Linie lotnicze chcą usunąć toalety, by zmieścić 460 pasażerów. Wielu to zniesie. Za tańszy bilet

Linie lotnicze walcząc o zysk są w stanie zrobić wiele, by zmieścić w samolocie jeszcze więcej pasażerów. Najnowszy pomysł to usunięcie z maszyn A330neo kuchni i toalet. Zdaniem ekspertów część podróżnych zgodzi się na tego typu dyskomfort. W imię niższej ceny.

Linie lotnicze Cebu, największy tani przewoźnik na Filipinach, zapowiedziały, że w samolotach Airbus A330neo zamierza upchnąć aż 460 pasażerów. By dokonać tego imponującego - przynajmniej pod względem ergonomii - zadania, planuje usunąć z pokładu kuchnie i toalety - donosi Bloomberg

Dołożenie 20 siedzeń ma przynieść linii dodatkowy zysk. Dlaczego jednak pasażerowie mieliby godzić się na podróż w gorszych warunkach? Wyjaśnia to Janet Bednarek, historyk lotnictwa z Uniwersytetu w Dayton.

Mniejsza odległość pomiędzy siedzeniami jest mniej kontrowersyjna w Azji. Częściowo przez to, że Azjaci są po prostu mniejsi niż Europejczycy czy Amerykanie.

- stwierdziła

Kiedy przeciętna osoba jest mniejsza, wielkość miejsca traci znaczenie. Wiele osób jest w stanie zrezygnować z komfortu w zamian za niższą cenę biletu.

- wyjaśniła. 

Mathieu De Marchi z firmy Landrum & Brown zajmującej się rynkiem lotniczym przestrzega, że trend na zmniejszanie miejsc, który rozpoczął się w latach 2000, będzie w następnej dekadzie jeszcze bardziej widoczny. 

Bloomberg wyjaśnia, że branża lotnicza cierpi nie tylko na brak miejsca na nogi pasażerów - brakuje pilotów, mechaników, lotnisk oraz pieniędzy. Konkurencja sprawiła, że ceny biletów na niektórych trasach spadły w dekadę o połowę. 

Azjatycki rynek lotniczy rośnie w tempie 100 mln pasażerów rocznie. W Polsce również mamy do czynienia ze wzrostami, chociaż, co oczywiste, nie tak imponującymi. Z raportu „Prognozy dla rynku lotniczego 2019” PwC wynika, iż większość lotnisk regionalnych w Polsce odnotowała wzrost ruch o 15 proc. Oznacza to, że liczba pasażerów w skali roku przekroczyła 45 mln.

Polski sposób na rosnącą liczbę pasażerów

W Polsce odpowiedzią na wzrost popularności usług lotniczych jak na razie przede wszystkim ma być rozbudowa lotnisk. Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma się rozpocząć w 2021 r. Pierwszy samolot ma wystartować sześć lat później. Według wstępnych szacunków koszt budowy lotniska i otaczającej go infrastruktury to 30-35 miliardów złotych. Docelowo port ma obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie.

Czytaj też: Przestarzałe, awaryjne, problematyczne. Pięć samolotów, którymi zdecydowanie nie chcielibyście lecieć

Zmniejszanie miejsca na nogi nie jest specjalnością azjatyckich przewoźników. Na początku 2016 roku flotę Lufthansy zasilił pierwszy samolot Airbus A320neo. Zamontowano w nim 180 miejsc, o 12 więcej, niż w maszynach A320 wcześniejszej generacji, latających w barwach niemieckiego przewoźnika. Rok później linie American Airlines w klasie ekonomicznej zmniejszyły w samolotach Boeing 737 Max miejsce na nogi z 31 do 29 cali (79 cm do 74 cm).

Więcej o:
Komentarze (106)
Linie lotnicze chcą usunąć toalety, by zmieścić 460 pasażerów
Zaloguj się
 • sluchaj_bej

  Oceniono 25 razy 21

  Nalezy zachowac ostroznosc przy otwieraniu skrytek nad siedzieniami, bo moze wypasc pasazer klasy ekonomicznej.

 • magnolia06890

  Oceniono 21 razy 15

  bedą sikać do butelek a grubsze sprawy do wiaderek..Pomysł godny Nowogrodzkiej

 • sztucznypolak

  Oceniono 18 razy 14

  "branża lotnicza cierpi nie tylko na brak miejsca na nogi pasażerów - brakuje pilotów, mechaników, lotnisk oraz pieniędzy"
  Dosyc karkolomny zwiazek logiczny.

 • impr

  Oceniono 16 razy 12

  Bez toalety nie wyobrażam sobie latać . Chyba ich pogięło z tym zyskiem za wszelką cenę. Dopiero będzie problem, jak jakis pasażer jednak nie wytrzyma na pokładzie i się np. zesika.

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 11

  Zawsze zastanawiam się, dlaczego w sekundę po wyłączeniu sygnalizacji zapięcia pasów, 1/4 pasażerów MUSI wstać z miejsca i sięgnąć po coś do schowka z bagażem podręcznym, a kolejna 1/4, rozpoczyna permanentną, trwającą przez cały lot okupację toalet? Co ciekawe, WIĘKSZOŚĆ z nich codziennie jedzie godzinę do pracy i tyle samo wraca i jakoś sraczki nie dostaje...

 • micor

  Oceniono 10 razy 10

  Może i Azjaci są mniejsi ale z pewnością nie są głupsi. Radze o tym nie zapominać.

 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 10

  Latanie na czczo. Post na 24 godziny przed lotem. Ile by linie lotnicze zaoszczędziły na paliwie!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX