Samorząd żąda rekompensaty za straty z PIT. Sasin: "Pokrycie rzekomych ubytków upolitycznione"

Reforma podatków PIT wprowadzona przez rząd PiS odbije się finansowo na samorządach. Stracą miliardy, więc żądają od władz centralnych rekompensat. Wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że ubytki w lokalnych budżetach są rzekome, a walka o pieniądze upolityczniona.

Rząd PiS wprowadza dwie istotne zmiany w podatku PIT, które odczuje nie tylko budżet państwa, ale i samorządy. Wpływy z najpopularniejszego podatku są bowiem rozliczane niemal po połowie pomiędzy budżet lokalny i centralny. Będą jednak mniejsze. Po pierwsze w życie weszło zwolnienie osób poniżej 26. roku życia z podatku, a za chwilę, jeszcze przed wyborami, najniższa skala zmieni się z 18 na 17 proc.

Samorządy w wyniku tej reformy stracą w skali kraju - według różnych szacunków - od 4 do 7 mld zł. Nic więc dziwnego, że żądają od rządu rekompensat. I tną wydatki. Taką zapowiedź wystosował właśnie Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. W piśmie cytowanym przez "Rzeczpospolitą" prosi o "wstrzymanie wszelkich działań mogących skutkować nowymi zobowiązaniami finansowymi".

>>> Poseł opozycji wylicza ile podatków i danin podniósł lub wprowadził rząd PiS

Uszczuplenie budżetu w wysokości 150 mln zł prezydent nazywa "dotkliwym ubytkiem" i zapowiada wstrzymanie nowych inwestycji.

Wicepremier Jacek Sasin: żądania samorządów są upolitycznione

Na lokalnych przywódców domagających się zasypania dziury wywołanej obniżką wpływów z PIT wiadro zimnej wody wylewa wicepremier Jacek Sasin. Kilka dni temu stwierdził on, że po pierwsze kondycja samorządów znacząco poprawiła się za czasów PiS głównie poprzez zwiększone wpływy z PIT. Po drugie zaś "walka o rekompensaty na pokrycie "rzekomych ubytków" jest upolityczniona "

Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich, już w lipcowej rozmowie z Next Gazeta.pl twierdził, że argumentacja rządu, powtarzana od miesięcy, nie jest prawdziwa. 

Wzrost kosztów, które ponoszą samorządy jest wyższy niż to, co zyskiwaliśmy w ostatnich latach w związku ze zwiększeniem wpływów z PIT.

- stwierdził. 

Wyjaśni, że droższe są nie tylko inwestycje, których cena w niektórych wypadkach urosła o 80 do 100 proc., ale i  koszty usług, energii i płac. 

Czytaj też: "PiS w swoim programie zawsze miał centralizm". Dyrektor biura Związku Miast Polskich o reformach uderzających w samorząd

Według Forum Obywatelskiego Rozwoju Piątka Kaczyńskiego" wymusi podwyżki podatków, spowoduje stagnację wydatków w sferze publicznej oraz pogrzebie możliwości reformy podatkowej.

Obniżka przekłada się na realne decyzje władz. Ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich opublikowało listę inwestycji, które będą musiały wypaść z realizacji. Ważne inwestycje nie powstaną m.in. w Rybniku, Ciechanowie, Grudziądzu, Bydgoszczy czy Sopocie czy Zielonej Górze. 

Więcej o:
Komentarze (94)
Samorząd żąda rekompensaty za straty z PIT. Sasin: "Pokrycie rzekomych ubytków upolitycznione"
Zaloguj się
 • Marco B.

  Oceniono 33 razy 23

  Wiecie o co chodzi? Żeby pokazać potem, że samorządy sobie nie radzą finansowo, czyli są nieudolne. Więc władza będzie musiała przejąć samorządy. Czyli będziemy mieć... tak... wszystko sterowane centralnie. Znacie to skądś? A gadanie, że wszystko jest kwestią polityczną? Też to skądś znacie?

 • zielona-galazka

  Oceniono 23 razy 17

  Towrzysz Sasin zacisnął czujnie półdupki i wygłasza pisi przekaz dnia.

 • niezalany

  Oceniono 17 razy 13

  wybitna kanalia... za to świetnia nadawałby się na komendanta obozu koncentracyjnego dla opozycji...

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 12 razy 12

  Ze zdjęcia wygląd prawdziwego zdrowego towarzysza z PiS, czerstwy gruby mało skomplikowany ale wierny, nie znoszący słowa sprzeciwu i mówiący głośno i wyraźnie tak jest!!

 • K N

  Oceniono 11 razy 11

  Więc zróbmy wszystko by ten dziobaty wieprz już nie pokazywał się w mediach. WYBORY

 • batura3

  Oceniono 10 razy 10

  Sasin to ten odpowiedzialny za lot do Smolenska????Suski ma ostrego konkurenta, jeśli chodzi o..."Intelekt", i to nie są wcale rzekome ubytki:)))

 • jjj68

  Oceniono 12 razy 10

  Rzekomo czego Sasin się nie dotknie, kończy jak SKOK Wołomin.

 • monty937

  Oceniono 10 razy 10

  Rzekomy premier od skoków ?

 • kris0104

  Oceniono 12 razy 10

  a czego tu oczekiwac po marionetce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX