Donald Trump ogłasza "ogromny sukces". Jest porozumienie USA - UE ws. wołowiny

Po latach sporów USA i UE porozumiały się w sprawie eksportu amerykańskiej wołowiny do Europy. Odwilż w stosunkach handlowych.

Hodowcy z USA mogą liczyć w przyszłości na lepszy dostęp do europejskich rynków. Jest to „ogromny sukces” dla amerykańskich rolników i europejskich konsumentów, powiedział w piątek (2.08.2019), po podpisaniu porozumienia prezydent Donald Trump. „Amerykańska wołowina jest uważana za najlepszą na świecie” – dodał z nieukrywaną dumą. Porozumienie musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski.

Czytaj więcej: Donald Trump grozi Chinom cłami na towary o wartości aż 300 mld dol. I to już od 1 września

Gwarancja eksportu dla amerykańskich producentów

Komisja Europejska już w połowie czerwca zapowiedziała, że część globalnego kontyngentu importowego wołowiny do UE, wynoszącego rocznie 45 tys. ton, ma być w przyszłości zarezerwowana dla amerykańskich eksporterów. W ciągu siedmiu lat dostawy z USA mogłyby wzrosnąć do 35 tys. ton rocznie. Już tylko 10 tys. ton Unia Europejska sprowadzałaby od swoich pozostałych głównych dostawców – Argentyny i Urugwaju, które dotąd dzieliły między sobą blisko dwie trzecie kontyngentu importowego wołowiny.

Według informacji z kręgów KE, w pierwszym roku bezcłowy import z USA może wynosić 18,5 tys. ton. 

Czytaj więcej: Fed tnie stopy procentowe. Pierwsza taka decyzja od kryzysu. Donald Trump nie będzie zadowolony

Odwilż w konflikcie handlowym

Pójście UE na ustępstwa jest uważane za powód, dla którego prezydent Donald Trump wyraził ubiegłego lata gotowość do zawieszenia konfliktu handlowego z Unią Europejską i zapowiedział, że – przynajmniej na razie – nie obłoży dalszymi cłami importu z UE samochodów i innych towarów. Wynegocjowane wówczas porozumienie przewiduje także, że Unia Europejska będzie wspierała import z USA soi i skroplonego gazu ziemnego (LNG).

USA i UE, dla których każda ze stron jest największym partnerem handlowym, dążą obecnie do wypracowania nowej, dużej umowy handlowej. Amerykańska strona chce w nią włączyć także produkty rolne, czemu sprzeciwia się przede wszystkim Francja. Porozumienie dotyczące bezcłowego eksportu amerykańskiej wołowiny do Europy nie zmienia wprawdzie ogólnej wielkości aktualnego importu mięsa wołowego do UE, ale może przyczynić się do złagodzenia napięć po obu stronach Atlantyku.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (47)
Jest porozumienie USA - UE ws. eksportu wołowiny. Donald Trump ogłasza "ogromny sukces"
Zaloguj się
 • lese_majeste

  Oceniono 22 razy 8

  czyhli najgorszy sort żarła ze sztucznie pędzonych i faszerowanych antybiotykami, hormonami itp. amerykańskich krów zamiast dobrej wołowiny z Argentyny i Urugwaju, gdzie stada żyją na swobodzie, jest tam prosta zasada, gdy chcesz mieć 5tysięczne stado to musisz mieć 5 tys ha pastwiska gdzie nie ma antybiotyków ani hormownów wzrosty czy innych świństw

 • an_ma_o

  Oceniono 26 razy 6

  Nigdy , przenigdy nie kupię amerykańskiego, rakotworczego żarcia ...paskudztwo : gmo plus hormony plus antybiotyki i bog raczy wiedzieć co jeszcze

 • jan.go

  Oceniono 14 razy 4

  Odwilż,. Chyba dyktat. Po prostu Europa jest beznadziejnie słaba i do tego podzielona A może dlatego słaba bo podzielona W każdym bądź razie słabsza niż Korea Południowa z którą Trump się liczy Gdy amerykański raper pobił się ze Szwedem i aresztowano Amerykanina Trump zagroził sankcjami Podziałało Raper wrócił do domu Nie tak dawno groził sankcjami z powodu , uwaga , rozwijania przez Europę własnych systemów obronnych a on uważa że powinny być kupowane w USA . My się słuchamy a Francuzi ?

 • mojamagna

  Oceniono 10 razy 4

  Jakby nie patrzeć, to kolejny mały sukces Trumpa.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 14 razy 4

  Polsce, a zwłaszcza polskim hodowcom i konsumentom gratulujemy.
  Jaroszom również. cytując trumpa sami za to zapłacimy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 2

  A jabłek nie chcą?

 • mer-llink

  Oceniono 1 raz 1

  Trump zawsze ogłasza sukces.
  Jak mu Kim gra na nosie - sukces.
  Jak mu dzieci toną w granicznych rzekach, a obywatele zabijaja sie nawzajem - sukces niebotyczny!
  Jak mu zięć przy śniadaniu dyktuje polityke i wchodzi bez mydła Rosjanom - sukces niewyobrażalny!
  Bo to ten sam tępy styl zadowolonego z siebie cymbała, jak w PiSie: 27:1 to sukces nad sukcesami tyż.

 • normalny1977

  Oceniono 1 raz 1

  35.000 ton na europę. Jezu toż to zaleje nasz rynek. Ogromny sukces trumpa. Jezu co się dziej. Europa wkońcu pozna smak amerykańskiego Hamburgera. A na poważnie to g..... w stosunku do wieczności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX