Richard Branson podkręca kosmiczny wyścig. Virgin Galactic otwiera pierwszy kosmodrom dla turystów

Virgin Galactic ogłosił, że należący do niej Spaceport America w Nowym Meksyku jest już gotowy na przyjęcie pierwszych kosmicznych turystów.

Spaceport zbudowany został w stanie Nowy Meksyk, około 150 km na północ od El Paso i granicy pomiędzy USA a Meksykiem. Składa się pasa startowego, dużego hangaru lotniczego i futurystycznego, trzykondygnacyjnego terminalu nazwanego "Bramą do kosmosu" (Gateway to Space).

Z tego miejsca mają wkrótce rozpocząć się suborbitalne turystyczne loty w kosmos. Już tutaj, a nie w bazie w Kalifornii jak do tej pory, są też testowane zbudowane przez Virgin Galactic statki kosmiczne SpaceShipTwo razem z wynoszącym je w powietrze ogromnym samolotem WhiteKnightTwo.

Firma założona przez ekscentrycznego miliardera Richarda Bransona ma w tej chwili jeden samolot WhiteKnightTwo i dwa statki kosmiczne, każdy z miejscami dla sześciu pasażerów. Z łatwością zmieszczą się do wspomnianego hangaru kosmodromu. Miejsca jest w nim na dwa wielkie samoloty i pięć statków kosmicznych Virgin Galactic.

Czytaj też: Virgin Galactic prawie gotowy na wysłanie turystów w kosmos. Branson: Zostały miesiące, nie lata

Brama do kosmosu prawie jak strefa VIP na zwykłym lotnisku

Kosmiczni turyści, zanim wybiorą się w krótką wycieczkę w kosmos, gdzie będą się cieszyć nieważkością przez kilka minut na wysokości około 100 km nad Ziemią, najpierw spędzą kilka chwil w luksusowym wnętrzu nowego terminalu razem z rodziną lub przyjaciółmi. Parter "Bramy do kosmosu" przypomina strefę dla vipów na normalnych lotniskach. Jest tu restauracja, fotele, kanapy i ogromne szyby pozwalające obserwować pas startowy kosmodromu.

Na pierwszym piętrze "Bramy do kosmosu" znajduje się m.in. centrum kontroli lotów oraz pokój odpraw dla pilotów statków kosmicznych i samolotu WhiteKnightTwo.

Najwyższą, trzecią kondygnację obiektu przeznaczono jako miejsce odpoczynku dla pilotów. Tej części Virgin Galactic jeszcze nie pokazał mediom, trwają tam ostatnie prace wykończeniowe.

W sumie jednak cały obiekt, jak twierdzi firma, jest już w pełnej gotowości na przyjęcie pierwszych kosmicznych turystów. Firma nie podaje, kiedy to nastąpi. Wiadomo tylko, że loty testowego statków kosmicznych SpaceShipTwo i WhiteKnightTwo są w ostatniej fazie i że Virgin Galactic ma już ponad 600 chętnych na wycieczkę w kosmos. Tyle osób zarezerwowało nietanią podróż - zapłacić trzeba 250 tys. dol.

Pełne uruchomienie kosmodromu wyraźnie sugeruje, że od pierwszych turystycznych lotów w kosmos pojazdami Virgin Galactic dzielą nas już najwyżej miesiące, a może nawet tygodnie.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (19)
Richard Branson podkręca kosmiczny wyścig. Virgin Galactic otwiera pierwszy kosmodrom dla turystów
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 3 razy 1

  PiS nie potrafi zorganizować wycieczki do Smoleńska dla bliźniaka, a tamci myślą o kosmosie.

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 1

  Zdążą polecieć przez wyprodukowaniem miliona samochodów elektrycznych przez Morawieckiego?

 • stenrw

  Oceniono 5 razy 1

  W Hameryce kosmos to 100 mil, 100 km jest zarezerwowane dla Europy (poza Wlk Brytanią)...
  A serio: czy ktoś naprawdę wierzy, że nie osiągając nawet tzw. pierwszej szybkości kosmicznej leci sie w kosmos?

 • lkowgli

  Oceniono 3 razy 1

  Fajnie. Jedno z moich marzeń to polecieć w kosmos. Zostało mi jeszcze z 40 lat na jego realizację. Musi jednak stanieć do powiedzmy 100 tyś złotych i sobie gdyby jednak trwało trochę dłużej niż kilka minut.

 • ochujek

  Oceniono 2 razy 0

  Tyle kasy za parę minut szybowanie w stanie nieważkości? Nie lepiej w tunelu nad dmuchawami? Okrążenie Księżyca, to rozumiem.

 • www.chinskibiznes.com

  Oceniono 1 raz -1

  mają wkrótce

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy -1

  Ile to już lat słyszymy, że "już za chwilę loty w kosmos"?

 • marco35

  Oceniono 16 razy -4

  Wszystko w ramach ochrony klimatu i obniżenia emisji CO2. Aha Kowaliski! - do roboty od jutra rowerem. Wicie, rozumicie wasz samochód jest nieekologiczny a jaśnie pan prezes w kosmosy musi polecieć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX