Rusza budowa obwodnicy Częstochowy. Budimex rozpoczął prace na odcinku autostrady A1

W ciągu siedmiu dni od podpisania umowy między firmą Budimex a GDDKiA rozpoczęły się prace przy obwodnicy Częstochowy. Roboty drogowe będą realizowane na autostradzie A1 na odcinku węzeł Rząsawa-węzeł Blachownia. Wartość umowy to 353 173 163,55 zł netto.

Generalnym wykonawcą prac przejętych po włoskiej firmie Salini jest konsorcjum STRABAG Infrastruktura Południe, Budimex i Budpol. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach. Przewiduje się, że prace przy obwodnicy potrwają do połowy listopada 2019 r.

Krótki termin GDDKiA

Jak podała firma Budimex, ze względu na krótki termin inwestycji, prace będą wymagały zaangażowania dużych nakładów sprzętu i pracowników oraz odpowiedniej koordynacji prac. Na łącznie 19-kilometrowym odcinku autostrady A1 pracować ma w sumie kilkaset osób i ponad sto jednostek sprzętu drogowego.

Zgodnie z zamówieniem GDDKiA, obwodnica Częstochowy będzie miała cementową nawierzchnię z 5-letnią gwarancją wykonawcy. To nie jedyne inwestycje drogowe Budimexu na A1. Firma realizuje obecnie także dwa inne odcinki autostrady A1: Tuszyn-Piotrków i A1 Kamieńsk-Radomsko.

Kolejne odcinki A1

Zanim powstanie obwodnica Częstochowy, od 2 sierpnia część kierowców będzie mogła pojechać długo wyczekiwanym odcinkiem autostrady A1 między Pyrzowicami a Częstochową. Na początku nowy 37-kilometrowy odcinek trasy będzie dostępny wyłącznie dla samochodów osobowych.

S7 do przebudowy

Inwestycje, z których nie wywiązali się w ostatnich miesiącach wykonawcy oraz w związku z tym wypowiedziane przez GDDKiA umowy potęgują presję wokół bieżących projektów drogowych. Z tego względu drogowcy starają się nadrobić przynajmniej część strat. 31 lipca GDDKiA poinformowała o poszukiwaniach wykonawcy na budowę przy trasie S7 pod Warszawą. Chodzi o poszerzenie i dostosowanie do standardów trasy ekspresowej 35-kilometrowego odcinka obecnej drogi krajowej nr 7 między Płońskiem a Czosnowem.

Pierwszy z kilku przetargów dla tej inwestycji wystartuje w ciągu najbliższych dni.

Więcej o:
Komentarze (22)
Rusza budowa obwodnicy Częstochowy. Budimex rozpoczął prace na odcinku autostrady A1
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 11 razy 5

  Brawo PiS! W 4 lata 37km autostrad! To ponad 6 razy więcej niż w przypadku poprzednich rządów PiS!!!

 • swru

  Oceniono 9 razy 5

  jestem w szoku. Będzie pierwszy kilometr autostrad po 4 latach rządów PiS

 • z.wyspy

  Oceniono 5 razy 3

  5 lat gwarancji? To prawie tak jak kadencja "marszałka" lotnika Kuchcińskiego.

 • barrt21

  0

  będzie tak wspaniała jak ta z Piekar do Pyrzowic na śląsku, tzn będzie mogła służyć spadkobiercom Małysza w trenowaniu skoków

 • dod201701

  0

  Jeśli urzędnicy wyjmą kciuki z d... buzi i będą pracowali tak solidnie jak na budowie, to jest to jak najbardziej do zrobienia. Ale jeśli będzie tak jak zwykle, to czuję duży dym. Termin jak na polskie realia jest zwariowany, nawet jeśli jest już połowa zrobiona.

 • jacekczewa

  Oceniono 2 razy 0

  brawo! wreszcie coś się ruszyło....

 • vitmik

  Oceniono 6 razy 0

  hm 353 mln/ 19km = 18,5 mln / km i w dodatku w 3,5 miesiąca?
  tylko Budimex? bez makaroniarzy?

  czyli można normalnie budować autostrady?

 • mietek1910

  Oceniono 9 razy -5

  Autostrady buduje się zazwyczaj raz, na zawsze. Mają służyć transportowi milionów pojazdów i milionów ton ładunków przez dziesięciolecia. A wykonawca daje gwarancję 5 lat??? Tyle to na sprzęt rtv/agd się dostaje. Wiadomo, że prędzej czy później powstaną defekty w jezdni (mróz, wilgoć, upały...) ale co to jest 5 lat dla takiej inwestycji, za tyle pieniędzy??? To jakby wybudować piękny apartamentowiec i dawać gwarancję 5 lat każdemu z najemców. A potem niech się wali, razem z nimi...Czy te 5 lat to jest norma przy budowie dróg?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX