Gdzie powstaną nowe linie kolei dużych prędkości? Z Warszawy do Gdańska w dwie godziny

Centralny Port Komunikacyjny udostępnił na swojej stronie informacje dotyczące zakończenia pierwszego etapu regionalnych konsultacji dotyczących przebiegu linii kolejowych dużych prędkości. Planowana budowa obejmuje aż pięć województw.

Zgodnie z komunikatem CPK zakończyły się rozmowy w sprawie przebiegu kolejowych linii dużych prędkości, które mają prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Konsultacje przeprowadzone zostały w pięciu województwach: mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. We wrześniu spotkania w sprawie kolei odbędą się w następnych siedmiu regionach.

Program Kolejowy CPK. Nowe linie dużych prędkości - na jakich odcinkach?

Program Kolejowy CPK przewiduje, że dzięki budowie linii kolei dużych prędkości z Torunia do Warszawy podróż pociągiem zajmie nam tylko półtorej godziny, a z Bydgoszczy do stolicy - około dwóch godzin. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim powstanie 168 kilometrów nowych linii, w województwie wielkopolskim - 196 km, na Dolnym Śląsku - 119 km, w województwie łódzkim 219 km, a na Mazowszu - 334 km. Pociągi mają poruszać się przy prędkości eksploatacyjnej 250 km/h.

Pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild przyznał: Mamy zamiar kontynuować konsultacje w ramach II etapu zaplanowanych w kolejnych województwach. Kolejne rozmowy mają odbyć się w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Czas przejazdu skróci się od kilku minut do kilku godzin

W województwie kujawsko-pomorskim nowe połączenia powstaną na trasie CPK-Grudziądz-Warlubie, które są fragmentem połączenia między Warszawą, CPK i Trójmiastem. Dodatkowo powstanie odgałęzienie na trasie Nakło nad Notecią-Złotów-Okonek, która stanowi przedłużenie połączenia kolejowego w kierunku Koszalina i Kołobrzegu.

W Wielkopolsce powstanie przede wszystkim połączenie Warszawa-CPK-Łódź-Kalisz-Poznań. Przy zakładanej prędkości eksploatacyjnej 250 km/h pociągi z Poznania do Łodzi przejadą w godzinę i pięć minut (obecnie ten czas wynosi trzy godziny i 20 minut), z Poznania do CPK w godzinę i 40 minut, a do Warszawy poniżej dwóch godzin.

W województwie mazowieckim planowana jest budowa najdłuższej, bo wynoszącej 344 km trasy nowych linii kolejowych. Inwestycja ma dotyczyć tras Warszawa-CPK-Łódź-Poznań oraz CPK-Płock-Grudziądz. Dodatkowo modernizacja obejmie odcinek linii numer 29 z Ostrołęki, przez Łomżę aż do Giżycka. Pociągi poruszające się z prędkością 250 km/h przejadą z Warszawy do Łodzi w 50 minut, do Gdańska w dwie godziny, a do Poznania w godzinę i 55 minut.

W województwie łódzkim nowe, szybkie linie powstaną na trasie Warszawa-CPK-Łódź-Sieradz-Poznań oraz Sieradz-Wieruszów. Umożliwi to mieszkańcom Łodzi przejazd od Wrocławia w czasie około godziny, a do CPK w 35 minut.

Na Dolnym Śląsku nowe linie dotyczą tras Warszawa-Wrocław-Wałbrzych-granica polsko-czeska z połączeniem do Pragi. Z Wrocławia do Wałbrzycha podróż skróci się do 45 minut, do Warszawy do godziny i 50 minut, a do Pragi wyniesie już tylko dwie godziny i 30 minut (zamiast obecnych pięciu godzin).

Kolejowy Program CPK planuje budowę ponad 1600 km nowych linii biegnących z 10 kierunków do Centralnego Portu Komunikacyjnego i Warszawy. Zakończenie inwestycji kolejowych planowane jest do końca 2040 roku. Nowe linie kolejowe powstaną dzięki modernizacji istniejących fragmentów infrastruktury lub budowy całkiem nowych odcinków.

Więcej o:
Komentarze (64)
Gdzie powstaną nowe linie kolei dużych prędkości? Z Warszawy do Gdańska w dwie godziny
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 9 razy 9

  I 3 mln mieszkań, i 1 mln samochodów, i każdemu po działce na Marsie, JPRDL, co za bajkopisarze...

 • janviertrois

  Oceniono 9 razy 9

  Bez podtekstów, ale w obecnej politycznej sytuacji chyba w pierwszej kolejności należałoby wybudować taką linię między Rzeszowem a Warszawą?

 • jac_l_w

  Oceniono 10 razy 8

  Jeszcze kilka lat temu trwały poważne przymiarki do budowy tzw linii Y, czyli KDP Warszawa - Łódź - Wrocław, Poznań. Długość 450 km, koszt szacowano na 20 - 30 miliardów (realnie byłoby x2), czas realizacji 17 lat (realnie też wyszłoby co najmniej 10 lat dłużej), koszt utrzymania 250 milionów rocznie. Pomysł upadł z powodu kosztów. Obecni budowniczowie IV RP chcą 3 razy dłuższe "szprychhy" dorzucić jako dodatek do megalotniska. Budować chcą 3 razy szybciej, kosztów starają się nie liczyć, chyba z powodu zbyt dużej do opanowania ilości zer (zarówno w rządzie, jak i w cenie). Do tego linia Y miała być na 350 km/h, szprychy mają być na 250, Przy budowie linii różnica kosztów jest niewielka, tańszy jest tabor, więc budowa linii po nowym śladzie na 250 jest bez sensu, ale przecież bezsens, to znak fabryczny PiS.

 • sztucznypolak

  Oceniono 8 razy 8

  Zabawny jest ten imperatywny tryb uzywany w tym artykule:
  powstaną.

  Na razie są to marzenia obląkanego.

 • putin2000

  Oceniono 10 razy 8

  Zaraz, zaraz. Nie dalej jak kilka dnia temu kolejarze mówili, że nie dadzą rady zbudować torów do tego lotniska baranów. Nagle konsultują budowę szybkich linii w całym kraju? Buhahahaha

 • tempa-dzida2

  Oceniono 9 razy 7

  "Gdzie powstaną nowe linie kolei dużych prędkości?"
  W Polsce, przynajmniej za "rządów" pis
  NA PEWNO NIE !!!

 • art999

  Oceniono 8 razy 6

  Jaj ja lubię te pisiackie bajania. Oni przecież wiedzą, że niczego nie zbudują, bo nie nadają się do niczego, ale matołowaty napina wątłą pierś i tokuje przez szczerbatym.

 • pe_zet

  Oceniono 6 razy 6

  Nasuwa się pytanie: jak to wszystko będzie zasilane? Kolej dużej prędkości jest energożerna. We Francji np. zasilana z elektrowni atomowych. Wszystko ładnie wygląda, ale to nie jest tylko kwestia zbudowania infrastruktury i kupienia składów, tylko również zasilania.

 • cozano

  Oceniono 6 razy 6

  Z jednej strony dywagacje o kolejach dużych prędkości, z drugiej realna trasa między dużymi skupiskami ludności Katowice Kraków raptem 80km w dwie godziny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX