Sprawa Roundupu. Bloomberg: Bayer kładzie na stół 8 mld dol. Bayer: Czysta fikcja

Mediator koncernu Bayer Ken Feinberg dementuje informacje agencji Bloomberg, jakoby firma była gotowa zapłacić 8 miliardów dolarów poszkodowanym użytkownikom pestycydu Roundup.

Jak powiedział przedstawiciel niemieckiego giganta, wiadomość jest "czystą fikcją" i nie była z nikim dyskutowana.

Odszkodowania w wysokości 8 miliardów dolarów miały być odpowiedzią na pozwy ze strony klientów, którzy rzekomo po użyciu środka chwastobójczego zachorowali na raka. 

18 tysięcy osób domaga się 10 miliardów dolarów zadośćuczynienia

Grupa licząca ponad 18 tysięcy osób domaga się łącznie 10 miliardów dolarów zadośćuczynienia.
Środek Roundup zawiera glisofat - to konkretnie ten środek ma wywoływać nowotwór. Firma Bayer twierdzi jednak, że składniki do jego produkcji są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Budzący kontrowersje środek jest produkowany przez spółkę Monsanto, która w ubiegłym roku została przejęta przez niemiecki koncern. 

>>> Donald Trump wyjaśnia dlaczego wypowiedział wojnę handlową Chinom. Mocne słowa

W związku z podejrzeniem rakotwórczości glisofatu w maju kalifornijski sąd zasądził dwa miliardy dolarów na rzecz małżeństwa rolników, u których wykryto chłoniaka nieziarniczego. To spowodowało lawinę podobnych wniosków - w ciągu trzech miesięcy liczba pozwów w amerykańskich sądach przeciwko koncernowi wzrosła o kilka tysięcy.

Czytaj też: Zdegradowana ziemia i zamknięty krąg. ONZ alarmuje: Czas na zmianę diety. "Spoglądamy na zamykające się okno"

Bayer stracił na giełdzie

W związku z masowymi pozwami wartość giełdowa firmy Bayer spadła o w ciągu roku o około 30 miliardów dolarów. Po ujawnieniu informacji o ewentualnej ugodzie akcje spółki na giełdzie we Frankfurcie wzrosły jednak o 11 procent.

***

Rolnictwo ekologiczne nie szkodzi ani środowisku, ani rolnikom, ani konsumentom. Jeśli bliska jest ci ta idea, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań w tym zakresie. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność organizacji. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o:
Komentarze (49)
Sprawa Roundupu. Bloomberg: Bayer kładzie na stół 8 mld dol. Bayer: Czysta fikcja
Zaloguj się
 • slawek899

  Oceniono 21 razy 21

  Kochani, to nie jest glisofat tylko GLIFOSAT....

 • pawello-wawa

  Oceniono 17 razy 15

  To sobie Bayer kupił zabawkę.

 • z.04.2019

  Oceniono 15 razy 13

  bayer kupująć monsanto doskonale wiedział co kupuje, w roku 2018 za ok. 64 mld euro, wtedy już amerykanie byli w sądzie, w maju 2019 wyroki,

 • spokoynie

  Oceniono 11 razy 11

  To oczywiście nie jest najważniejsze w tym artykule, ale użycie sformułowania "mediator koncernu" świadczy o zupełnym niezrozumieniu znaczenia słowa "mediator". Koncernu (ogólniej: strony) może być np. pełnomocnik lub negocjator, zaś rolę mediatora definiuje właśnie bezstronność. Sam (bardzo doświadczony) mediator Feinberg został powołany przez sąd do wspierania poszukiwania ewentualnego porozumienia w sporze między wspomnianym koncernem a osobami dochodzącymi od tegoż koncernu należnych (w ich opinii) odszkodowań, a nie do występowania w imieniu/interesie którejkolwiek strony. Poprawnym określeniem byłoby ostatecznie "mediator w sprawie z udziałem koncernu".
  Jakub Świtluk (mediator:)

 • maxxim3000

  Oceniono 11 razy 9

  SKOK TYSIACLECIA sprzedac firme BAYEROWi i okrasc w sadach. Skad to znamy.

 • titus_fox

  Oceniono 9 razy 7

  I po co bylo kupowac te tykajaca bombe zegarowa? Serio, ludzie od due dilligence w tej fuzji powinni byli teraz wypic po kielonku Roundupu za kare.

 • system777

  Oceniono 3 razy 3

  Artykuł zupełnie o niczym. Przecież tutaj chodzi o zwyczajną wojnę handlową pomiędzy Monsanto a Cargillem (o tej firmie jakoś GW nie napisze). Chodzi o wpływy w dystrybucji pestycydami używanymi w produkcji soji.

 • gadolinn

  Oceniono 3 razy 3

  bayer wiedzial co kupuje, gdy kupowal monstanto

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 17 razy 3

  To był amerykański produkt i klasyczny amerykański problem, który żadne państwo w Europie nie chce naśladować. Ich system prawny zezwala puścić każdego pracodawcę z torbami. Produkujesz buble, zapłacisz za to przed sądem. Nie sto złoty, 800 złoty ale miliony a jeżeli jesteś bogatszy miliardy. Dziesiątki miliardów. Europa jest zbyt nacjonalistyczna i rządy prawie wszystkich państw próbują ochraniać niektóre firmy, koncerny dla ratowania..siebie ..a potem miejsc pracy. Bayer nie chciał kupić jednak ten chemiczny środek ale to co Monsanto obecnie jest. Władcę nasion.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX