Huawei szachuje Donalda Trumpa. HarmonyOS ma obsługiwać smartfony, telewizory i zegarki

Huawei podczas konferencji dla deweloperów odsłonił karty związane ze swoim systemem konkurencyjnym, który ma być alternatywą dla Androida. HarmonyOS trafić ma nie tylko na smarfony.

Huawei podczas konferencji dla deweloperów HDC.2019 zdradził więcej szczegółów na temat własnego systemu operacyjnego. HarmonyOS, który ma być alternatywą dla należącego do Google Androida. 

Chiński system ma być platformą dla wielu urządzeń. Wyposażone mają w niego być nie tylko smartfony, ale również telewizory i inteligentne zegarki. Ale nie tylko - trafi też do "internetu rzeczy", czyli przedmiotów codziennego użytku podłączonych do sieci takich jak czajniki, samochody, lampy, szczoteczki do zębów.  Jednym z głównych przyczyn takiej filozofii jest, zdaniem Huawei, podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz łatwiejsza współpraca pomiędzy urządzeniami. 

Chiński gigant podkreślił, że jego system będzie wspierał aplikacje działające na Androidzie. Zaznaczył też, że jego system będzie opensource'owy - oznacza to, że inni producenci sprzętu łatwiej będą mogli z niego korzystać. 

Czytaj też: Huawei tłumaczy, co stanie się z kupionymi już smartfonami tej firmy

Pierwszym urządzeniem z systemem HarmonyOS dostępnym na rynku ma być telewizor sygnowany marką Honor. Pierwszym smartfonem działającym pod kontrolą alternatywy Androida ma być natomiast Mate 30 Lite. Oficjalnie nie znamy terminu wprowadzenia systemu na rynek, ale wedle chińskich mediów możliwe, że nastąpi to jeszcze w tym roku. 

Huawei szachuje Donalda Trumpa

Wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że kilku dużych i znanych chińskich producentów komórek testuje intensywnie nowy system operacyjny Huawei. Jeżeli to prawda, szanse jego udanego debiutu na rynku znacząco rosną.

Czytaj też: Donald Trump praktycznie 'wypatroszył' smartfony Huawei. Android to tylko wierzchołek góry lodowej

Huawei przyspieszył prace nad własnym systemem operacyjnym po decyzji Donalda Trumpa, który wpisał przedsiębiorstwo na swoją "czarną listę". Prezydent USA - jak sam tłumaczy w obawie o bezpieczeństwo narodowe swojego kraju - całkowicie zakazał amerykańskim firmom współpracy z Huawei. W tym Google, producentowi Androida. 

Podczas szczytu G20 USA i Chiny doszły do porozumienia - amerykańskie firmy mogą dostarczać swoje produkty i usługi Chinom, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu kraju. Huawei nie chce być najwyraźniej zależne od kaprysu amerykańskich władz. Dlatego wypuszczając własny system szachują Donalda Trumpa. Oczywiście taki gest ze strony Huawei to bardziej pokaz siły niż realny plan - wcześniejsze próby wprowadzenia alternatywy Androida nikomu się w zasadzie nie udały. 

Więcej o:
Komentarze (67)
Huawei szachuje Donalda Trumpa. HarmonyOS ma obsługiwać smarfony, telewizory i zegarki
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 43 razy 21

  Coś z tym fantem trzeba zrobić. Amerykanie wszystko komercjalizują a ich walka patentowa nie jest uczciwa. Patentują nawet prostokątny kształt smartfonu i zaokrąglone rogi. Korzystają z ustawowej przewagi amerykańskiego prawa patentowego nad reszta świata. Android też wystartował jako system otwarty i darmowy, a teraz Amerykanie każą go od siebie kupowac. Przyblokowac monoplistę nie jest łatwo, ale życzę Chińczykom powodzenia, byłoby to z korzyścią dla wszystkich.

 • ks-t

  Oceniono 25 razy 13

  Nowa odsłona systemu, robiona od zera, bez naleciałości kolejnych wersji, ma szanse być mniejszy, szybszy i lżejszy. Życzę powodzenia, choć termin 2019 nie wydaje mi się realny, chyba że już od jakiegoś czasu gotowy produkt leży w szafie. Zresztą Amerykanie moga zablokować nowy system, na przykład nie wpuszczając do USA pasażerów z telefonami w niego wyposażonymi czy żadając od całego świata by, pod groźbą amerykańskich sankcji zabanowac nowy system. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa, tak jak zmuszono Polskę do bojkotu Huawei.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 12 razy 10

  Nie pisze się "szachuje", tylko "ciszej, panowie".

 • adamjh

  Oceniono 23 razy 9

  No to teraz Google powinno sadzic Trumpa o miliardowe straty. Chinczykom sie uda. Maja potencjal finansowy a ich system bedzie obslugiwal aplikacje z androida. To wlasnie brak aplikacji wykanczal inne konkurencyjne systemy.

 • pepe310

  Oceniono 14 razy 6

  >Oczywiście taki gest ze strony Huawei to bardziej pokaz siły niż realny plan - wcześniejsze próby wprowadzenia alternatywy Androida nikomu się w zasadzie nie udały. >
  Jeśli dołączą się do tego inne chinskie firmy np. OPPO, VIVO, Xiaomi to może się nagle okazać, że HarmonyOS potencjalnie może mieć dostęp do połowy rynku androidowego a to może się udać.

 • antykonformista

  Oceniono 15 razy 5

  Najlepsze w tym wszystkim jest to, że Google wcale się nie pali do blokowania Chińczyków. Wie, że to największy rynek zbytu a długofalowo nic się nie da przeciw Chinom zrobić.

  Jeszcze są nieco za słabi. Ale, o ile wojna z Chinami ich nie utrąci, obstawiam perspektywę kilku lat i uniezależnienie się Google od rządu USA. To już jest więcej strat niż korzyści. Google o tym wie. Za nim pójdą kolejni (Amazon, Musk, Apple), a nie wykluczam, że ktoś to rozpocznie pierwszy.

  Korporacje technologiczne stają się po prostu silniejsze od rządów. A raczej od "starych" oligarchów od ropy i banków.

 • realistas

  Oceniono 19 razy 5

  Trump sam sobie zrobił kuku.

 • cocks

  Oceniono 6 razy 4

  Pokaz siły niż realny plan??? A zjesz piri piri, redaktorze, jeśli będzie inaczej??

 • Jan Kowalski

  Oceniono 13 razy 3

  To byla kwestia czasu. Huawei dlugo pracowal nad swoim OS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX