Brejza pyta GUS o obliczanie inflacji. Ekonomista: Dane mogą być fryzowane na polityczny rozkaz

Robert Kędzierski
"Czy od dnia 1 marca 2016 roku GUS zmienił w jakikolwiek sposób metodologię obliczania współczynnika inflacji?" - pyta w oficjalnym piśmie poseł Krzysztof Brejza. Działacz PO nie publikuje jednak żadnych dowodów na potwierdzenie swoich wątpliwości.

Poseł Krzysztof Brejza wystosował oficjalne pismo do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w trybie interwencji poselskiej. Działacz PO stwierdzi, że według jego informacji "doszło do zmiany części parametrów i metodyki" wedle której obliczana jest inflacja. Autor pisma zobowiązał kierującego GUS do odpowiedzi na trzy pytania w terminie 14 dni. 

1. Czy od dnia 1 marca 2016 roku GUS zmienił w jakikolwiek sposób metodologię obliczania współczynnika inflacji?

2. Jeśli zmieniono metodologię - to ile razy i kiedy?

3. Na czym polegała każdorazowa zmiana metodologii - wnoszę o wskazanie w szczegółach: wycofanych/wprowadzonych na nowo produktów, czasu badania, liczby placówek handlowych, które uległy zmianie w sposobie obliczania współczynnika inflacji oraz wszelkich innych danych, które zmieniły sposób obliczania współczynnika inflacji.

- czytamy w oficjalnym piśmie opublikowanym na Twitterze. 

Inflacja obliczana inaczej niż wcześniej? Komentatorzy podchwytują temat

Wątpliwości Krzysztofa Brejzy podchwycili inni komentatorzy, m.in. dziennikarze.

Po raz pierwszy od kiedy korzystam z danych GUS, czyli prawie 50 lat mam wrażenie, że dane mogą być fryzowane na polityczny rozkaz. Między innymi inflacji. Komuna dane ukrywała,ale publikowane były wiarygodne.

- napisał na Twitterze Waldemar Kuczyński, dziennikarz i były minister oraz główny doradca ekonomiczny premiera Jerzego Buzka.

Bardzo jestem ciekaw tych badań. Bo na oko widać, że publikowane dane są po prostu niespójne.

- wtóruje mu Andrzej S. Bratkowski, ekonomista, który zawodowo był związany zarówno z GUS jak i NIK. 

Obecnie nie ma jednak żadnych dowodów na "manipulowanie" danymi o inflacji, którą GUS oblicza według wytycznych unijnych. Sam Brejza nie publikuje też jakichkolwiek dowodów, które mogłyby uprawdopodobnić jego tezę. 

Inflacja przyspiesza

Inflacja w lipcu br. wyniosła 2,9 proc. - potwierdził Główny Urząd Statystyczny. W górę aż o 32,4 proc. poszły ceny warzyw, o 28,4 proc. cukru, o 24 proc. wywóz śmieci. 

Czytaj też: Inflacja znów w górę. Znamy szczegółu - masło potaniało, cukier podrożał

Niestety, tych cen, które poszły w górę, jest znacznie więcej niż tych, które spadły. Tempo wzrostu cen żywności jest najwyższe od 8 lat, warzyw od przynajmniej 20, a usług lekarskich co najmniej od 17.

Stanowisko GUS zostanie przedstawione kiedy je otrzymamy - poseł Brejza swoje pismo upublicznił w weekend, na odpowiedź urzędników trzeba czekać ci najmniej do poniedziałku. 

>>> Inflacja stała się groźna? Co z kursami walut, co ze światowym kryzysem? Ekonomista wyjaśnia

Więcej o:
Komentarze (432)
Krzysztof Brejza interweniuje w GUS. Pyta o zmianę metodologii obliczania inflacji
Zaloguj się
 • astachanowicz

  Oceniono 110 razy 96

  Wysokość inflacji jest określana na Nowogrodzkiej. Dzięki temu inflacja jest pod kontrolą i nie ma powodów do niepokoju. To samo ze wzrostem PKB.

 • wujekdolf

  Oceniono 106 razy 88

  BRAWO PANIE POŚLE BREJZA! suwerenom smoleńskim może fakt że za 500+ zaraz kupią sobie dwa bochenki chleba i kefir da do myślenia :)

 • matatjahu

  Oceniono 82 razy 72

  Sutener ma to w du.ie. Bawi się na festiwalach disco-polo, konstatuje 500+, chałupę+, pracuje na czarno i ukrywa dochody... Sutener ma klapy na oczach jak koń... Za to wszystko przyjdzie niedługo zapłacić... Trum przyjeżdża podpisać zgode na spłatę 447....a sutener nadal się bawi...

 • biesczad1

  Oceniono 73 razy 61

  Za komuny Polska była "ósmą potęgą gospodarczą swiata", więc dlaczego ich spadkobiercy nie mogą stwierdzić, że choć ceny żywności rosną lawinowo, to inflacji nie ma?...

 • pkt4a

  Oceniono 70 razy 56

  Ale potaniały lokomotywy , szyny kolejowe też potaniały . Onuce żołnierskie i haubice też potaniały i amunicja do haubic też staniała . Więc nie czepiajcie się .

  -
  " Atak na LGBT to stare zagranie kościoła wielokrotnie powtarzane w innych krajach. Polecam ksiażkę Frederica Marte l: Sodoma. Kościoł istnieje tylko wtedy gdy geje są w podziemiu. Jesli geje beda mieli godną drogę życia seminaria duchowne opustoszeją. To będzie koniec kościola jaki znamy."
  moms

 • franclajn

  Oceniono 53 razy 47

  Afera Kuchciński Travel, moim zdaniem, pokazała dobitnie, że prawda jest towarem deficytowym w obecnej Polsce. Prawdy o inflacji, dwóch wieżach, śmierci boksera, o kopercie księdza, taśmach z KNF, interesów spółki Srebrna, itd., itp. nie dowiemy się nigdy. Tak samo nie wierzę w opublikowanie list poparcia do KRS (moźe w ogóle ich nie ma?) Oraz w wolne wybory w tym coraz bardziej totalitarnym, zideologizowanym i wyznaniowym państwie, które ponadto z telewizji publicznej zrobiło tubę propagandową jakiej nie było nawet w czasach PRL.

 • berek-oberek

  Oceniono 52 razy 44

  GUS w odpowiedzi: Oświadczamy, że metodologia prowadzonych obliczeń jest skuteczna.

 • hamsterx

  Oceniono 53 razy 39

  chcą myślących Polaków orżnąć na wysokości inflacji ?
  ich wyborcy zorientują się dopiero jak podrożeje alkohol
  a dopóki pisiory płacą 500+ ,to ich wyborców to ryra
  prawdziwe rachunki wystawią Polakom po wyborach

 • sarhenziel

  Oceniono 43 razy 33

  Prezes z Matołuszkiem ustalają,więc o co chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX