W Peru odnaleziono skarb Potockich. 20 dzieł sztuki wywieziono z Łańcuta podczas II wojny światowej

Część kolekcji dzieł sztuki rodziny Potockich, które wywieziono z Polski w 1944 roku, została odnaleziona w Peru. 20 obiektów, wśród których znajdują się portrety Marii Kazimiery oraz Jana III Sobieskiego, kupiono za ok. 180 tys. złotych i przetransportowano do Polski.

O istotnym dla polskiej kultury odkryciu po raz pierwszy poinformowała "Rzeczpospolita". Z ustaleń dziennikarzy wynika, że dzieła sztuki, które trafiły do Polski, zostały odnalezione w stolicy Peru - Limie. Zostały one wywiezione z Polski pod koniec II wojny światowej przez ordynata łańcuckiego Alfreda Potockiego, który chciał chronić je przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Za specjalnym pozwoleniem Niemców wywiózł on pociągiem około 700 skrzyń zabytków, w tym obrazy oraz wyposażenie zamku w Łańcucie, który należał do rodziny Potockich, a w którym w czasie wojny mieścił się sztab Wehrmachtu.

Odnaleziona w Peru kolekcja dzieł sztuki trafiła do Polski. Wykupiły ją dwie fundacje

W odnalezionej w Peru kolekcji są m.in. namalowane na drewnie portrety Marii Kazimiery oraz Jana III Sobieskiego, które za ich życia zdobiły pałac w Wilanowie. Odnalazł się także obraz "Święta rodzina ze św. Janem Chrzcicielem" namalowany w połowie XVII, jeden z niewielu istniejących portretów Jana Potockiego oraz szesnastowieczne portrety Stefana Batorego i Henryka Walezego namalowane na blasze.

Po odnalezieniu polskiej kolekcji w Peru, rozpoczął się proces, mający na celu zakup dzień sztuki i ich transport do Polski. Negocjacje trwały kilka tygodni. Peruwiańskie ministerstwo kultury wydało zgodę na przewiezienie zabytkowych obiektów do Polski. Zostały zakupione za równowartość ok. 180 tys. zł przez Fundację Trzy Trąby oraz Fundację im. Feliksa hr. Sobańskiego.

Więcej o:
Komentarze (125)
W Peru odnaleziono skarb Potockich. 20 dzieł sztuki wywieziono z Łańcuta podczas II wojny światowej
Zaloguj się
 • czarna_zoska

  Oceniono 48 razy 46

  To Fundacja Narodowa po ch...powstala????? jak prywatni wykupują dla Polski zagubione dzieła?

 • dziadzio

  Oceniono 42 razy 34

  Ciekawe czy tabletowy premier, za pół roku, odkupi je ponownie od Potockich.

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 33 razy 27

  Ładnie brzmi ... Potocki wywiózł za specjalnym pozwoleniem Niemców. Kolejny miś kolabo? A kolekcja bez specjalnej wartości.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 27 razy 25

  a jeszcze gdyby Gazeta sprawdziła, kto wtedy konwojował te transporty kolejowe
  gdzie oprócz dzieł sztuki, wyjechały meble, stadnina koni i około setki ludzi
  ot, tak Hitler oko przymknał
  i pojechali
  a co !

 • 43elvis

  Oceniono 22 razy 20

  No to Gliński do roboty trzeba szybko odkupić dobra narodowe.

 • brytnej

  Oceniono 19 razy 17

  Znowu okazało się, że Polacy nie kolaborowali z niemieckim okupantem.

 • zajacpo

  Oceniono 15 razy 15

  Dlaczego skoro Potocki sam wywiózł swoje skarby, teraz ktokolwiek w Polsce musi je odkupywać? Sprzedał je? Jeśli nie, to powinny wciąż należeć do rodziny Potockich, a nie do jakiegokolwiek Ministerstwa w Peru. Brakuje informacji.

 • omgvoy

  Oceniono 14 razy 12

  Spokojnie, po wygranych wyborach Gliński odkupi za 50mln zł. Biznes musi się kręcić.

 • poppers68

  Oceniono 14 razy 12

  No to teraz fundacje: Trzy Trąby i im. Feliksa hr. Sobańskiego zaoferują Dobrej Zmianie zakup tych pamiątek za drobną kwotę 100 000 €. Minister Gliński zakupi z naszych pieniędzy i radośnie odtrąbi sukces....
  Zakład?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX