Wyprawka 300 złotych także w szkołach dla dorosłych. Ważne zmiany w rządowym programie

Od czwartku 1 sierpnia świadczenie z programu Dobry Start przysługuje nie tylko uczniom szkół dziennych. O wyprawkę szkolną może ubiegać się także młodzież ucząca się w szkołach dla dorosłych.

Program Dobry Start przewiduje, że rodziny otrzymują raz w roku 300 złotych na każde dziecko uczące się w szkole. By otrzymać świadczenie trzeba spełnić kryterium wieku - nie więcej niż 20 lat i nie więcej niż 24 lata w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Trzeba też złożyć wniosek. Minister rodziny Bożena Borys-Szopa przypomina, że wnioski dla tej dodatkowej grupy uczącej się w szkołach dla dorosłych można składać tylko drogą papierową - podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą.

Zobacz też poradnik wideo, jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej:

Program "300 plus". Kto może złożyć wniosek?

Wnioski drogą elektroniczną dla dzieci i młodzieży uczącej się w szkołach dziennych można było składać już od 1 lipca. Szybciej złożony wniosek oznacza wcześniejszą wypłatę świadczenia. Jeśli ktoś zrobi to w sierpniu to świadczenie zostanie wypłacone nie później niż 30 września. Świadczenie przyznawane jest niezależnie od sytuacji materialnej.

"300 plus" to program, z którego mogą skorzystać wszyscy rodzice bez względu na wysokość wynagrodzenia. Bez względu na dochody rodzic, który złoży odpowiedni wiosek, otrzyma 300 złotych. Wnioski o przyznanie dodatkowych pieniędzy może złożyć:

 • rodzic,
 • opiekun faktyczny dziecka - osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek
 • o jego adopcję,
 • opiekun prawny dziecka - osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
 • osoba ucząca się - czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie
 • żyją, ma prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.

Wniosek składa jeden z rodziców, jeśli dziecko wychowywane jest przez obydwu rodziców w jednym gospodarstwie domowym. Jeśli rodzice opiekują się dzieckiem naprzemiennie, to każdy z nich może złożyć wniosek i wtedy otrzymają po 150 złotych świadczenia. Wzory wniosków można pobrać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Jeśli wniosek wpłynie w lipcu lub sierpniu i zostanie zaakceptowany przez urząd, wówczas 300 plus zostanie wypłacone do końca września, a nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wnioski złożone od września będą wypłacone do dwóch miesięcy od terminu złożenia dokumentów.

Więcej o:
Komentarze (3)
Wyprawka 300 złotych także w szkołach dla dorosłych. Ważne zmiany w rządowym programie
Zaloguj się
 • żararaka straszny

  Oceniono 3 razy 3

  Jednym słowem skandal. Dlaczego ja nie mogę spełnić swoich marzeń i uczyć się w zasadniczej Szkole Zawodowej ogrodniczej lll wieku.Chciałbym zdobyć wykształcenie ponadpodstawowe być może miałbym szansę w sejmie na marszałkałkiem.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 2 razy 2

  wincej rozdawać, wincej!!!

 • 3guziec

  Oceniono 1 raz 1

  za PO nic nie dawano i gardzono takimi ludżmi, patrz opisy Młynarskiej z wybrzeża Bałtyku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX