Niedziele handlowe 2019. Czy 18 sierpnia zrobimy większe zakupy?

Niedziele handlowe w 2019 roku, to niedziele w czasie których możemy pójść do do dużych sklepów typu Biedronka, Lidl, Zara czy Ikea i zrobić zakupy, tak jak w normalny dzień roboczy. Czy 18 sierpnia tak właśnie będzie?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jednoznaczna, w niedzielę 18 sierpnia 2019 roku nie zrobimy zakupów w powyższych sklepach. Chyba, że będą one zlokalizowane na terenach dworców autobusowych i kolejowych (nie mylić z terenami galerii handlowych, w których też nie można handlować), na których niedziele handlowe są praktycznie cały rok. 

Czytaj więcej: Zakaz handlu pokonał Ryszarda Petru. Przeciwnicy ustawy muszą liczyć na Grzegorza Schetynę

Niedziele handlowe 2019. Które sklepy będą czynne

Wszystko dlatego, że od marca 2018 roku obowiązuje w Polsce ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która ściśle określa, w które niedziele i w jakich sklepach i placówkach handlowych sprzedaż może być prowadzona. 

A więc w największym skrócie, oprócz tego, że w niedziele czynne mogą być sklepy na dworcach, otwarte mogą być również te, w których za ladą stanie sprzedawca. Zakupy zrobimy też np. w sklepach Żabka, które są placówkami pocztowymi czy na stacjach paliw. Otwarte będą też restauracje, apteki, lodziarnie czy kawiarnie. 

Za złamanie zakazu handlu grożą ustawowe, całkiem surowe kary - ich wysokość wynosi od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Jeśli jednak mimo to, któryś ze sklepów, a właściwie jego właściciel, nie chciałby się do nowego prawa stosować, może nawet pójść do więzienia. 

Czytaj więcej: Czytaj więcej: Polacy pogodzą się z zakazem handlu? Analitycy uważają, że blisko 25 proc. przywykła do niehandlowych niedziel

Niedziele handlowe. Czy 25 sierpnia zrobimy zakupy? 

Warto też pamiętać, że o ile w ubiegłym roku niedziele handlowe były dwa razy z miesiącu, o tyle w tym roku, handlować można tylko w jedną niedzielę w miesiącu, ostatnią. Z tego wynika, że w kolejną niedzielę, czyli 25 sierpnia, sklepy będą czynne. 

Więcej o:
Komentarze (8)
Niedziele handlowe 2019. Czy 18 sierpnia zrobimy zakupy?
Zaloguj się
 • remislanc

  Oceniono 2 razy 2

  Ile można o tym samym pieprzyć. Rozumiem w soboty. Ale w czw, pt, sb oraz niedzielę to już qrwa przesada. Ułomni jesteście???

 • dante_waw

  Oceniono 2 razy 2

  "Niedziele handlowe w 2019 roku, to niedziele w czasie których możemy pójść do do dużych sklepów typu Biedronka, Lidl, Zara czy Ikea i zrobić zakupy, tak jak w normalny dzień roboczy."

  Czyli jednak mialem racje... gazeta.pI ma swoich czytelnikow za kompletnych idiotow....

  Swoja droga jak definiujecie "redaktorow" waszego portalu" - "Czlowiek wstukujacy bzdury do komputera marki Lenovo, MacBook, Acer"??

 • krystian71

  Oceniono 6 razy 2

  A Monia Michnik lat 24 w te niedziele przyjmuje?

 • klots

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie nie chodzą tylko do Biedronki, Lidla, Zary czy Ikei. Artykuł sponsorowany?

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 1

  No cóż, kiedyś to szaleństwo się skończy i wrócą normalne zasady, kiedy to każdy sam decyduje o handlu w niedziele.

  Osobiście nie kupowałem w niedziele i nie zamierzam tego zmieniać, ale jestem za wolnością wyboru.

 • klm747

  Oceniono 2 razy 0

  najważniejsza wiadomość dla żydków

 • jezierskiadam

  Oceniono 7 razy -1

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?
  Kilka propozycji:
  Zakaz korzystania z placów zabaw.
  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..
  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.
  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.
  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.
  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.
  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.
  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.
  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.
  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.
  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.
  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX