USA. Administracja Trumpa ogłasza nową politykę imigracyjną. Wizy nie dostaną ludzie zbyt biedni

Administracja Donalda Trumpa ujawniła nowe zasady imigracyjne. Według nich urzędnicy mogą odmówić wydania wizy i prawa do stałego pobytu setkom tysięcy ludzi z tego powodu, że są zbyt biedni.

Jak donosi Independent, nowe przepisy pozwolą urzędnikom dyskwalifikować osoby ubiegające się o wizę czasową lub stałą za niespełnienie norm dochodu lub otrzymywanie pomocy socjalnej, takiej jak opieka społeczna, bony żywnościowe, mieszkania socjalne lub Medicaid (socjalny system opieki zdrowotnej – przyp. red.). Eksperci są zdania, że wprowadzone zmiany mogą być najbardziej drastycznym formą wysiłków Donalda Trumpa mających na celu ograniczenie zarówno legalnej, jak nielegalnej imigracji.

"Migration Policy Institute", organizacja badawcza specjalizująca się w kwestiach związanych z imigracją, uważa, że zmiana może spowodować dyskwalifikację ponad połowy wszystkich osób ubiegających się o zieloną kartę. W 2016 r. wydano ok. 800 000 zielonych kart.

Imigranci muszą być samowystarczalni

Nowa zasada, wprowadzona przez Stephena Millera - szefa administracji Trumpa w zakresie polityki imigracyjnej - mówi, że imigranci muszą być "samowystarczalni". Ken Cuccinelli, pełniący obowiązki dyrektora ds. obywatelstwa USA i służb imigracyjnych, zaprzeczył, aby zmiana była wycelowana w Latynosów. "Gdybyśmy rozmawiali 100 lat temu, dotyczyłaby większej liczby Włochów" - skomentował, dodając:

Przyniesie to długofalową korzyść w ochronie podatników poprzez zapewnienie, że osoby migrujące do tego kraju nie staną się obciążeniami publicznymi, że mogą stać na własnych nogach, jak to robili imigranci w przeszłości

Wizy inwestorskie w górę

24 lipca Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zdecydował, by minimalna kwota inwestycji wymagana przy wizie EB-5 wynosiła nie 500 tys. dolarów jak dotąd, ale 900 tys. dolarów. Jako pierwsza zareagowała branża nieruchomościowa, która ostrzegła, że zmiany zduszą wiele inwestycji w jej sektorze.

Powstały w 1990 r. program EB-5 generuje obecnie ponad 5 mld dolarów rocznie, w zamian za prawie 10 tys. zielonych kart - liczbę, która jest ograniczona ustawą. Prawie wszystkie należą do chińskich wnioskodawców.

Więcej o:
Komentarze (248)
USA. Administracja Trumpa ogłasza nową politykę imigracyjną. Wizy nie dostaną ludzie zbyt biedni
Zaloguj się
 • kristofoser

  Oceniono 30 razy 16

  No to górale mogą zapomnieć o USA. Socjal, 500+. Trzeba będzie mieć więcej niż 1000 dolców w kieszeni.

 • mr.knox

  Oceniono 19 razy 15

  Przeciez wobec wschodnioeuropejskiej biedoty obowiazuje to od zawsze: Rumuni, Polacy, Bulgarzy. Wschodnio-europejska prowincja z nad Wisly bedzie nadal podcierac starych helmutow :)

 • kms2x

  Oceniono 33 razy 13

  Czy to znaczy że pincetplusy będą przez wujka Donalda odsyłani samolotami? Czy może jednak wpław?

 • r-mi

  Oceniono 12 razy 12

  Ja nie rozumiem dlaczego hołocie się wydaje, że powinna żyć na garbie amerykańskiej biedoty, która jest co prawda bogatsza niż biedota z innych części świata, ale nadal biedna.

  Najpierw doprowadzić własne państwa swoją głupotą i nieróbstwem do ruiny a później żyć na cudzym garbie. Jak szarańcza.

 • ps11111ps

  Oceniono 12 razy 10

  No i znowu jestesmy głęboko. Juz prawie osiaglelismy 3% odmow i znowu nam skocza statystyki. Yaroslawie, obiecales za zalarqisz

 • yankes1968

  Oceniono 9 razy 9

  Nikt nie chce wpuszczać masowo do siebie ubóstwa, każdy woli samowystarczalnych od schorowanej, niezaradnej nędzy. Taka prawda. Tylko jeden Trump mówi o tym wprost a reszta po cichu unika biedoty, bo 'wartości' nakazują obłudę.

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 9 razy 7

  Nie wizy tylko staly pobyt. Jak zwykle ktos ma probemy z tlumaczeniem. Chodzi o zielone karty. Na innych wizach zasilki nie przysluguja i obowiazuje ciagle natychmiastowe opuszczenie kraju jesli jest to wiza pobytowa jak H1. Turystom nie przysluguja, zadne benefity oraz ubezpiecznia federalne wiec nie ma o czym mowic. Radilbym troche precyzji w wypowiedziach. Cjdzi o zlikwidowanie calej grupy co siedzi na zasilku na ktory my wszyscy plcimy a oni zyja z kuponow, kupuja sobie drogie auta i telefony na koszt podatnikow w wyniku dziur prawnych a nnierzadko robia tez na lewo na czeki. Takich jest duzo tez wsrod Polakow co to odwalaja maniane. Albo zyjesz normalnie pracujac i placa podatki, albo sie nie kwalifikujesz by zyc w Stanach. Trzeba jeszcze miec odpowoiednia wize zezwalajaca na prace.

 • powerzx

  Oceniono 11 razy 7

  To jest fake news, wymogi co do posiadania gotowki na utrzymanie w USA na czas pobytu lub brak przedluzania wiz dla korzystajacych z socjalu w USA jest od okolo 30 lat.
  PS. To jest taka sama prawda jak gdyby Kaczynski powiedzial ze jest autorem hymnu Polski :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX