"WSJ" i CNN: Donald Trump chce kupić Grenlandię. "By zapisać się w historii"

Donald Trump ma całkiem serio traktować możliwość zakupu Grenlandii. Terytorium zależne Danii miałoby zwiększyć potencjał militarny USA i dać mu dostęp do nowych złóż. Część źródeł twierdzi, że cała sprawa może być jedynie przejawem poczucia humoru amerykańskiego przywódcy.

Donald Trump, prezydent USA, miał kilkukrotnie pytać swoich urzędników o możliwość zakupu Grenlandii - podają "Wall Street Journal" i CNN

Amerykański przywódca poruszył tę kwestię kilkukrotnie przy różnych okazjach - doradcy mieli zająć analizą ewentualnych korzyści płynących z posiadania nowego terytorium. Według części źródeł Grenlandia miałaby zwiększyć potencjał militarny Stanów Zjednoczonych oraz bogactwa naturalne.

Część komentatorów twierdzi też, że Donald Trump chce się po prostu zapisać w historii i powtórzyć dokonanie Dwighta Eisenhowera, który w roku 1958 podpisał akt przyłączenia Alaski jako 49 stanu.

>>> Prezydent Donald Trump zapewnia, że lubi Polaków. Za kilkanaście dni nas odwiedzi

Donald Trump chce kupić Grenlandię? A może to żart?

Nie wszyscy są zgodni co do faktu, czy plan zakupu Grenlandii nie jest po prostu zwykłym żartem prezydenta Trumpa, który przez źródło "Wall Street Journal" został potraktowany zbyt serio. CNN rozmawiało jednak z pracownikami amerykańskiej administracji, którzy twierdzą, że tematyka możliwości przejęcia Grenlandii pojawiła się w oficjalnych rozmowach między prezydenckimi urzędnikami. 

Czytaj też: Idzie recesja? Spadki na giełdach, frank znów po 4 zł. "W Europie sytuacja wygląda naprawdę niedobrze"

Media zwracają uwagę na fakt, że doniesienia o planach zakupu Grenlandii przez USA już się pojawiały. Chęć przejęcia terytorium zgłaszać miał prezydent Harry Truman w roku 1946 i sekretarz stanu William Seward w roku 1867.

Grenlandia, największa wyspa na Ziemi, to autonomiczne terytorium zależne Danii, z którym region związany jest od XVI w. W kraju mieszka ok. 57 tys. osób, z czego 18 tys. mieszka w stolicy, którą jest Nuuk. 81 proc. powierzchni Grenlandii to lądolód.

Więcej o:
Komentarze (100)
"WSJ" i CNN: Donald Trump chce kupić Grenlandię. "By zapisać się w historii"
Zaloguj się
 • alfred.ziemniak

  Oceniono 41 razy 25

  Pomarańczowy Dżony, Polskę se kup, masz tu pełno murzynów.

 • stefan99999

  Oceniono 14 razy 10

  Co wy za bzdury wypisujecie?

  1. Alaska została stanem 1959, ale to nie dlatego, że Eisenhower tak chciał, tylko mieszkańcy Alaski tak chcieli.
  2. Jeśli porównywać kupno Grenlandii do KUPNA Alaski, to należałoby porównywać ambicje Trumpa do dokonań Andrew Johnsona (za jego prezydentury kupiono Alaskę od Rosji w 1867r.). Ale akurat Andrew Johnson niczym wielkim się nie zapisał, oprócz pijaństwa. ;)

 • benek231

  Oceniono 24 razy 8

  Prezydent Trump juz przeszedl do historii jako patologiczny klamczuch. Drugiego takiego prezydenta nie bylo i chyba nie bedzie.

 • mr.knox

  Oceniono 11 razy 7

  Po tych fake news od CNN niedlugo okaze sie, ze administracja Trumpa rozwazala jedynie wydzierzawienie malego obszaru na wyspie pod militarna baze. Kto jeszcze cytuje lewicowych powielaczy fake news jak CNN? Lol.

 • pedro.666

  Oceniono 14 razy 6

  "Terytorium zależne Danii miałoby dać mu dostęp do nowych złóż zasobów militarnych"
  Jak Tytus wskoczył raz do filmu, to założył kopalnię zegarków. Może Trump na Grenlandii odkrył złoża czołgów albo rakiet?

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 4

  A może by sobie taki biurowiec na Nowogrodzkiej kupił? I jeden taki samolot z Rosji kupił, leżący w hangarze.

 • cleon

  Oceniono 14 razy 4

  Kupili Alaskę to czemu nie maja kupic Grenlandii?? Chinole wykupują Kanadę wiec jest w kupnie Grenlandii jakas logika...

 • szymon_gorszy_sort

  Oceniono 6 razy 4

  Niech kupi Rosje za miske ryzu i ja sprzeda Afrykanom za 2 miski ryzu. To bylby deal!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX