Pracowałeś przed ekranem kineskopowym? Twoja emerytura może być wyższa

Osoby urodzone po 1948 roku, które pracowały przed monitorem kineskopowym, mogą ubiegać się o rekompensatę za zmęczony przed laty wzrok - pisze "Rzeczpospolita". Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie wyrok.

Wyrok Sądu Najwyższego dotyczy informatyczki, która toczyła batalię z ZUS-em. Kobieta starała się o rekompensatę za pracę przed monitorami kineskopowymi, którą wykonywała przez 20 lat.

SN: Osoby, które pracowały przed monitorami kineskopowymi, mogą otrzymać wyższą emeryturę

Informatyczka wskazywała, że monitory te tworzyły efekt migotania oraz że występowało w nich zjawisko odbić i olśnień, co miało negatywny wpływ na jej wzrok. Mimo to ZUS nie chciał przyznać kobiecie rekompensaty, tłumacząc, że narzędziem, które ułatwia informatykowi wykonywanie obowiązków  jest cały komputer, a nie tylko monitor. Z wyroku Sądu Najwyższego wynika, że rację w tym sporze ma emerytka. Wymiar sprawiedliwości ocenił, że informatyczka spełniła warunki uznania stażu pracy przy monitorach kineskopowych za pracę w szczególnych warunkach, dlatego ZUS musi przyznać jej rekompensatę. 

Wyrok Sądu Najwyższego to dobra wiadomość dla osób, które pracowały przed monitorami kineskopowymi przed 2009 rokiem - zauważa "Rzeczpospolita". Należy jednak pamiętać, że aby dostać rekompensatę, trzeba wypracować co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach. Orzeczenie Sądu Najwyższego ma zastosowanie zarówno przy ustalaniu stażu do rekompensaty, jak i w przypadku wcześniejszych emerytur i emerytur pomostowych.

Więcej o:
Komentarze (85)
Pracowałeś przed ekranem kineskopowym? Twoja emerytura może być wyższa
Zaloguj się
 • six_a

  Oceniono 18 razy 12

  mnie tylko odbiło, a szkoda, była szansa na olśnienie.

 • jawu

  Oceniono 10 razy 8

  Każdy, kto pracował przy monitorze CGA wie dlaczego powinien być taki wyrok. A kto nie pracował - niech zmilczy.

 • mjuhbun

  Oceniono 10 razy 8

  pracownicy ZUS na pewno skorzystaja

 • js08836

  Oceniono 16 razy 6

  Biuro było na 5 piętrze bez windy ? Kibel był na 4 piętrze ? W pokoju było więcej niż 3 pracownikow ? Co najmniej 2 było młodszych ? Okno wychodziło na stronę polnocna ? Za te wszystkie upokorzenia dodatek do emerytury wyniesie 200 % podstawy. Grecja bis ? Turcję już mamy Kaczyński = Erdogan.

 • maxwywar2

  Oceniono 5 razy 5

  Twoja emerytura może być wyższa o 50gr. Przepierdziales w stołek w służbach mundurowych 15 lat dostaniesz 5 kafli.

 • wozi-woda

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekawa sprawa; gross zatrudniomych w ZUSach latami pracowało przy monitorach kineskopowych.

 • j.an

  Oceniono 3 razy 3

  Kto się nie starł z ZUS w sprawie dodatku z tytułu szkodliwości w szczególnych warunkach to niech złoży wniosek do tego urzędu i przekonana się,że to walka z wiatrakami.Wiele ludzi pracowało w zakładach azbestowo- cementowych w naszym kraju i pomimo orzeczeń o chorobie zawodowej/azbestoza płuc a przez ZUS kwalifikowana jako pylica płuc ładniej brzmi i można jej przypisać rożne okoliczności związane z pylicą/ związanej z pracą w tych szczególnie uciążliwych warunkach wysyłani są z kwitkiem a w najgorszym wypadku ZUS kieruje sprawę do sądu a sędzia który w życiu nie widział pracy w tych zakładach wydaję w większości wyrok niekorzystny dla pracownika.ZUS w miedzy czasie zmienia tak przepisy aby jak najmniej pracowników skorzystało z tej ustawy o pracy w szczególnych warunkach ,pracownicy tracili status osób poszkodowanych przez azbest a miało być tak,że prawo nie działa wstecz i sądy powinny to rygorystycznie przestrzegać ale jest inaczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX