Donald Trump podkręca ataki na bank centralny USA. Fed ma ściąć stopy pierwszy raz od kryzysu

Amerykański prezydent znów uderzył w Fed - tuż przed tym, kiedy najważniejszy bank centralny ma podjąć kluczową decyzję w sprawie stóp procentowych. "Nasz Fed nie robi nic" - grzmi Donald Trump z Twittera. Od kiedy powołał nowego szefa banku, skrytykował jego działania już ponad 40 razy.

Świat finansów w tym tygodniu żyje oczekiwaniem na decyzję amerykańskiego banku centralnego. Eksperci spodziewają się, że Fed obniży stopy procentowe - byłby to pierwszy taki ruch od grudnia 2008 roku, czyli od kryzysu finansowego, który wybuchł po upadku banku Lehman Brothers.

Świat czeka na decyzję Fed

Oczekiwania dotyczą cięcia o 25 punktów bazowych, czyli z przedziału 2,25-2,5 proc. do 2,0-2,25 proc. Amerykańska gospodarka była w ostatnich latach w świetnej kondycji i Fed stopy podnosił, by ograniczać inflację. Zaczęły jednak pojawiać się obawy przed spowolnieniem, więc oczekuje się, że bank centralny USA zdecyduje się teraz na cięcie. Obniżka stóp procentowych przez bank centralny to szansa na tańsze kredyty i więcej taniego pieniądza na rynku, co mogłoby gospodarkę napędzić.

Decyzja zapadnie 31 lipca - w środę wieczorem polskiego czasu. Eksperci spodziewają się, że cięcie stóp nie będzie głębokie, bo w piątek napłynęły lepsze od spodziewanych dane o wzroście PKB w USA - gospodarka nie potrzebuje już teraz najwyraźniej mocnej stymulacji. Do tego sytuacja na amerykańskim rynku pracy wciąż wygląda bardzo dobrze - a Fed, w przeciwieństwie do większości zachodnich banków centralnych, pilnuje nie tylko inflacji, ale także rynku pracy właśnie.

Donald Trump naciska na bank centralny

To jednak nie podoba się amerykańskiemu prezydentowi. Donald Trump ma swoje zdanie na temat tego, jak powinna wyglądać polityka monetarna.

"UE i Chiny będą dalej obniżać stopy procentowe i pompować pieniądze w swoje systemy gospodarcze, sprawiając, że wytwórcom będzie łatwiej sprzedawać produkty. W tym czasie, przy bardzo niskiej inflacji, nasz Fed nie robi nic - i prawdopodobnie zrobi bardzo mało w porównaniu z nimi. Niedobrze!". "Wszystkie posunięcia Fed były złe. Małe cięcie stóp nie wystarczy, ale i tak wygramy!" - grzmiał w serii wpisów na Twitterze.

To nie jest pierwszy raz, kiedy amerykański prezydent próbuje wywierać naciski na niezależną instytucję, jaką jest bank centralny. Ja wyliczył portal serwis Yahoo Finance, Trump tweetował na temat Fed albo polityki monetarnej 39 razy, od kiedy nominowany przez niego na nowego szefa tej instytucji Jerome Powell objął to stanowisko - czyli od stycznia 2018 roku. Tylko od ostatniego posiedzenia banku z czerwca 2019 roku, Trump tweetował 20 razy. Wyliczenia dziennikarzy portalu kończą się na 28 lipca, nie obejmują więc ostatnich, poniedziałkowych wpisów - było ich łącznie cztery.

Fed tym naciskom się nie poddaje, a jego przedstawiciele powtarzają, że nie będą przyjmować poleceń od prezydenta. Jerome Powell powiedział nawet na początku tego roku, że nie zrezygnuje ze stanowiska, nawet jeśli Trump go o to poprosi.

Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej USAJerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej USA Fot. Susan Walsh / AP Photo

Jeśli bank obniży stopy, to zrobi to tylko dlatego, że sam uzna to za stosowne, co zresztą członkowie Fed od pewnego czasu już sygnalizowali.

Wpisy Trumpa mają jeszcze jeden istotny wydźwięk. Członkom Fed nie wolno wygłaszać komentarzy na temat polityki monetarnej na 11 dni przed posiedzeniem w tej sprawie. Donalda Trumpa na Twitterze nikt nie powstrzyma przed pisaniem treści, które widzą także giełdowi inwestorzy.

Przykłady z zagranicy

Zachowanie amerykańskiego prezydenta może się niepokojąco kojarzyć z decyzjami szefów innych państw. W ostatnim czasie silne naciski na bank centralny wywierał prezydent Turcji. Recep Tayyip Erdogan nie zgadzał się z polityką bankierów dotyczącą stóp, wielokrotnie publicznie wzywał do ich obniżania. Twierdził między innymi, że wysokie stopy procentowe powodują inflację, zaprzeczając nie tylko ekonomistom, ale i faktom. W końcu Erdogan doprowadził do wymiany szefa. Na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie turecki bank centralny stopy obniżył - najmocniej od kilkunastu lat.

Czytaj więcej na ten temat: Turcja: bardzo ostre cięcie. Erdogan zwolnił szefa banku centralnego i ma to, czego chciał

Więcej o:
Komentarze (12)
Donald Trump podkręca ataki na bank centralny USA. Fed ma ściąć stopy pierwszy raz od kryzysu
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 15 razy 5

  Interesujące, że wszystkie półgłówki są takie same, jakby je z jednej fabryki wypuścili. Każdy twierdzi, że nie jest taki jak inni, a potem robi to samo. Może dlatego, że z pustego i salomon nie naleje, więc każda pustka intelektualna jest podobna.

 • oloros11

  Oceniono 10 razy 4

  Z erdoganem ma wiele wspólnego myśli kategoriami kadencji i bezrobocie go nie interesuje on ma cechy tyrana i rasiscy portret psychologiczny bardzo czytelny i przewidywalny bardzo pasujący do elektoratu w Stanach na marginesie nigdy tylu głupków przeżartych propaganda tv nie widziałem w jednym miejscu jak właśnie w Us dla spokoju na świecie to jest tykająca bomba oni wykończą wszystkich ale nie ogranicza swoich apetytów czyli wszystko chcieć i wszystko mieć nawet jakby mieli podpalić cały swiat

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 0

  Trump poucza banki

  tata dał mu $413 milionów, ale ciągle dał radę zbankrutować sześć razy

  szacun

  ps. parę lat chwalenia najlepszej gospodarki, a tu nagła chwila szczerości

  haha

 • slowiczek_poznanski

  Oceniono 1 raz -1

  GW musi miec "dobry sluch", ja jakosc nic takiego tu nie slysze

 • slowiczek_poznanski

  Oceniono 1 raz -1

  GW musi miec "dobry sluch", ja jakosc nic takiiego tu nie slysze

 • jozbieszczad

  Oceniono 3 razy -3

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w weekend, że wciągnie Antifę, na listę organizacji terrorystycznych

  onet.pI/politico/trump-zapowiedzial-delegalizacje-antify-burza-na-niemieckim-twitterze/jm7109y

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX