Niedziele handlowe 2019. Czy 11 sierpnia duże sklepy będą czynne?

Niedziele handlowe to termin, który pojawił się w obiegu po wprowadzeniu w życie w marcu 2018 roku ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Od tego czasu pamiętać musimy, w którą niedzielę w miesiącu możemy zrobić większe zakupy. Czy niedziela 11 sierpnia jest takim dniem? Odpowiadamy.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm pod koniec 2017 roku ustawą, w 2019 r. niedziele handlowe wypadają w ostatnią niedzielę miesiąca. 11 sierpnia nią nie jest, więc sklepy typu Biedronka, Lidl czy Tesco będą zamknięte.  

>>>Jadwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie”

Niedziele handlowe. Jakie sklepy i placówki handlowe będą otwarte

Nie oznacza to jednak, że w tym dniu nie zrobimy żadnych zakupów. Ustawodawca dopuścił bowiem kilka wyjątków. I tak np. otwarte będą Biedronki, Lidle czy też inne większe lub mniejsze sklepy, które są zlokalizowane na terenach dworców kolejowych albo autobusowych. Otwarte będą też małe sklepiki (najczęściej osiedlowe), w których sprzedaż prowadzi właściciel. 

Oczywistą sprawą jest również, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał stacji benzynowych, restauracji, lodziarni, sklepów internetowych czy też aptek. 

Niedziela handlowa i inne dni bez handlu w sierpniu 2019 r.

Warto też pamiętać, że w sierpniu niedzielą handlową będzie ostatnia niedziela miesiąca, czyli 25 sierpnia. Ale zanim 25 sierpnia nadejdzie, lepiej pomyśleć o nadchodzącym tygodniu. Będzie to bowiem tydzień z długim weekendem. W czwartek 15 sierpnia mamy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej) oraz Święto Wojska Polskiego. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy, a więc sklepy także będą nieczynne.  Zakupów nie zrobimy również w kolejną niedzielę, czyli 18 sierpnia

Jak więc widać, w przyszłym tygodniu dni handlowych mamy nieco mniej, więc lepiej sobie powyższe daty zapamiętać. Pamiętać też trzeba, że o ile w tym roku niedzielą handlową jest ostatnia niedziela miesiąca, o to tyle w przyszłym roku już tak nie będzie. Ustawa mówi bowiem wyraźnie, iż w 2020 roku sklepy otwarte będą jednie w siedem niedziel. 

Zakaz handlu do zmiany? Wszystko zależy od wyniku wyborów

Czy to się jeszcze zmieni? Póki co na to się nie zanosi, ale przed nami wybory, a więc i możliwa zmiana władzy w Polsce. I jeśli np. wygrałaby je Koalicja Obywatelska, to zniesienie zakazu handlu wydaje się bardzo realne. Jej politycy bowiem złożyli taką obietnicę w połowie lipca i zapowiedzieli jednocześnie, że pracownicy handlu zachowają prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu. 

Więcej o:
Komentarze (9)
Niedziele handlowe 2019. Czy 11 sierpnia duże sklepy będą czynne?
Zaloguj się
 • Komen Tator

  Oceniono 5 razy 5

  Sobota bez artykułu czy niedziela jest handlowa nie liczy się

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 4 razy 4

  Gdzie jest UZ sobota jest przecież!! Bez tego człowieka jego informacji ten pion GW jest mało znaczący, widocznie pod kradli go gdzieś do kancelarii Sejmu albo rządu, ponieważ stał się poprzez swoje artykuły najbardziej rozchwytywanym dziennikarzem RP. Ale swego czasu rzecznik rządu był pogodynko w TV, więc nie zdziwię się jak tego człowieka zobaczę na stanowisku rzecznika rządu wreszcie dowiem się jego prawdziwe nazwisko oraz imię.!!

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 4 razy 4

  Nowa krew w wydziale pt .handlowe niehandlowe niedziele- ksywa, pseudonim ,inicjał :tajemniczy arki, A gdzie stopniowane napięcie przed podaniem werdyktu tak jak u UZ, oraz jakieś polityczne dywagacje. Gdyby niedziele niehandlowe przestały istnieć przestałoby istnieć również środowisko dziennikarze informatorów oraz te interesujące zagadnienie poszłoby w niepamięć.

 • baxter21

  Oceniono 2 razy 2

  Arki - idioto, dziękujemy ci ze nas oswieciles z tą niedzielą, bo my idioci byśmy nic nie wiedzieli ! Jeszcze raz dziękujemy ze tak zmieniłeś nasz świat tymi wypocinami !
  Ave arki ! Ave ave !

 • kann2

  Oceniono 3 razy 1

  Już niedziela wieczór. Napiszcie, proszę, czy w przyszłą niedzielę będą sklepy otwarte, bo oszaleję.

 • qnqn

  Oceniono 3 razy 1

  Ktoś kto w korpo gazecie złapał ten temat jest "miszczem" sedesu. Co piątek ten sam artykuł bez konkretnej informacji :D. Gazeta po raz kolejny równa do największych brukowców.

 • Sławek Sędkowski

  Oceniono 3 razy 1

  To jest chore, te glupie artykuły z głupimi nagłówkami po co oni piszą w kółko to samo, przecież każdy już wie, że ostatnia niedziela jest handlowa, co za głupota na maxa, niedługo będą pytać w tytule ile dni ma dany miesiąc, albo coś w tym stylu... BEZNADZIEJA!!!!!

 • mojamagna

  Oceniono 2 razy 0

  I to jest niezależne dziennikarstwo, które cenię!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX