Obniżka PIT to miliardowe straty dla samorządów. Miasta wycofują się z części lokalnych inwestycji

Jak podał Portal Samorządowy, ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich wymieniło listę inwestycji, które będą musiały wypaść z realizacji. Jako powód samorządowcy podają ustawę o obniżce PIT z 18 do 17 proc. Łącznie chodzi o kilka miliardów złotych.

Wśród inwestycji, z których samorządy będą musiały się wycofać są projekty drogowe, oświatowe i sportowe. Serwis podaje przykład Kalisza, który będzie musiał zrezygnować z dwóch inwestycji o wartości ponad 22 mln zł czy Zielonej Góry, która nie będzie miała środków na rozbudowę infrastrukturalną. Zdaniem samorządowców ważne inwestycje nie powstaną m.in. w Rybniku, Ciechanowie, Grudziądzu, Bydgoszczy czy Sopocie.

W połowie lipca rząd przyjął projekt ustawy, która obniża podstawową stawkę PIT z 18 do 17 proc. Niższa o jeden punkt procentowy stawka będzie dotyczyć dochodów za 2020 r. Mniejszy podatek PIT będzie korzystny dla pracowników, ale oznacza jednocześnie odczuwalnie mniejsze wpływy do budżetów gmin.

Według oceny skutków regulacji podanej w rządowych projektach ustaw, ubytek w dochodach JST (jednostek samorządu terytorialnego – przyp. red.) w roku 2019, pochodzących z udziału w PIT, wyniesie 14,23 proc. w stosunku do dochodów z tego tytułu w 2018 roku. W sumie, w ponad 300 miastach, które zrzeszone są obecnie w tej samorządowej korporacji będą to 4 miliardy złotych rocznie

- podaje Portal Samorządowy.

Inwestycje do likwidacji i zagrożone

Wśród inwestycji, na które gminom zabraknie pieniędzy wymieniane są m.in.: budowa przedszkoli w Miastku, Ciechanowie, modernizacja i rozbudowa stadionu miejskiego w Płońsku, budowa kolejnego odcinka Szlaku Bursztynowego w Kaliszu, rozbudowa ul. Zacisze w Zielonej Górze, inwestycje transportu publicznego w Grudziądzu i Bydgoszczy czy budowa budynku senioralnego w Rybniku.

Samorządy stworzyły także listę inwestycji zagrożonych brakiem finalizacji, a wśród nich m.in.: modernizacje, rozbudowa lub remonty szkół i przedszkoli w Gliwicach, Morągu, Piastowie, Pile czy Lubawie, inwestycje turystyczne i sportowe w Giżycku, Czeladzi, Tomaszowie Mazowieckim czy Władysławowie, a także budowa i remonty dróg i chodników w Bydgoszczy, Białej Podlaskiej, Dąbrowie Górniczej, Grodzisku Mazowieckim, Oświęcimiu czy Sieldcach.

Więcej o:
Komentarze (151)
Obniżka PIT to miliardowe straty dla samorządów. Część lokalnych inwestycji może nie dojść do skutku
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 17 razy 13

  Morawiecki okrada samorządy aby je przejmować i podporządkowywać starzejącemu się prezesowi. POLSKA dla nich nie jest żadną wartością,tylko SEKTA PiS się liczy, rosnące przywileje ich bezkarności i nietykalności, idolowi „byle jacy bliźniacy”, prawda mało historyczna i zburzenie WSZYSTKIEGO, co POLSKA osiągnęła w każdej dziedzinie, od 1945 roku. Wszystko to zbudowali i odbudowali POLACY i nie ważne skąd przyszli. Dla was nawet kamień umieszczony w ulicznym bruku w trudnych czasach odbudowy ze zniszczeń wojennych, MUSI być wyrzucony, bo to zaraza. Co wyście zrobili i dlaczego w was jest tyle wandalizmu, pogardy, arogancji wobec rodaków i wobec własnej Ojczyzny. Dla nas jest to POLSKA, OJCZYZNA a wam .......krzyż na drogę i to bez dobrego słowa.

 • lekkozcienia

  Oceniono 13 razy 9

  Polska w ruinie. Rządzą komuniści i złodzieje.

 • baska_w5

  Oceniono 15 razy 7

  Ten zaoszczędzony 1% na podatku PiT przeciętny Kowalski odczuje w opłatach lokalnych, które ustalają samorządy. Samorządy muszą mieć fundusze na utrzymanie i rozwój infrastruktury i wszelkie inne koszty związane z funkcjonowaniem najmniejszej nawet aglomeracji. A obniżka PiT to zwykła "kiełbasa wyborcza" i przykrycie lawinowo rosnących cen żywności i wszelkich kosztów utrzymania.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 14 razy 6

  Zrujnują Polskę byleby tylko utrzymać władzę. Absolutna władza dla absolutnych ćwoków

 • arrrgh

  Oceniono 10 razy 6

  Pisałem, jak i parę innuch osób, że to będzie jeden ze skutków obniżki PIT, to leciały minusy.
  Przypomnijmy, około 39% składek PIT trafia do gmin. Zmniekszenie tej puli to mniej na.lokalne wydatki. Ludzie.mają więcej, konsumują, płacą VAT, ale tu już wszystko idzoei do budżetu centralnego, gminy nie.mają w tym udziału. Mają też jedynie ok 6% z CIT podmiotów gosp. zarejestrowanychnna terenie gminy. Czyli państwo na tej obniżce straci znacznie mniej, niż samorządy.

 • rozterka47

  Oceniono 12 razy 6

  Ograniczenie wpływów samorzadów to uderzenie w demokrację , w wielu miastach obywatele
  kreują część budzetu , ktory zostaje po koniecznych bieżacychi stalych wydatkach - teraz nie będa mieli tej kasy

 • szabepio

  Oceniono 10 razy 6

  V kolumna zniszczy ten kraj razem z mafią watykanskich pedofilów i zlodziei.

 • rozterka47

  Oceniono 10 razy 6

  podatnik zaoszczedzi kilkadziesiąt złotych a miasta nie będą miały na inwestycje
  tak PIS rozwala państwo , niedługo jak za komuny wszędzie będzie brud i smród

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX