a za ileś lat będzie z sentymentem wspominał PiS i emerytowanego zbawcę narodu. Szkoda tylko, że to lud niepiśmienny i ustne legendy nie przetrwają próby czasu a w książkach do historii będzie opisane jak to Polska w XXI wieku wpadła w sidła autorytarnych rządów, które doprowadziły w konsekwencji do krzysu ekonomicznego i kilku dekad stagnacji.

 • nessuno

  Oceniono 20 razy 20

  A miliony szaraków pracują uczciwie i ciężko na tych sqrwysynów darmozjadów.

 • 1moja

  Oceniono 13 razy 13

  "...Utrzymanie Sejmu ma nas kosztować 1,6 mln zł dziennie..." Ale o co ten krzyk? Przeciez tego nie zaplaca ich przenajswietsze zlodziejstwa biskupie ani PiSbolszewicy i ich rodziny /im tez sie naleza loty samolotem rzadowym, przeciez to ICH - Towarzysza Rzadu nic nie kosztuje/ tylko podatnicy gorszego sortu ze zdradzieckimi mordami.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • ar.co

  Oceniono 16 razy 12

  Jak się traktuje samoloty jak taksówki dla żon, dzieci i kochanek pisowskich darmozjadów, to trudno, żeby było tanio. Pisowskim złodziejom "po prostu się należy".

 • drbob20

  Oceniono 10 razy 10

  pisgowna rabuja w bialy dzien!! zasrane scierwa.

 • romcik1

  Oceniono 10 razy 10

  po co utrzymywać takie stado, wystarczyłaby połowa tych darmozjadów

 • narcystycznykanibal

  Oceniono 10 razy 10

  ośmiorniczek nie ma ale i tak jest zajebiście

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX