Ceny prądu. Oświadczenie o statusie odbiorcy końcowego. Do kiedy trzeba je złożyć?

We wtorek 13 sierpnia mija termin składania oświadczeń w sprawie cen prądu. Aby skorzystać z niższych stawek za energię elektryczną, taki dokument powinni złożyć mikro, mali i średnich przedsiębiorcy, szpitale i jednostki sektora finansów publicznych.

Minister Energii potwierdził, że odbiorcy w gospodarstwach domowych nie muszą składać oświadczeń, ponieważ ustawa "o cenach prądu" gwarantuje im uprawnienie do niższych cen za prąd bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów.

Dlaczego trzeba złożyć oświadczenie o statusie odbiorcy końcowego prądu?

Aby płacić za prąd tyle, co w 2018 roku, przedsiębiorcy, szpitale i jednostki sektora finansowego muszą złożyć oświadczenie, w którym potwierdzą, że są odbiorcą końcowym energii. Dokument taki należy dostarczyć spółce dystrybuującej energię elektryczną, z którą ma się podpisaną umowę. Resort energii informuje, że złożenie takiego oświadczenia jest konieczne, bo sprzedawcy prądu nie wiedzą, czy dany odbiorca ma status odbiorcy końcowego, czy też nie. Złożenie takiego oświadczenia jest podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r.

Oświadczenie o statusie odbiorcy końcowego energii elektrycznej - wzór

Informacje dotyczące oświadczeń ws. niższych cen prądu na swoich stronach internetowych zamieściły takie spółki jak PGE, Energa, Tauron czy Enea, udostępniając wzór oświadczenia, który należy uzupełnić i złożyć w odpowiedniej jednostce firmy. Wzór dokumentu można także pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Energii

Więcej o:
Komentarze (3)
Ceny prądu. Oświadczenie o statusie odbiorcy końcowego. Do kiedy trzeba je złożyć?
Zaloguj się
 • bazbaz73

  Oceniono 2 razy 2

  No bo przecież wiadomo, że w Polsce co drugi przedsiębiorca trudni się odprzedażą prądu innym podmiotom i w związku z tym konieczne jest odseparowanie takich firm od innych - prawda panie ministrze?
  A poważniej - ilu jest niekońcowych odbiorców? Promil? Czy dla takiej garstki która udostępnia przyłącze innym (zapewne w związku z długim okresem oczekiwania na własne) warto uruchamiać tak ogromną biurokratyczną machinę? A może to polowanie na tych, którzy się spóźnią, pomylą, potem kontrole, kary, procesy...
  Tylko pamiętajcie, że to przedsiębiorcy na was - klaso próżniacza pracują a nie wy na nich!

 • scareb

  Oceniono 1 raz 1

  a bedzie coraz gorzej i drożej, glownie dzieki naszemu kochanemu rzadowi.
  gdy kraje zachodnie inwestuja na potege w wiatraki, u nas w ostatnich latach zbudowano z tego co kojarze JEDEN wiatrak. powod: PIS udupił energetyke wiatrową swoja ustawą.
  gdy w EU ceny pradu beda spadac, bo beda przechodzic na wiatr, to my bedziemy doplacac coraz wiecej, bo wungiel złotem jest.
  dziekujemy ci Jaroslawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX