30 sierpnia Sejm powoła nowego prezesa NIK. "Pancerny Marian" oficjalnym kandydatem PiS

Jak poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, podczas posiedzenia zaplanowanego na 30 sierpnia Sejm zajmie się wyborem nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli (NIK).

Nieoficjalne doniesienia medialne sprawdzają się. Klub Prawa i Sprawiedliwości wysunął na to stanowisko kandydaturę obecnego ministra finansów Mariana Banasia, który zaledwie od 4 czerwca pełni funkcję szefa resortu finansów. Kandydatem Platformy Obywatelskiej jest natomiast były minister sprawiedliwości Borys Budka. Prezesa NIK wybierze Sejm za zgodą Senatu.

Senat ma 30 dni, by ewentualnie kandydaturę odrzucić, choć taki scenariusz wydaje się mało realny. Nowy szef może więc zacząć kierować Izbą już we wrześniu.

>>> Michał Cessanis: Pieniądze z 500 Plus nie idą na obozy i kolonie dla dzieci

"Pancerny Marian" wróci do NIK?

Kadencja Krzysztofa Kwiatkowskiego, piastującego stanowisko prezesa NIK od 2013 r., kończy się 27 sierpnia. Powołanie nowego szefa musi odbyć się na posiedzeniu Sejmu. Posłowie ostatni raz spotykają się 19 lipca, ale wicemarszałek Terlecki zapowiedział już zwołanie dodatkowego posiedzenia 30 sierpnia.

Marian Banaś zna realia pracy w NIK – pracował w Izbie 13 lat. Zanim został szefem resortu finansów przez lata kierował "zbrojnym ramieniem fiskusa". Będąc odpowiedzialnym za łatanie podatkowych dziur i ściganie przestępców, został w kręgach urzędniczych nazwany "Pancernym Marianem". Jest silnie związany z PiS jako współpracownik "Solidarności" oraz Instytutu Katyńskiego, jest współtwórcą Stowarzyszenia Obrony Wiary Narodu i Tradycji oraz Polskiej Partii Niepodległościowej. Wcześniej doradzał politycznie m.in. Janowi Olszewskiemu i Antoniemu Macierewiczowi.

Więcej o:
Komentarze (39)
30 sierpnia Sejm powoła nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. "Pancerny Marian" oficjalnym kandydatem PiS
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 21 razy 17

  PiS odzyska kolejny urząd kontroli i skończą się nieodpowiedzialne kontrole NIK-u poddające w wątpliwość działania funkcjonariuszy Jedynie Słusznej Partii.

 • guru133

  Oceniono 17 razy 13

  Kolejna instytucja państwowa, którą PiSlam będziw chciał sprowadzić do rynsztoka.

 • justas32

  Oceniono 18 razy 12

  Boję się że kolejny oszołom właśnie awansował ...

 • justas32

  Oceniono 15 razy 11

  Jeszcze was złodziejskie nasienia dopadnie sprawiedliwość ...

 • euphoria12

  Oceniono 12 razy 8

  Skur...ny będa próbowali ukręcić łeb aferze getback z udziałem Pis ( Glapiński , Chrzanowski oraz Abris na usługach koscioła)

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 11 razy 7

  Na wybór ma wpływ specyficzna uroda, zdradzająca charakter.

 • anekelea

  Oceniono 9 razy 5

  Ostatnie bastiony padają. W tym roku NIK, w przyszłym zmiana Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Jeśli damy PiS-owi porządzić jeszcze kadencję z tego kraju zostaną gruzy...
  WSZYSCY NA WYBORY 13 PAŹDZIERNIKA !!!

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 3 razy 3

  Јеbanasia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX