"PB": Alior Bank za problemy ZM Kania obwinia też swoich pracowników. Wśród nich Wojciech Olejniczak

"Puls Biznesu" twierdzi, że za problemy we współpracy z Zakładami Mięsnymi Kania, które w czerwcu znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, Alior Bank wini także swoich pracowników. Wśród nich znajdować ma się Wojciech Olejniczak - dawna gwiazda SLD.

"Puls Biznesu" donosi, że Alior Bank po rozliczeniu współpracy z ZM Kania, które od czerwca borykają się z potężnymi problemami finansowymi, ma pretensję również do własnych pracowników.

Gazeta twierdzi, że bank "o przestępstwa podejrzewa nie tylko władze ZM Henryk Kania, ale i własnych pracowników. W tym Wojciecha Olejniczaka, który do końca maja 2019 r. był w Aliorze dyrektorem departamentu biznesu Agro". 

Olejniczak to dawny polityk - przed ponad dekadą był szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także ministrem rolnictwa. 

Miało dojść do spotkania bankierów z pracownikami ZM Kania

Alior w swoim zawiadomieniu wskazuje, że ZM Kania mogły przedstawić niepełne informacje, narażając bank na straty. Według "Pulsu Biznesu" "chodzi o przedstawianie nierzetelnych informacji, m.in. o stanie należności czy zapasów magazynowych mięsnej firmy".

To jednak nie wszystko. "Puls Biznesu" twierdzi też, że przed zwiększeniem finansowego zaangażowania Aliora w zakłady doszło do spotkania przedstawicieli Aliora i ZM Kania. "Jednym z uczestników tego spotkania, wymienionym w zawiadomieniu do prokuratury jako osoba, która mogła dopuścić się karalnej niegospodarności, jest Wojciech Olejniczak" - pisze gazeta. Przedstawia też stanowisko Olejniczka, który twierdzi, że spotkanie to była "standardowa sytuacja". - Przy czym jako departament Agro byliśmy jedynie działem wsparcia dla departamentu biznesu. Nie uczestniczyłem w przygotowywaniu aplikacji kredytowej ZMHK ani w podejmowaniu ostatecznych decyzji, które należą do komitetu kredytowego i zarządu banku - dodaje Olejniczak. 

Pozew ZM Henryk Kania

Trwające od miesięcy zamieszanie wokół problemów finansowych ZM Henryk Kania miały kolejny ze swoich zwrotów 25 lipca, kiedy firma wniosła pozew przeciwko Rubin Energy (RE), będącego współpracownikiem handlowym zakładów mięsnych. RE wytwarzał wybrane produkty wchodzące w skład oferty ZM Henryk Kania. Będąca w restrukturyzacji firma przetwórcza oszacowała w pozwie zobowiązania ze strony RE na kwotę 331 198 828,8 zł.

Więcej o:
Komentarze (29)
"PB": Alior Bank za problemy ZM Kania obwinia też swoich pracowników. Wśród nich Wojciech Olejniczak
Zaloguj się
 • mariusz123xx

  Oceniono 22 razy 20

  Obwinia swoich pracowników ? To znaczy tylko jedno - albo procedury banku są do d... albo ich przestrzeganie pozostawia wiele do życzenia. I tak źle i tak niedobrze. Czy ludzie mają wątpić w bezpieczeństwo swoich pieniędzy ?

 • gordejuela

  Oceniono 13 razy 11

  Zapomnieliscie tylko o jednym.Wlascicielka Rubin Energy to przyjaciolka pani Kania,zony obecnego wlasciciela.Kto normalny dawalby miesiacami towary za ponad 300 milionow zl,gdy odbiorca Nie placi ? Wlascicielka Rubin Energy to wyjatkowy okaz: zarejestrowala az 21 roznych spolek i w kazdej jest prezesem.Kasy z zakladow Kania nikt juz nie zobaczy,bo dawno jej juz w Polsce nie ma.Alior moze tylko sprobowac polozyc lape na tym ,co po Rubin zostalo i tyle.Takie sa skutki,gdy sie wyrzuca tworcow banku i najlepszych pracownikow i niszczy ich dorobek.Platforma Aliora byla piekna i intuicyjnie prosta.Teraz do bezsensowny,pelen bledow chaos.

 • dynia71

  Oceniono 13 razy 11

  Firma Rubin produkowała specjalistyczne produkty mięsne dla Kani. Kania sprzedawała im surowiec a odkupywała gotowy produkt. Wartość dodana powinna być w rubinie a Kania powinna mieć zobowiązania za gotowy produkt. Skąd więc te należności na 330mln?

  Dla mnie to wałek na 300mln i tyle. bank się nie połapał w porę bo w bilansie już za lata 2016 widać, że spółka jest drenowana z gotówki. Rubin to słup, kasa poszła dalej a pan Kania chce aby tę kasę podarowały mu banki i inwestorzy, bez prokuratury.

 • denoir696

  Oceniono 7 razy 7

  Swoją drogą dziwne, że Olejniczak tyle się uchował w znacjonalizowanym, dobrozmianowym banku...

 • alex179

  Oceniono 6 razy 6

  Tak to jest jak się bierze na dyrektorów ludzi bez wiedzy tylko po kluczu

 • nieprawomyslny

  Oceniono 3 razy 3

  Rubin Energy - jak sama nazwa wskazuje zajmowała się podrobami mięsnymi, jako podwykonawca Kanii. 331m długu.. nieźle się wozili.

 • lusjola

  Oceniono 1 raz 1

  ZM Kania to producent jeden z najlepszych . Komuś musiało bardzo zależeć na zniszczeniu właściciela...

 • pane.cascaval

  Oceniono 1 raz 1

  Czy Alior to państwowy, Narodowy BANK?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX