Czarny poniedziałek w Argentynie. Dramat w notowaniach peso, gigantyczne spadki na giełdzie. Winna polityka

Argentyna zaliczyła czarny poniedziałek na rynkach. Waluta osłabiła się wobec dolara o 15 procent. Jeszcze większe spadki uderzyły w giełdę - takiego załamania nie widziano tam od wielu lat. Inwestorów wystraszyły prawybory. A przecena na rynku dokłada się do wciąż trudnej sytuacji gospodarczej kraju, w którym inflacja przekracza 50 procent.

Argentyna solidnie wystraszyła wczoraj inwestorów. Główny indeks, Merval, spadł o 30 proc. Według Reutersa, poniedziałek był najgorszym dniem na argentyńskiej giełdzie w historii.

Argentyna. Ogromne spadki na giełdzie, peso runęło

Argentyna. Silna przecena na giełdzie.Argentyna. Silna przecena na giełdzie. Źródło:investing.com

Przecena głównego indeksu w ujęciu dolarowym sięgnęła aż 48 proc. Jak wylicza Bloomberg, to drugi największy jednodniowy spadek w historii wszystkich śledzonych przez agencję indeksów - giełda na Sri Lance runęła o ponad 60 proc. w 1989 roku w czasie wojny domowej.

Dramatycznie osłabiła się też argentyńska waluta. Peso straciło wobec dolara 15 proc., choć w ciągu dnia spadek sięgał aż 30 proc., sprowadzając kurs do najniższego poziomu w historii. Po interwencji banku centralnego notowania nieco odbiły.

Argentyna. Silna przecena peso.Argentyna. Silna przecena peso. Źródło: investing.com

Inwestorzy wyprzedawali nie tylko walutę i akcje, ale także obligacje kraju, co wywołało obawę, czy Argentynie nie zacznie grozić niewypłacalność. Nie byłby to zresztą pierwszy raz.

Strach przed populistami

Bezpośrednią przyczyną rynkowego załamania w Argentynie są prawybory. Obecny prezydent Mauricio Macri zdobył w nich zaledwie 32,1 proc. głosów i przegrał z Alberto Fernandezem, który zebrał 47,7 proc. "To totalny szok po obu stronach" - mówi o wyniku wyborów Jimena Blanco, ekspertka ds. ryzyka, cytowana przez portal CNBC. Tak silnej porażki Macriego mieli nie spodziewać się nawet najbardziej optymistycznie nastawieni przedstawiciele obozu jego rywala.

Dlaczego inwestorom tak bardzo się to nie spodobało? Mauricio Macri ma poparcie światowych liderów, w tym Donalda Trumpa. Jest uważany za prorynkowego polityka, od 2015 roku, od kiedy objął urząd, próbuje wydobyć kraj z kryzysu.

Alberto Fernandez z kolei to polityk centrolewicowy. Strach budzi jednak przede wszystkim nie on sam, a jego wyborcza partnerka. Razem z Fernandezem startuje bowiem Cristina Fernandez de Kirchner - na stanowisko wiceprezydent. To była populistyczna prezydent Argentyny, która wraz z nieżyjącym już mężem Nestorem Kirchnerem rządziła krajem przez osiem lat przed objęciem władzy przez Macriego. Są oni w dużej części odpowiedzialni za fatalny stan gospodarki kraju, do tego jest oskarżana o korupcję.

Inwestorzy boją się, że ta dwójka będzie chciała wprowadzić populistyczne rządy, co zapewne oznaczałoby ograniczenie programu oszczędnościowego dla gospodarki, jaki realizuje Macri. A mieszkańcy Argentyny zaciskać pasa już nie chcą. Tymczasem Mauricio Macri zapowiada, że jeśli zostanie wybrany ponownie, będzie kontynuować swoją dotychczasową politykę.

Argentyna znów zbankrutuje?

To wszystko inwestorów martwi, bo część z bolesnych reform Macriego powiązana jest z pomocą finansową od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Do tego Argentyna ma do spłacenia wielomiliardowe długi. Jak podaje Bloomberg, w tym roku to równowartość niemal 16 mld dolarów (tylko w obligacjach denominowanych w dolarach i euro).

Rynki coraz bardziej obawiają się kolejnego bankructwa kraju. W poniedziałek notowania CDS-ów (credit-default swaps, instrument który jest swego rodzaju "ubezpieczeniem" od niewypłacalności) wskazywały, że jest 75 proc. szansy, a raczej ryzyka, że Argentyna przestanie spłacać swoje zobowiązania w ciągu najbliższych pięciu lat. Czyli, że zbankrutuje. To na razie obawy inwestorów, ale przekładają się one na realne spadki notowań waluty oraz argentyńskich obligacji, co sprawia, że kolejne pożyczki z rynku byłyby dla kraju droższe.

Gospodarka w kryzysie

Mauricio Macri zdecydowanymi reformami chciał podźwignąć kraj z zapaści, ale te reformy są dla Argentyńczyków bolesne. W ubiegłym roku, kiedy peso nurkowało, Macri musiał poprosić Międzynarodowy Fundusz Walutowy o 50 miliardów dolarów wsparcia.

Jak to się zaczęło? Czytaj więcej tutaj: Argentyna rozpaczliwie się broni, żeby nie zostać drugą Wenezuelą. Drastyczne podwyżki stóp procentowych, żeby powstrzymać upadek waluty

Gospodarka Argentyny jest w recesji. Sytuacja nie jest tak dramatyczna jak w Wenezueli, choć Macri straszył w niedzielę porównaniami do tego kraju. Mimo to. wiele rodzin ma problem z płaceniem rachunków. Stopa bezrobocia przekracza 9 proc. a inflacja 55 proc. Do tego Międzynarodowy Fundusz Walutowy Argentyńczykom nie kojarzy się dobrze. Wielu obwinia go o pogłębienie kryzysu z 2001, kiedy kraj ogłosił niewypłacalność. Łącznie zrobił to już w swojej historii osiem razy.

Nadchodzi recesja? Piotr Kuczyński: w Europie wygląda to naprawdę niedobrze, widać to już wyraźnie na przykład w Niemczech, które są silnikiem gospodarczym UE:

Więcej o:
Komentarze (35)
Czarny poniedziałek w Argentynie. Dramat w notowaniach peso, gigantyczne spadki na giełdzie. Winna polityka
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 24 razy 18

  Polska idzie drogą południowców. Kasa bez pracy, rozdęte wydatki socjalne - Polska wydaje na socjal najwięcej w Europie, liczone jako procent PKB - wiedzieliście o tym?
  Nasz kraj czeka wielki kryzys i bieda, ale suweren cieszy się z kilku lat prosperity. Oczywiście nastepcy będą musieli posprzątać. - i wtedy staną się wrogami ludu.

 • kantrzyn

  Oceniono 15 razy 11

  Najgorsze, że to co zrobił PiS pod względem świadomości suwerena, może nie być do wyplenienia przez wiele lat. Jak czytam niektóre fora, to włos się na głowie jeży. Najlepsza partia to ta, która więcej da. Skąd i jakie będą tego skutki, tych ludzi kompletnie nie interesuje.

 • metaxo

  Oceniono 21 razy 9

  Teraz czas na kaczą Bolandę. Za rok za 500 zł będzie można kupić tanią alpagę aby wypić za zdrowie Cysorza Jarosława "Wielkiego".

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 6

  Znowu??? Oni tak mają co pare lat, pewnie już się przyzwyczaili. Czy naprawde z gospodarką tego kraju nie da się zrobić porządku????

 • jugger

  Oceniono 16 razy 6

  Ten scenariusz coraz bardziej może się ziścić w Polsce. Populista bierze 47% i ma wszystko w dudzie. Złoty jest po 7,5 do EUR a obywatele siedżą i piszczą, że nie chcą zaciskania pasa.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 11 razy 5

  Za chwilę złoty oberwie rykoszetem.

 • antekwielki

  Oceniono 2 razy 2

  Kryska rzadzila Argentyna 8 lat, wczesniej jej maz 4 lata.
  Podczas 12 lat ich rzadu, wyprowadzili z budzetu 36 miliardow dolarow w postaci lapowek i fikcyjnych transakcji.
  Pieniedzy mieli tyle, ze nie nadazali je liczyc i po prostu je wazyli.
  Macri mial 4 lata na to aby zamknac sprawe tej skorumpowanej do szpiku kosci ex prezydente, a takze Hugo Moyano, syndykaliste kierowcow ciezarowek - kolejnego mafioze w tym kraju.
  Jak wygra Fernandez, Kryska bedzie vice prezydentem (ale rzadzic bedzie ona) Argentyna skona.

  Obecna polityka PiSu przypomina bardzo polityke Kirchenristow - socjal i plany, czyli ¨czy sie stoi czy sie lezy, 1000 pesos sie nalezy¨.

 • ual123

  Oceniono 1 raz 1

  Ale durne te komentarze. Niewazne jaki bylby temat: od kryzysu w Argentynie przez gwlty na cyganskich dzieciach w San Escobar, na ladowaniu na Plutonie konczac - zawsze PIS.-dzielce wyzywaja PO.-paprancow, a PO.-paprancy wytykaja alkoholizowanie i patologie tym z 500+. Ci bystrzejsi (niewielu) pisze o wzroscie cen na skutek rozdetych socjali, a ci glupsi wrzucaja sx.anonse.
  Glupi uzytkownicy, oj glupi.

 • niktalboktos

  Oceniono 2 razy 0

  Inwetsorzy boja sie kandydatów centrolewicowych? Kogos to dziwi.... Jak u nas, gdy lewica u wladzy gospodarka sie zwija, prawica mimo nieco zabetonowanej ideologii gwarantuje jednak dobrą gospodarkę i mniej korupcji. No chyba ze ktos wielka korupcją nazywa nadmierne wykorzystywanie rządowych samolotów, no ale to juz jego problem mysleniowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX