Putin ostrzega: Rozpoczniemy budowę nowych pocisków nuklearnych, jeśli USA zbuduje własne

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone ogłosiły, że wycofują się z układu INF zawartego z Rosją jeszcze w czasach Zimnej Wojny. Dziś Władimir Putin zapowiedział, że Rosja rozpocznie budowę nowych pocisków nuklearnych krótkiego i średniego zasięgu, jeżeli USA będą chciały zbudować podobne.

Prezydent Władimir Putin ostrzegł, że Rosja zostanie zmuszona do budowy nowych pocisków nuklearnych krótkiego i średniego zasięgu jeśli zaczną to robić Stany Zjednoczone. Chodzi o pociski rakietowe o zasięgu od 500 do 5,5 tys. km. Putin powiedział, że to USA są winne zerwaniu układu i że Moskwa i Waszyngton muszą wznowić rozmowy w sprawie kontroli uzbrojenia, aby zapobiec nowemu "wyścigowi zbrojeń".

>>> Dowiedz się więcej o podpisanym w 1987 r. układzie INF. Był to formalny kres Zimnej Wojny, której groźba właśnie powraca.

Waszyngton zrezygnował z przestrzegania porozumienia, ponieważ w ocenie amerykańskich ekspertów wojskowych Rosja od dawna rozmieszcza zakazane rodzaje uzbrojenia. Sekretarz obrony Mark Esper poinformował, że jego kraj chce w najbliższych miesiącach zainstalować rakiety średniego zasięgu w regionie Azji. Na odpowiedź Rosji nie trzeba było jak widać długo czekać. 

Koniec układu INF

2 sierpnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził, że traktat INF - o redukcji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu - przestaje obowiązywać. Podkreślił, że za tę decyzję to Rosja ponosi "wyłączną odpowiedzialność". Putin już w 2007 r. krytykował układ INF, twierdząc, że nie służy interesom Rosji. Jednocześnie Federacja Rosyjska zaczęła rozwijać pociski manewrujące o zasięgach zabronionych traktatem INF.

Stany Zjednoczone nie pozostaną stroną traktatu, gdy inni go łamią. Rosja ponosi za to wyłączną odpowiedzialność

- napisał sekretarz stanu Mike Pompeo na Twitterze.

Ustanie podpisanego układu INF potwierdziło także MSZ Rosji.

Więcej o:
Komentarze (38)
Po układzie INF. Rosja ostrzega: rozpocznie budowę nowych pocisków nuklearnych, jeśli USA zbuduje własne
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 27 razy 13

  Putin grozi, że zacznie budować pociski i głowice, które już dawno zrobił. Paradne.

 • sailor2016

  Oceniono 23 razy 11

  Amerykanie wypowiedzieli traktat INF, którego Rosjanie już dawno nie przestrzegali. Putin zapowiada budowanie pocisków i głowic, które już od dawna Rosjanie mają. Natomiast najciekawsze jest to, że pociski, które obejmował traktat INF absolutnie nie zagrażają USA tylko Europie zachodniej dzięki, której Rosja zarabia jakąkolwiek kasę na ropie i gazie.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 15 razy 5

  Za chudy jesteś, Wowka, w uszach. Dlaczego ZSRR się rozpadł? Bo nie wytrzymał ekonomicznie wyścigu zbrojeń!

 • real_marek

  Oceniono 3 razy 1

  Wyścig zbrojeń nie jest taki zły, bo wiadomo kto wygra. Może trzeba, żeby się pozbyć tego kolosa na glinianych nogach.

 • radon13

  Oceniono 3 razy 1

  Putin buduje je od dawna i montuje nawet w obwodzie kaliningradzkim wiec sobie może ostrzegać.

 • naw18

  Oceniono 3 razy 1

  A jaka to dla nas roznica - nowy czy stary? Rosyjski czy amerykański? Ktory lepszy czy ladniejszy?

 • prokuraturarejonowa

  0

  Czyli można JASSM zapakować na Tarpana, dorzucić pomocniczy silnik startowy (nawet taki zabytkowy z Katiuszy) i odpalać z Tarpana.

  No spoko.

 • bazyli21

  Oceniono 4 razy 0

  Typowe dla Rosjan. Uklad obowiazuje, ale tylko Amerykanow. Znaczy Rosjan tez, ale jesli Rosjanie mowia ze go nie lamia (nawet jesli dane mowia co innego), to go nie lamia.

  To jest roznica w rozumieniu prawdy w Rosji i na Zachodzie. Wiec teraz USA chca wyrownac szanse i przestac samemu petac sobie rece, gdy Rosja ma uklad w nosie i na Rosjan padl strach. Bo wyscigu zbrojen numer dwa rowniez nie wygraja, jak i wyscigu numer 1. Sa po prostu za biedni. I skonczy sie jak z ZSRR - bankructwem.

  Roznica miedzy Trumpem a po przednimi prezydentami jest taka, ze ten nie wierzy na slowo. Domaga sie dzialan (od Chin i krajow NATO tez oczekuje wypelniania swoich zobowiazan). A Rosjanie do tego przywykli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX