"Mordercy etatów" zwalniają na potęgę. Pracę w bankach straci 50 tys. osób. W tym w Pekao

Banki zwalniają pracowników na całym świecie. Najwięcej w Europie. I proceder ten w tym roku jeszcze się nasili - tak wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg.

W tym roku w bankach na całym świecie straci pracę co najmniej 50 tysięcy osób - najwięcej z nich w Europie. Liczba ta finalnie może być jednak znacznie większa, ponieważ opiera się wyłącznie na wcześniejszych zapowiedziach instytucji finansowych, a nie wszystkie informują o planowanych zwolnieniach.

Banki tną etaty

Bloomberg przygotował listę największych "morderców etatów" w świecie finansów. Na pierwszym miejscu niechlubnego zestawienia jest Deutsche Bank. W tym roku zwolnił i zamierza jeszcze zwolnić 18 tysięcy osób - to około 20 procent jego personelu. Ponad 5,4 tysiąca etatów likwiduje też hiszpański Santander, a 4 tysiące brytyjski HSBC.

W zestawieniu Bloomberga znajdują się praktycznie wszystkie największe instytucje finansowe świata. Poza wymienionymi już bankami znajdziemy na niej też takie banki jak np. Barclays, SocGen, State Street, Lloyds, Raiffeisen Schweiz i UBS.

Na liście są też dwa banki z Polski. W tym roku personel Pekao ma zmniejszyć się o 900 osób, a Idea Banku o 750 zatrudnionych.

Trzy główne powody redukcji etatów

Redukcje etatów w bankowości Bloomberg łączy przede wszystkim z coraz silniej odczuwalnym spowolnieniem gospodarczym - oznacza ono między innymi spadek zapotrzebowania na usługi bankowe, w tym przede wszystkim kredyty. A fakt, że większość etatów zostanie zlikwidowana w Europie, wynika z tego, że tutaj banki od ładnych kilku lat muszą działać w nieprzyjaznym dla nich świecie niskich stóp procentowych - zarabiają mniej na odsetkach i to mocno ogranicza ich zyski.

>>Skąd się biorą ostatnie spadki na rynkach, gdzie nadchodzi recesja i jak to wpłynie na portfele Polaków? Wyjaśnia Piotr Kuczyński:

Jest też trzeci czynnik. Postępujący postęp technologiczny pozwala zautomatyzować coraz więcej procesów w bankach. Nie tylko nie potrzeba już tylu kasjerów, co w przeszłości, bo bankowość internetowa i bankomaty są podstawą, ale również można mocno zmniejszać liczbę pracowników w biurach, ponieważ wydajne oprogramowanie, wspierane algorytmami sztucznej inteligencji, z powodzeniem zastępuje człowieka w coraz większej liczbie typowych prac biurowych.

Z powyższego niestety wynika, że na redukcjach etatów w bankowości w 2019 roku się nie skończy. Spowolnienie gospodarcze w przyszłym roku może być jeszcze bardziej odczuwalne, stopy procentowe w tej sytuacji na pewno nie zostaną podwyższone, a rozwój różnego rodzaju robotów biurowych dalej będzie postępował.

Więcej o:
Komentarze (114)
Banki tną etaty na potęgę. Pracę straci 50 tys. osób, głównie w Europie. W tym w Pekao
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 9

  "Mordercy etatów" zwalniają.
  Głosi pierwszy tytuł.
  Ja bym powiedział, że wręcz przeciwnie:
  PRZYSPIESZAJĄ!

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 13 razy 9

  Taaa... tylko dla Idea Banku 750 osób to jest 50% załogi, a dla Pekao 900 osób to może 3% :D

 • waw-el

  Oceniono 9 razy 7

  a czy ten opasly prezio z NBP jest tez przewidziany do zwolnienia i jego dworki.

 • homo_lupus

  Oceniono 12 razy 4

  Wcale nie jest mi kogokolwiek z tego towarzystwa żal.
  Do wczoraj to były niekompetentne łajzy, usiłujące wcisnąć mi coś, czego nie potrzebuję i zabrać mi coś, co im się nie należy. Oraz chciwe trutnie permanentnie pracujące nad "zmianami" tabeli opłat i prowizji, przez zupełny przypadek ZAWSZE polegających na podwyżkach oraz wprowadzaniu nowych opłat. Dlaczego najbardziej rozbudowanymi dokumentami bankowymi są zawsze obowiązki klienta, prawa banku oraz opłaty i prowizje? I to ma być powód, dla którego dzisiaj mam współczuć niektórym z nich, bo lądują na bruku?

 • aker66

  Oceniono 7 razy 3

  Zobaczcie jakie banki mają zyski. Tutaj nie chodzi o trudny rynek tylko o pazerność właścicieli.

 • dobrylos

  Oceniono 5 razy 3

  Są jeszcze nachalnie reklamowane u nas Uczelnie Bankowosci i managerów.

 • kka69

  Oceniono 5 razy 3

  Taki prezes , czy dyrektor , jak Morawiecki, to kosił taką kasę, jak 500 pań w okienku jego banku.
  To kogo lepiej zwolnić?
  Te biedne Panie, czy BankStera?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX