Kurs franka znów martwi. Jest najwyższy od 2,5 roku, szalony wzrost od początku sierpnia

Kurs franka na rynku w poniedziałkowy poranek wynosił aż 3,97 zł. W niektórych kantorach czy bankach już cena franka przekroczyła granicę 4 zł. Poprzednio frank szwajcarski tak drogi był w marcu 2017 r.

Kurs franka szwajcarskiego w ostatnich dniach i tygodniach może przyprawiać m.in. osoby z kredytami w tej walucie o szybsze bicie serca. Jeszcze na początku maja frank kosztował ok. 3,75 zł, na początku lipca ok. 3,80 zł, a teraz kurs franka to już ponad 3,96 zł. Tylko od początku sierpnia szwajcarska waluta podrożała o ok. 8 gr.

Co więcej, poniedziałkowy kurs franka 3,96 zł to cena rynkowa. W niektórych bankach albo kantorach (stacjonarnych czy internetowych), które na kurs nakładają jeszcze własną marżę, frank szwajcarski kosztuje już ponad 4 zł. Tak drogi frank nie był od 2,5 roku.

.. stooq.pl

Dlaczego kurs franka tak mocno rośnie?

Nie od dziś wiadomo, że frank szwajcarski jest "bezpieczną przystanią" dla pieniędzy inwestorów. Jeśli coś w światowej gospodarce ich niepokoi, kupują szwajcarską walutę, wskutek czego kurs franka rośnie.

Tak jest i tym razem. Obawy inwestorów wzbudza m.in. kiepskie odczyty azjatyckich giełd czy polityka amerykańskiego banku centralnego oraz prezydenta USA Donalda Trumpa. Dodatkowo na plus dla kursu franka działają też dobre odczyty ze szwajcarskiej gospodarki - sprzedaż detaliczna rośnie pierwszy raz od ośmiu miesięcy.

Początek tygodnia przynosi podtrzymanie pewnej nerwowości wokół segmentu EM [Emerging Markets, rynki wschodzące [- red.] - azjatyckie giełdy zanotowały 6-miesięczne minima. Globalni inwestorzy zastanawiają się czy ostatnie zawiedzenie oczekiwań wobec FED (część graczy obstawiała sygnalizację dłuższego i głębszego cyklu luzowania) nie będzie stanowić pretekstu do głębszej korekty na globalnych rynkach i podbicia transferów w kierunku aktywów typu safe haven [ang. bezpieczna przystań - red.]. Dodatkowo negatywnym wydarzeniem są piątkowe deklaracje Trumpa odnośnie wprowadzenia nowych ceł i taryf na produkty z Chin, co ponownie podbija napięcia w ramach tzw. wojny handlowej. Na tym traci m.in. polski złoty, nie będący w centrum wydarzeń, jednak reagujący w sposób proporcjonalny na zmiany np. szwajcarskiego franka

- komentuje Konrad Ryczko z Domu Maklerskiego BOŚ.

Kurs franka może martwić frankowiczów

Notowania franka z uwagą śledzą m.in. osoby spłacają kredyty "frankowe". Według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej, na koniec czerwca do spłaty było jeszcze w Polsce blisko 459 tys. kredytów "frankowych". Zadłużenie z ich tytułu wynosiło ok. 103 mld zł.

.. Biuro Informacji Kredytowej

Dla przykładowego kredytu "frankowego" zaciągniętego w styczniu 2007 r., na 30 lat na równowartość 300 tys. zł, kurs franka wyższy o ponad 20 gr w porównaniu ze stanem z maja oznacza, że rata może być o 90-100 zł wyższa niż przed trzema miesiącami.

Więcej o:
Komentarze (83)
Kurs franka znów martwi. Jest najwyższy od 2,5 roku, szalony wzrost od początku sierpnia
Zaloguj się
 • anty-oszolom

  Oceniono 29 razy 17

  A może pora przyznać wreszcie, że wpompowanie na rynek miliardów złotych w postaci zasiłków 500+, Emerytura+ i innych spowodowała wzrost inflacji i tym samym osłabienie złotówki na rynkach? Że frankowicze mogą podziękować piSSdzielskiej waadzy z jarkaczem na czele za swoje obecne problemy?

 • sailor2016

  Oceniono 22 razy 16

  Czyżby kurs franka nie wiedział, że polska gospodarka kwitnie i ma się świetnie? Przynajmniej tak ględzi Matołuszek i TVPiSS.

 • kms2x

  Oceniono 25 razy 13

  Ble, ble, ble. To nie franciszek rośnie, to złotówka dostaje po mordzie. CHF/EUR jest około 1.10 - 1.12 z niewielkimi odchyleniami. Dolar 1:1. Teraz nieznacznie mniej.

 • hellk

  Oceniono 21 razy 13

  Kurs franka nie martwi. Kurs pln martwi, ale nie dziwi. Skoro jest chlew, to musi byc i metan:)

 • js08836

  Oceniono 19 razy 11

  To nie Frank zdrożał, a Złoty potaniał. Frank w/g NBP 3. 9724 zł.. Euro też w górę. 4.3182 zł. Ale o Euro cisza. Tak rządzi PiS. Złotówka leci na łeb, a będzie jeszcze gorzej. Już niebawem Frank przekroczy 4 zł. a Euro obije do 4.5 zł. Dolar też niebawem może osiągnąć 4 zł. a Funt Brytyjski 5 zł. Do strefy Euro nie wejdą bo ,to byłby koniec spekulacji na złotówce i koniec zatajania prawdziwej inflacji, która zbliżyła się do 10 %. Oszuści i krętacze.

 • tygrys102

  Oceniono 6 razy 6

  niejaki duda podobno coś komuś obiecywał...ale to było przed wyborem ..

 • lica79

  Oceniono 10 razy 6

  Kolejny pisowski "sukces" oprócz oczywistych powodów osłabienia Złotego trzeba wymienić również brak zaufania zagranicznych inwestorów spowodowany katastrofalną polityka PISu.

 • trevor_francis

  Oceniono 7 razy 5

  A moze po prostu NBP nie ma juz walut na skupowanie PLN z rynku, w zwiazku z czym slabnie zlotowka? Przeciez Partia ma w reku wszystkie instutcje, tak NBP jak i GUS, moga narodowi wcisnac kazdy kit dowolnej kwestii. Czy klamia czy nie- zweryfikuje rynek.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 6 razy 4

  No i jak Frankowaci. Duda w spółkę z macierzystym PISem nieźle Was przewalutował /w branży Jakiego mówi się przecwelił/. Złapaliście Boga za kolana wrzucając do urn karteluszki skreślone na Dudę.
  Spokojne, frank dojdzie funta i Wasze ulice a Morawieckich banksterów kamienice.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX