Obniżka PIT już od października. Ile będzie można zyskać? Przy płacy minimalnej jakieś 41 zł miesięcznie

Od 1 października ma zacząć obowiązywać powszechna obniżka podatku PIT dla pierwszego progu podatkowego z 18 do 17 proc., a także podwyżka kosztów uzyskania przychodów. Ile pieniędzy zostanie Polakom w portfelach?

Obniżka PIT zgodnie z planami rządu na wejść w życie od 1 października, i od tego dnia ma być domyślnie uwzględniana w poziomie wynagrodzeń Polaków. Już bowiem od październikowych płac mają być odprowadzane niższe zaliczki na podatek - przy zastosowaniu niższej stawki PIT i wyższych kosztów uzyskania przychodu. To warte zaznaczenia, bo np. w przypadku zerowego PIT-u dla młodych jest inaczej - domyślnie zaliczki na podatek będą do końca roku pobierane tak, jakby żadnych zmian nie było, a rozliczenie nastąpi dopiero przy okazji rocznych zeznań podatkowych.

Czytaj też: W tym roku stawka PIT wyniesie 17,75 proc. Ministerstwo Finansów pokazało, jak przebiegnie obniżka podatku

Obniżka PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów

Obniżka obejmie stawkę podatku w pierwszym progu podatkowym. Dziś dla dochodów (konkretnie - podstawy opodatkowania) do 85528 zł wynosi ona 18 proc., od października spadnie do 17 proc. Bez zmian pozostanie stawka dla drugiego progu podatkowego (czyli ponad 85528 zł) - nadal będzie to 32 proc.

.. .

Dodatkowo, także od października w górę pójść mają koszty uzyskania przychodów. Te obniżają podstawę do opodatkowania, a więc także i podatek, który musi zapłacić pracownik. W najbardziej standardowym przypadku - osoby pracującej na jeden etat - koszty uzyskania przychodów wzrosną z 1335 zł rocznie (111,25 zł miesięcznie) do 3000 zł rocznie (250 zł miesięcznie).

.. Ministerstwo Finansów

Ile da obniżka PIT?

O ile wyższe pensje "na rękę" dadzą PIT 17 proc. i wyższe koszty uzyskania przychodów? Przykładowo - łączna oszczędność dla osoby zarabiającej 2450 zł brutto (tyle ma wynieść w 2020 r. płaca minimalna) 493 zł w skali roku, wyniesie ok. 41 zł miesięcznie, tj. 492 zł rocznie.

Przy zarobkach na poziomie 3000 zł mówimy już o podatku niższym o 550 zł rocznie (ok. 46 zł w miesiącu). Przy wynagrodzeniu 4000 zł w kieszeni zostanie 653 zł rocznie (ok. 54 zł miesięcznie), przy 5000 zł oszczędność wyniesie 757 zł rocznie (ok. 63 zł miesięcznie), przy 6000 zł mówimy o zysku rzędu 860 zł rocznie (ok. 72 zł miesięcznie), a przy 7000 zł o 963 zł w kieszeni w skali roku (ok. 80 zł na miesiąc). 

Powyższe wyliczenia poczyniono przy założeniu pracy na jednym etacie - tj. podwyżki kosztów uzyskania przychodu z 1335 zł do 3000 zł w skali roku.

Oszczędność zobaczą także osoby "wpadające" w drugi próg podatkowy - ich podstawa opodatkowania (dochody brutto minus składki na ubezpieczenie społeczne minus koszty uzyskania przychodów) do kwoty 85528 zł także będzie opodatkowana niższą stawką 17 proc., dopiero nadwyżka stawką 32 proc. Co więcej, może się okazać, że dzięki podwyżce kosztów uzyskania przychodów takie osoby zaczną "łapać" się do pierwszego progu podatkowego. Dlaczego? Wyższe koszty uzyskania przychodu to niższa podstawa opodatkowania - może się zdarzyć, że przed zmianą czyjaś podstawa opodatkowania lekko przekraczała 85528 zł, a po zmianach będzie delikatnie poniżej niej. Można szacować, że wcześniej poziomem dochodów brutto, ponad którym pracownik na etacie "wpadał" w drugi próg podatkowy było ok. 100,7 tys. zł. Po podwyżce kosztów uzyskania przychodów będzie to ok. 102,6 tys. zł.

Pewną oszczędność zobaczą także przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych czy osoby pracujące na umowy cywilnoprawne. Część albo całość ich dochodów również będzie bowiem opodatkowana już nie stawką 18 proc., ale 17 proc. 

Więcej o:
Komentarze (70)
Obniżka PIT już od października. Ile będzie można zyskać? Przy płacy minimalnej jakieś 41 zł miesięcznie
Zaloguj się
 • 600ps

  Oceniono 10 razy 10

  ktos robie sobie jaja a tym kims jest Morawiecki 41 zl na miesiac to okolo 8 litrów benzyny a za kilka miesiecy za otrzamane 41 zwrócimy 140 zl. Klamca i oszust znowu opowiada bajki!!!!!!.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 18 razy 8

  Polacy, całujcie ręce towarzyszy za ten szczodry gest. A potem zasuwać za miskę ryżu na ich nieletnie Ukrainki i tanie linie samolotowe.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 10 razy 8

  Tak naprawdę nic nie zyskamy. Kwotowo będzie więcej, ale tą "podwyżkę" już zeżarła inflacja.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 8

  PO nie chciało obniżyć kwoty wolnej od podatku. PiS obiecywał ale nic nie zmieni. I nadal najbiedniejsi będą utrzymywać loty marszałka do domu.

 • lolopindolo

  Oceniono 6 razy 6

  a prog podatkowy zamrozony od 12 lat. wpadanie w 2 prog podatkowy przy tak smiesznie niskiej kwocie to skandal. Kwota przy ktorej wpada sie w 32% powinna bycconajmniej 2krotnie wyzsza

 • rozterka47

  Oceniono 4 razy 4

  Zamiast rozdawać 500+ , 300+, trzynastki emeryckie itp należało obniżyc podatek w pierwsze skali o kilka % , to miałoby sens , byłoby znacznie prostsze i zyskaliby wszyscy podatnicy

  ewentualnie , nie obniżać podatków tylko dać ulgę dla dzieci i jednoczesnie obniżyc VAT to byłoby korzystne i uczciwe wobec podatników skorzystałby każdy a najwięcej rodziny z dziećmi

  to , co robi PIS to tylko przekupywanie elektoratu i demoralizowanie społeczeństwa , nadto hoduje nierobów

 • marek.usc

  Oceniono 14 razy 4

  Heh w moim przypadku 100 kilka złotych... Szal za tyle mnie nie kupią. A swoją drogą to kupczenie głosami jest zwyczajnie już bezczelne

 • antypiss

  Oceniono 16 razy 4

  Wow, aż 41 zł miesięcznie !!! Dziękuję Panie prezesie, tylko co z samorządami? Podniosą podatki żeby to sobie odbić czy dalej będę jeździł po dziurawych drogach?

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli młody Polak, który wiedzę o świecie czerpie z youtuba i szajsbooka poleci w dyrdy zagłosować na pis, żeby sprzedać demokrację za 41 złotych miesięcznie. Wnuki przesrają to, o co walczyli dziadkowie śpiąc na styropianie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX