Biedronka bez niego nie byłaby potęgą. Twórca Jeronimo Martins - Alexandre Soares Dos Santos nie żyje

Alexandre Soares Dos Santos,, twórca potęgi Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, nie żyje. To za jego trwającej 45 lat kadencji portugalski gigant zdecydował się na inwestycję w Polsce, co na zawsze odmieniło gospodarczy krajobraz naszego kraju.

Biedronka ma mu wiele do zawdzięczenia. Alexandre Soares Dos Santos,, twórca potęgi Jeronimo Martins, właściciela sieci, nie żyje. Zmarł w wieku 84 lat w Lizbonie.

Przedsiębiorca kierował portugalską spółką przez aż 45 lat. To właśnie jego decyzje zapewniły dzisiejszą pozycję koncernowi - zdecydował o ekspansji Jeronimo Martins na zewnętrzne rynki - Wielką Brytanię, Holandię, a przede wszystkim Polskę. 

Sieć Biedronka przeszła w ręce portugalskiego właściciela w roku 1995, a Elisio Soares dos Santos kierował przedsiębiorstwem aż do roku 2013. Po ustąpieniu z funkcji bardziej skupił się na działalności charytatywnej.

Obecnie na czele spółki stoi Pedro Soares dos Santos - syn Alexandre'a.  Rodzina dos Santos jest właścicielem Jeronimo Martins od lat 20 XX w. Historia spółki sięga natomiast roku 1792. 

Czytaj też: "Małe Biedronki" w Polsce już po wakacjach? Wiemy, jak sklepy tego typu wyglądają za granicą

Alexandre Soaresa dos Santosa w 2012 zyskał tytuł najbogatszego obywatela Portugalii. Był gorącym zwolennikiem integracji europejskiej.

My, Europejczycy, jak nigdy potrzebujemy liderów, którzy tak jak dawniej, znajdą pokłady energii, motywacji i entuzjazmu dla sprawy integracji europejskiej.

- przekonywał. 

Sprzedaż sieci Biedronka w roku 2018 osiągnęła poziom 11,69 mld euro - to równowartość ok. 52 mld zł. Przychody generowane przez polską sieć to mniej więcej dwie trzecie obrotów sieci Jeronimo Martins. Spółka prowadzi sklepy w innych krajach w tym Pingo Doce - największą sieć w Portugalii. 

Więcej o:
Komentarze (84)
Biedronka bez niego nie byłaby potęgą. Twórca Jeronimo Martins - Alexandre Soares Dos Santos, nie żyje
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 16 razy 16

  "nikt nie znał jego życia, nie zna jego zguby. To samoluby!"

  A tak na poważnie, to Biedronkę utworzył i sprzedał Portugalczykom niejaki pan Świtalski, znany głównie z niepłacenia podatków i ceł.

 • kresedebarg

  Oceniono 19 razy 11

  Gdyby swego czasu media nie zainteresowały się warunkami pracy tam panującymi , byłby to największy obóz pracy w Polsce

 • szabepio

  Oceniono 30 razy 10

  Ten syf, brud i balagan w biedronkach zaczyna być niestrawny. Wszystko porozwalane. Zajrzyjcie między półki to zobaczycie brud kurz mysie bobki.
  W Lidlu jest lepiej, jakoś czyściej, szersze alejki. Mniejszy burdel.

 • rattus-rattus

  Oceniono 21 razy 9

  Gdyby nie Biedronka i Lidl, polscy emeryci musieli by żreć trawę aby nie umrzeć z głodu.
  Pamietam erę ‚przeddyskontową’ i ceny w sklepikach Januszy biznesu (w połączeniu z chamską obsługą).
  Dopiero rozwój sieci dyskontów ucywilizował polski handel.

 • gio0102

  Oceniono 25 razy 9

  korzenie biedronki to biznesy Świtalskiego (właściwie gangstera), który zresztą chyba nadal ma ten biznes, więc dla mnie ten pan z Portugalii to... dwuznaczna postać. Biedronka to także symbol bezwzględnego wykorzystywania pracowników. PRem zatuszowali ten wizerunek, ale na zawsze Biedra została symbolem mobbingu i patologii w biznesie.

 • ankawwa

  Oceniono 24 razy 8

  Bawi i śmieszy mnie zarazem to jak "wychwala" się jednostki, że to one samodzielnie -jak pomysłowy Dobromir- takie sukcesy osiągnęły. Bez układów politycznych, mafijnych ci ludzie są nikim.

 • dvla

  Oceniono 16 razy 8

  Biedra poza polskim prawem l. Brak cen na produkty. Zastawione towarami wyjścia ewakuacji to standard w wielu sklepach tej sieci. Państwo Polskie to toleruje. Dlaczego?

 • js08836

  Oceniono 11 razy 5

  Nie ma ludzi nie zastąpionych. Założyciel odszedł będzie następca. Jedynie Kaczyński prezes PS, jest niezastąpiony. Gdyby wziął się był i zszedł to całe, to pisowskie bagno rozpadnie się na kawałki wysuszonego torfu. To byłaby ulga dla okradanego od 4 lat kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX