Najgorsza sesja na Wall Street w tym roku, WIG20 mocno w dół, złoty traci, frank w górę. Rynki boją się recesji

W środę światowe giełdy zaliczyły głęboką przecenę. Spadki widać było nie tylko na rynkach akcji. Silnie traciła ropa, osłabiał się za to złoty. Frank szwajcarski tym razem wyraźnie przebił poziom 4 zł.

Ulga na rynkach trwała bardzo krótko. Po wzrostowej wtorkowej sesji w środę notowania giełdowe zaliczyły potężną przecenę.

Notowania WIG20 na dużym minusie

Giełdy w Europie straciły nawet po ponad 2 proc. - niemiecki DAX spadł o 2,19 proc., francuski CAC40 o 2,08 proc. WIG20 był jednym z najgorzej radzących sobie głównych indeksów europejskich - zaliczył spadek o 2,89 proc. Jest najniżej od lutego 2017 roku.

Notowania WIG20.Notowania WIG20. Źródło: investing.com

W indeksie zbierającym największe spółki na warszawskiej giełdzie sesję w środę na plusie zakończyła tylko jedna - Play, który zyskał 1,43 proc. Reszta traciła, w tym JSW znów najmocniej - ponad 7,63 proc.

Wall Street najgorzej w tym roku

Silne spadki zanotowała też giełda w Nowym Jorku. Główne amerykańskie indeksy straciły po około 3 proc. - dokładnie Dow Jones 3,05 proc. - dla tego indeksu była to najgorsza sesja w tym roku, S&P 500 2,93 proc., a Nasdaq 3,02 proc. To była najgorsza sesje na Wall Street w tym roku.

Przecenie na rynkach akcji towarzyszyły kilkuprocentowe spadki cen ropy oraz ruchy na rynku walutowym. Polski złoty się osłabiał, w tym do franka, którego kurs rósł dalej w czwartek i rano przed 10:00 był na poziomie 4,03-4,04 zł.

Notowania franka szwajcarskiego wobec złotego.Notowania franka szwajcarskiego wobec złotego. Źródło: stooq.pl

Złoty osłabia się także do innych głównych walut. Za euro w czwartek rano trzeba płacić 4,38 zł, za dolara 3,93 zł, a za funta 4,75 zł.

Strach przed recesją

Skąd te spadki? Wśród inwestorów zapanował strach przed recesją. Przesuwają pieniądze do tak zwanych bezpiecznych przystani - na rynek złota, niektórych walut, w tym franka szwajcarskiego, czy obligacji skarbowych USA. Rentowności amerykańskich obligacji długoterminowych spadły do historycznie niskich poziomów (rentowność to stopa zwrotu z inwestycji w obligacje, spada one. kiedy cena papierów rośnie, czyli wtedy, kiedy zwiększa się popyt na nie). Rentowność 30-letnich obligacji jest najniższa w historii. Rentowność obligacji 10-letnich jest poniżej rentowności 2-letnich. Ta tak zwana inwersja krzywej dochodowości ostatni raz miała miejsce w 2007 roku, tuż przed światowym kryzysem finansowym i recesją.

Nie pomagały niezbyt dobre dane z największych gospodarek - w Chiny i Niemcy zaczyna uderzać wojna handlowa Waszyngtonu z Pekinem. Największa gospodarka UE skurczyła się w drugim kwartale (w ujęciu kwartalnym). Wprawdzie administracja Donalda Trumpa złagodziła przekaz dotyczący nowych ceł na towary z Chin -  w poniedziałek Amerykanie podali, że część z nich ma wejść w życie z kilkumiesięcznym opóźnieniem, a na niektóre cła nie zostaną nałożone - ale to nie wystarczyło, by utrzymać optymizm na dłużej niż jeden dzień. Rosną naciski na banki centralne, w tym Fed, by łagodziły politykę monetarną i obniżały stopy procentowe.

Co się dzieje na rynkach i jak może skończyć się "strategia szaleńca" w wojnie handlowej? Tłumaczy analityk Piotr Kuczyński:

Więcej o:
Komentarze (45)
Najgorsza sesja na Wall Street w tym roku, WIG20 mocno w dół, złoty traci, frank w górę [Notowania 14.08]
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 21 razy 15

  Zawsze recesja następuje po hossie i odwrotnie

  PiS trafił na dobre czasy w gospodarce i roztrwonił wszystkie nadwyżki by kupić głosy poparcia suwerena zamiast część skierować na inwestycje (nie na bezużyteczne jachty do promowania polityki PiS)

  nie żadna opozycja, ale recesja gospodarcza wysadzi Kaczyńskiego ze stołka Naczelnika

  suweren ukierunkowany jedynie na wartości materialne gdy zobaczy że z 500+ zrobiło się 1000-, a jako podstawowe wyżywienie na talerzu zobaczy mirabelki i szczaw ruszy na Nowogrodzką z czym będzie miał pod ręką

 • 2345olskup

  Oceniono 10 razy 4

  to dopiero poczatek za chwile pociag z euro strefy odjedzie zostawiajac na stacji recesja pisowskie panstwo 500plus plus nigdy euro jak skokowo NBPpodniesie stopy i dostana kopa w dpe wyznawcy i beneficjenci dobreej zmiany

 • jakuz3

  Oceniono 7 razy 3

  Od wszystkich którzy nie lubią euro kupię je po 2,4 PLN.

 • xegar

  Oceniono 4 razy 2

  Indeksy w górę - złoty traci.
  Indeksy w dół - złoty traci.

  Możecie mówić o ucieczce w "bezpieczne aktywa" i rynkach wschodzących, ale tak naprawdę to wynika z pasożytniczej funkcji dolara w gospodarce światowej. Jednolita waluta to fajna rzecz w rozliczeniach międzynarodowych i dolar przez wiele lat dobrze pełnił tą funkcję. Jednak rynek zdominowany monopolem nie posiada zdolności samoregulacji. Pieniądz sam w sobie nie reprezentuje żadnej wartości. Spekulacja może dać krótkotrwały zysk wybranym, ale ostatecznie ktoś za to musi zapłacić. Dlaczego znowu my?

  (a teraz niech jakiś kompetentny ekonomista spróbuje wytłumaczyć, gdzie jest błąd w powyższym)

 • jacktheripper

  Oceniono 6 razy 2

  normalne fluktuacje, w grudniu 2018 r. indeks S&P 500 był na poziomie 2350 , teraz jest na poziomie 2860 pkt. czyli jednak 20 % wyżej, nie może cały czas iść w góre

 • maxentius

  Oceniono 1 raz 1

  (rentowność to stopa zwrotu z inwestycji w obligacje, spada one. kiedy cena papierów rośnie, czyli wtedy, kiedy zwiększa się popyt na nie) - nie rozumiem tego zdania, może ktoś mi wyjaśni spada one.

 • jo81

  Oceniono 5 razy 1

  wolskaa ogromne rezerwy w budzecie i banku centralnym wiec spoko.

 • kalito

  0

  Wina Tuska!

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 0

  wlasniwy początek upadku zacznie się po wyborach które wygra pis - wzrost cen energii, inflacja i wzrost cen zywnosci , później kolejno smieci, benzyny i usług - tak się to odbywalo w Grecji w cioagu następnych miesięcy wzrosty cen towarów konsumpcyjnych, tytoniu i alkoholu a później czynszow , PiS - w pierwszym odruch podniesie podatki i akcyze - ale to nie wystarczy - cofniemy się do PRL-u Czekaja was ciekawe czasy - odkopią ustawy takie jak za Gomolki - oczywoiscie dla dobra ludu miast i wsi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX