ZM Henryk Kania znów w taraptach. Firma została pozwana przez Aliora. Chodzi o narażenie na straty

Jak donosi serwis Bankier, Alior złożył doniesienie do prokuratury w sprawie z zakładami mięsnymi Henryk Kania. Bank wskazuje, że będąca w finansowym potrzasku firma mogła przedstawić nierzetelne informacje, narażając bank na straty.

7 czerwca br. ZM Henryk Kania weszły w sądowy tryb przyspieszonego postępowania układowego. To chwilowo uratowało firmę przed ogłoszeniem niewypłacalności i dało czas na przeprowadzenie restrukturyzacji oraz poszukania wsparcia finansowego. Alior jest zaangażowany w finansowanie będących w poważnych tarapatach finansowych zakładów mięsnych. Chodzi o kwotę 233 mln zł.

Bank wprawdzie wspiera zakłady w procesie restrukturyzacji, złożył jednak doniesienie do prokuratury w związku z podejrzeniem o wprowadzenie banku w błąd, a tym samym wystawienia na straty.

Złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Mamy podejrzenia odnośnie do tego, że dane przekazane przez spółkę mogły być nierzetelne, co przyczyniło się do pogorszenia sytuacji banku

- powiedział Marcin Herman, rzecznik Alior Banku, cytowany przez serwis Bankier.

Giełda reaguje

Informacja o zgłoszeniu sprawy do prokuratury przez Alior szybko odbiła się echem na Giełdzie Papierów Wartościowych, na której akcje ZM Henryk Kania są notowane od marca 2012 r. Rano 27 lipca wartość spółki zmalała o ponad 16 proc. Potaniały także o 2,1 proc. akcje Aliora.

Akcje ZM Henryk KaniaAkcje ZM Henryk Kania Stooq

W czerwcu z powodu niedotrzymania płatności kolejne firmy - w tym Alior - zaczęły wypowiadać umowy ZM Henryk Kania. Zadłużenie firmy w kilku bankach przekracza 600 mln. W zakładach pracuje ok. 800 osób.

Pozew przeciwko Rubin Energy

Trwające od miesięcy zamieszanie wokół problemów finansowych ZM Henryk Kania miały kolejny ze swoich zwrotów 25 lipca, kiedy firma wniosła pozew przeciwko Rubin Energy (RE), będącego współpracownikiem handlowym zakładów mięsnych.

RE wytwarzał wybrane produkty wchodzące w skład oferty ZM Henryk Kania. Będąca w restrukturyzacji firma przetwórcza oszacowała w pozwie zobowiązania ze strony RE na kwotę 331 198 828,8 zł.

Więcej o:
Komentarze (16)
ZM Henryk Kania znów w taraptach. Firma została pozwana przez Aliora. Chodzi o narażenie banku na straty
Zaloguj się
 • jtby

  Oceniono 8 razy 6

  "Bank wskazuje, że będąca w finansowym potrzasku firma mogła przedstawić nierzetelne informacje, narażając bank na straty." Bank dysponując rzeszą ekonomistów ochoczo "łyknął", co mu firma przedstawiła i udzielił kredytu. Teraz do prokuratury, która jest finansowana z pieniędzy podatników.

  Niby słusznie, w końcu pieruratury są od tego, ale bank nie dołożył należytej staranności, mimo iż posiadał niezbędne zasoby materialne i osobowe, więc niech płaci za całe postępowanie.

  Tow zierowy ministrze, zamiast bredzić jak potrzaskany lapek (już nie pamiętam, czy to wyście służbowego lapka młotkiem potraktowali, czy kąpaliście się z nim) o reformie prawa może byście zrobili coś konkretnego i mądrego, a nie wszystko dla TKM i żeby wam się do kuprów niezbyt szybko dobrano, jak lud ciemny trochę rozjaśnieje przy którychś wyborach.

 • wierze_w_ateizm

  Oceniono 12 razy 4

  firma ma 800 pracowników i 600 milionów długów...... to wychodzi 750 000 zadłużenia na pracownika....
  mowa o firmie producenckiej

  :)))

 • sirbankster

  Oceniono 2 razy 2

  Z tej spółki wyprowadzono kasę poprzez Rubin Energy (RE).... Taki szwindelek na ponad 300 baniek... ten 'artykuł' jest napisany na kolanie... nie ma żadnej głębszej analizy tylko same ogólniki.... i ten współpracownik - kurła ŁSK ogarnij się chopie....

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Bank to zawsze ten najuczciwszy i najbiedniejszy.

 • lesher

  Oceniono 2 razy 2

  Zawiadomienie Aliora to wierzchołek góry lodowej, to jest afera na wielką skalę.
  Z tej firmy zarząd najprawdopodobniej wyprowadził w ciągu ostatnich lat łącznie ok. 750 mln zł. Pokrzywdzeni są obligatariusze, dostawcy, akcjonariusze, pracownicy, banki.
  Ja również złożyłem w tej sprawie zawiadomienie w prokuraturze (Prokuratura Regionalna w Katowicach, sygn. akt. Rp I Ds. 22.2019).

 • szabepio

  0

  Ktos ma te 300 baniek a reszta frajerów niech płacze. W panstwie pis to akurat mikro afera. Skoki pisowe to 6mld wyprowadzonych pieniedzy. Loty marszalka sejmu to byc moze 0,5mln zł, ale wszystkie afery to bardzo grube miliardy.

 • koenzymq10

  Oceniono 2 razy 0

  nie zauważono 600 mln. zł długu. eee co to jest? powdtało taknagle co nie?

 • miras1953

  Oceniono 4 razy 0

  sku...ele chcą za darmo porządną firmę. skąd jest ten złodziejski alior?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX