Ekonomiści Credit Agricole obniżają prognozę dla PKB Polski. Powód to m.in. sytuacja w Niemczech

Po serii powyżej oczekiwań ekspertów dotyczących rozwoju polskiej gospodarki pojawiła się pierwsza obniżka. Ekonomiści banku Credit Agricole ścięli swoją prognozę dotyczącą wzrostu PKB Polski w 2019 roku.

Ekonomiści Credit Agricole obniżyli prognozę dla wzrostu PKB Polski na ten rok do 4,4 proc. z 4,7 proc. A wcześniej dwa razy w ciągu kilku miesięcy ją podnosili: w kwietniu z 3,7 do 4,3 proc. i potem w czerwcu do 4,7 proc. Skąd ta zmiana?

Prognozy dla PKB Polski w dół

Eksperci wyjaśniają, że głównym powodem są gorsze od oczekiwań dane, jakie pojawiły się w drugim kwartale - przede wszystkim chodzi tu o czerwiec. Poznaliśmy między innymi najgorsze od trzech lat dane o produkcji przemysłowej, która w czerwcu się skurczyła. Gorsza od oczekiwań była też produkcja budowlano-montażowa. W związku z tym Credit Agricole obniżył swoje oczekiwania wzrostu PKB w drugim kwartale - do 4,5 proc. rok do roku z 5 proc.

Niemcy mogą pociągnąć w dół

Wprawdzie rozczarowujące dane związane były z efektem kalendarzowym (mniej dni roboczych) oraz upałami, ale bank uważa, że na tym się nie skończy. "Lipcowe wyniki badań koniunktury (PMI) w Niemczech wskazały na pogłębienie się tendencji recesyjnych w przetwórstwie" - czytamy w ich prognozie. PMI dla przemysłu Niemiec spadł do najniższego poziomu od siedmiu lat. "W naszym zrewidowanym scenariuszu uwzględniliśmy ryzyko wyraźnego pogorszenia się sytuacji gospodarczej u głównego partnera handlowego Polski poprzez obniżenie prognoz dynamiki eksportu (a tym samym PKB) w II poł br." - rozwijają eksperci Credit Agricole. W 2020 roku polska gospodarka według nich ma urosnąć o 3,8 proc.

Więcej o:
Komentarze (25)
Ekonomiści Credit Agricole obniżają prognozę dla PKB Polski. Powód to m.in. sytuacja w Niemczech
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 24 razy 14

  Teraz ja dam prognozę dla Polski - był syf, jest syf a będzie jeszcze większy syf ...

 • farcry3

  Oceniono 7 razy 5

  Wskażniki wyprzedzające juz pokazują spowolnienie . A ilu to fachowców, ekonomistów, znawców no i przede wszystkim polityków w tvpis się zachłystywało tym, że spowolnienie w Niemczech nie wpłynie na Polskę. Oczywiście nigdy nie słyszeli o zasadzie inercji w ekonomii .

 • bormanek

  Oceniono 4 razy 4

  czy można zdjąć immunitet z parlamentu europejskiego posła np zalewskiej , jak się okaże że to przestępczyni?
  afera edukacji , PCK i tak dalej?

 • byrcyn11

  Oceniono 3 razy 3

  Druga kadencja dla PiS-u będzie ciekawa, żeby nie powiedzieć ekscytująca - może "wybuchowa" ? ;-)

 • kar.as

  Oceniono 4 razy 2

  Co zrobi Morawiak z Kaczorem, gdy zabraknie kasy na 500+? No przecież ich agresywny elektorat chyba ich rozniesie...

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 1 raz 1

  Za Jaruzela: "terms of trade", "recesja na Zachodzie", "sankcje Reagana"... Za Kaczora: "m. in. sytuacja w Niemczech"...

 • wychodze

  Oceniono 3 razy 1

  trzeba poszukac nowych rynkow zbytu europa i swiat czeka !

 • morgenroth

  Oceniono 19 razy -5

  Dziesiątki tysięcy lekarzy inżynierów i fizyków jądrowych rozkręca niemiecką gospodarkę tak, jak kilku złomiarzy rozkręca porzucony pojazd. Nic dziwnego, że dominatrix rudego się trzęsie, jak widzi, co narobiła

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX