To może być druga Ziemia. I to nie tak daleko. Nowe odkrycie kosmicznego teleskopu TESS

Kosmiczny teleskop TESS znalazł w odległości zaledwie 31 lat świetlnych - jak na kosmiczne odległości to naprawdę niewiele - planetę nieco większą od Ziemi, na której mogą istnieć warunki do życia.

Od lipca ubiegłego roku w kosmosie prowadzi obserwacje teleskop TESS przeznaczony do poszukiwania egzoplanet, a więc takich planet, które – z racji ich wielkości i odległości od najbliższej gwiazdy – są przyjazne dla życia, przynajmniej w takiej formie, jaką znamy. Misja zrealizowana przez NASA kosztem ok. 340 mln dol. zaplanowana wstępnie do 2022 roku już przyniosła spektakularne rezultaty.

W ciągu pierwszego roku obserwacji teleskop TESS wypatrzył 850 potencjalnych egzoplanet, z czego 21 jest już potwierdzonych. Wśród nich wyjątkowy obiekt oznaczony kodem GJ 357 d.

Od Ziemi dzieli ją ledwo 31 lat świetlnych – to dotąd najbliższa nam egzoplaneta. Możliwe, że w przyszłości ludzie będą ją w stanie zasiedlić, o ile faktycznie panują na niej warunki sprzyjające życiu. 

Czytaj więcej: Galaktyka w 3D. Polscy naukowcy stworzyli trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej

GJ 357 d w gwiazdozbiorze Hydry

Według zespołu badaczy pod kierunkiem astronom Lisy Kaltenegger z amerykańskiego Instytutu Carla Sagana specjalizującego się w poszukiwaniach egzoplanet, GJ 357 d krąży w gwiazdozbiorze Hydry wokół czerwonego karła typu M. To gwiazda mniej więcej trzy razy mniejszej od Słońca i oznaczona kodem GJ 357.

Na powierzchnię egzoplanety dociera mniej więcej tyle energii od jej gwiazdy, ile Mars dostaje od Słońca. To powoduje, że gdyby nie miała atmosfery, temperatura na niej wynosiłaby, według szacunków uczonych, minus 53 stopnie Celsjusza. Ale planeta jest dwa lub trzy razy większa od Ziemi, a jej masa może być nawet sześć razy większa od naszej planety. Przez to mogła utrzymać się na niej gęsta atmosfera. I jeżeli tak jest faktycznie, to jest na niej cieplej i może na jej powierzchni znajdować się woda w stanie ciekłym. A stąd już tylko krok do obecności życia. 

Czytaj więcej: Francja szykuje się na "Gwiezdne Wojny". Przeznaczy 780 mln euro na satelity wyposażone w lasery

Wkrótce dowiemy się więcej

GJ 357 d ma dwóch braci – to krążące w jej układzie planety GJ 357 b i GJ 357 c. Na nich życie się raczej nie rozwinęło – są blisko swojej gwiazdy i panują na nich odpowiednio temperatury 254 i 127 stopni Celsjusza.

Zdaniem Lisy Kaltenegger wkrótce, dzięki uruchomieniu dwóch nowych potężnych teleskopów, będziemy w stanie coś więcej powiedzieć o GJ 357 d i całym układzie, w tym może nawet zaobserwować oznaki życia. W 2021 roku ma być wystrzelony w kosmos teleskop kosmiczny Jamesa Webba, a w 2025 roku ma zacząć działać ogromny Extreme Large Telescope w Chile.

Być może zatem jesteśmy już niewielki krok od rozwiązania zagadki, czy jesteśmy sami we Wszechświecie.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl

Więcej o:
Komentarze (107)
To może być druga Ziemia. I to nie tak daleko. Nowe odkrycie kosmicznego teleskopu TESS
Zaloguj się
 • staefun

  Oceniono 41 razy 35

  Zasiedlać inne planety? Ale po co? Proponuję bardziej realistyczny scenariusz dla gatunku homo: zasyfić do końca jedną planetę, a potem zwyczajnie powyzdychać.

 • n0th

  Oceniono 27 razy 27

  Ale po co brać się za drugą ziemię, skoro pierwszej jeszcze do końca żeśmy nie zasyfili i zatruli...

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 24 razy 24

  Całe szczęście, że oddalona o 31 lat świetlnych. To daje gwarancję, że - przynajmniej w najbliższej przyszłości - nie dotrze tam żaden koncern w poszukiwaniu ropy, ani żaden pierd...ony polityk nie usra jej jakimiś wyrzutniami swojego "systemu strategicznego odstraszania"

 • szymon_gorszy_sort

  Oceniono 19 razy 13

  Wow. Wsadzmy Nadzwyczajna Kaste PiS na prom i hej w droge 31 lat swietlnych zasiedlac prawicowym szajsem inne galaktyki!!! :)

 • miszogun

  Oceniono 16 razy 10

  Jeszcze tylko takie drobiazgi jak pole magnetyczne, super korzystny ciąg zdarzeń na poziomie prawdopodobieństwa trafienia szóstki we wszystkich losowaniach totolotka przez sto lat, brak globalnych klęsk w tym czasie, i już mamy mikroba!

 • maly_obibok

  Oceniono 10 razy 10

  To teraz wystarczy budować odpowiedni statek kosmiczny i za jakieś pół miliona lat będzie tam pierwszy człowiek

 • pandzik

  Oceniono 8 razy 8

  górnicy już jadą zakładac zwiazki...

 • Jacek Walendzik

  Oceniono 16 razy 8

  Jeżeli planeta krąży wokół czerwonego karła to jak znalazł po wyborach wystrzelić tam wszystkich pisuarów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX