Ceny w Polsce rosną prawie dwa razy szybciej niż średnio w Unii. Analityk podaje przyczyny

Według nowych danych Eurostatu, ceny w Polsce wzrosły o 2,5 proc. rok do roku. Inflacja w naszym kraju mocno przewyższa średnią dla wszystkich krajów Unii, która wyniosła 1,4 proc. W całym naszym regionie ceny rosną znacznie szybciej niż w krajach zachodniej Europy.

Jak wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat, w lipcu inflacja w Polsce wyniosła 2,5 proc. Wyższe tempo wzrostu cen rok do roku zanotowano w siedmiu krajach Unii Europejskiej - w Rumunii (rekordowe 4,1 proc.), na Węgrzech, na Słowacji, na Łotwie, w Holandii, w Czechach i w Bułgarii. 

2,5-procentowy wzrost cen w Polsce mocno przewyższa średnią dla wszystkich krajów Unii, która wyniosła 1,4 proc. Średnia inflacja w krajach euro wyniosła 1 proc.

inflacja w Europie lipiec 2019inflacja w Europie lipiec 2019 Eurostat

Czytaj więcej: Poseł Brejza pytał o metodę wyliczania inflacji. Jest odpowiedź Głównego Urządu Statystycznego

>>>"Polacy wydają na żywność 1/4 swoich domowych budżetów". Zobacz nasz materiał wideo:

Ceny mocno rosną w naszej części Europy

Warto zauważyć mocne geograficzne różnice w tempie wzrostu cen. W większości krajów zachodniej Europy (m.in. Włochy, Francja, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Portugalia, Dania, Irlandia) inflacja w lipcu wyniosła maksymalnie 1,3 proc., a często wzrost cen był poniżej 1 proc. (a w Portugalii jest wręcz deflacja). 

Na wschodzie Unii Europejskiej ceny rosną zdecydowanie szybciej. Polska, Słowacja, Czechy, Rumunia, Węgry - tutaj inflacja wynosi przynajmniej 2,5 proc. Skąd biorą się takie różnice, które są stosunkową nowością - jeszcze np. rok temu to w krajach strefy euro ceny rosły znacznie szybciej niż w Polsce? 

Obecnie w całej Unii Europejskiej bardzo mocno rosną ceny żywności z uwagi na niekorzystne uwarunkowania atmosferyczne (m.in. susze) czy globalny spadek pogłowia świń związany z problemem ASF w Chinach. W przypadku gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) udział żywności w koszyku dóbr konsumenckich jest istotnie wyższy niż dla krajów zachodnich czy skandynawskich. Według Eurostat w Polsce wynosi on 18,1 proc., w Czechach czy Słowacji ok. 18,5 proc. Równolegle dla Francji czy Szwecji waha się blisko 15,5 proc., a dla Niemiec nieznacznie powyżej 11 proc.. W efekcie wysoka dynamika żywności ma w regionie CEE dużo większe przełożenie na finalną wartość wskaźnika HICP (zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych, czyli obliczany tak samo w całej UE - red.)

- komentuje Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego. 

Czytaj więcej: "Oszczędzającym przechodzi dreszcz po plecach. Rada Polityki Pieniężnej jest na wakacjach"

Problem ze wzrostem cen prądu i CO2

Ale nie jest to jedyna przyczyna. Jak komentuje Rybacki, problemem jest też zróżnicowana reakcja na wzrost cen energii i kosztów uprawnień do emisji CO2.

Zarówno sposób pozyskiwania energii elektrycznej, ciepła jak i regulacja tych rynków nie są jednolita na tle całej UE. W gospodarkach CEE energetyka węglowa odgrywa większą rolę niż np. we Francji - co ponownie skutkuje wyższym wzrostem kosztów

- mówi Rybacki.

Następnym problemem są ceny usług, których wzrost jest bardzo zróżnicowany nawet na terenie samej strefy euro. Cześć zmian wyjaśnia w tym przypadku różnice w aktywności gospodarczej oraz sytuacji na rynku pracy. Wzrost wynagrodzeń w regionie CEE jest znacznie silniejszy niż w strefie euro co ma przełożenie na koszty pracy

- dodaje ekonomista ING Banku Śląskiego.

GUS: inflacja w lipcu najwyższa od 2012 r.

Z kolei z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w Polsce w lipcu br. wyniosła 2,9 proc. Różnica między odczytem GUS i Eurostatu wynika z nieco innej metodologii. Lipcowy odczyt inflacji wg GUS był najwyższy od października 2012 r.

Dane GUS za lipiec wskazały, że w lipcu rok do roku wzrost cen żywności wyniósł 7,3 proc. - najwięcej od maja 2011 r. Same warzywa podrożały przez rok aż o 32,4 proc. - to najwyższy wynik od przynajmniej 20 lat. Z kolei usługi lekarskie podrożały rok do roku aż o 5,6 proc. Był to najwyższy ich wzrost przynajmniej od początku 2002 r. 

Czytaj więcej: Jedzenie drożeje najmocniej od ponad 8 lat. Wielki wzrost cen warzyw. Cukier droższy o prawie 30 procent

Więcej o:
Komentarze (210)
Ceny w Polsce rosną prawie dwa razy szybciej niż średnio w Unii. Jest kilka przyczyn
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 69 razy 55

  Oj tam, oj tam. Znów nie oglądaliście tvp info. Według reżimówki ceny spadają, kury się niosą najlepiej na świecie a mleko, to dopiero fenomen. Nigdy nie było tak tłuste jak za czasów rządów PiS.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 62 razy 46

  Hurrra !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Doganiamy Rumunię !!!!!!
  Hurra dobra zmiana !!!!!!!

 • zd46

  Oceniono 53 razy 43

  I znowu jesteśmy "lepsi" od UE. My inflacja 2,5 a UNI 1,4, to taki sukces Szydło: 27 : 1 a złotówka leci na "łeb na szyję", ale się cieszą "partyjne ryje".

 • def11

  Oceniono 39 razy 31

  Kaczyński z Morawieckim mówili o tym, że rozumieją nasze członkostwo w Unii poprzez zarobki europejskie, ich wysokość ma stać się naszą rzeczywistością, na razie dzięki "dobrej zmianie" ceny coraz bardziej zachodnie.

 • race444

  Oceniono 34 razy 26

  Ja juz raz milonerem w tym kraju bylem na poczatku lat 90-tych w XX wieku . Hmmmm ciekawe czy spotka mnie ten przywilej po raz drugi i to w XXI wieku. PiS do boju ile lat bedziecie potrzebowali zeby wszystkoo spie.......... tzn. doprowadzic PiSland do ruiny.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 27 razy 25

  Krótko mówiąc, u nas jest źle, a będzie gorzej,
  a na zachodzie UE jak zwykle jakoś sobie poradzą.

 • remo29

  Oceniono 31 razy 25

  Trzeba jeszcze więcej pinionżków rzucić na rynek. Żeby było jak za komuny - każdy po milionie w kieszeni, fajki po 20 tys., flaszka po 50 tys., buty dla bombelka pół bani.

 • aa1000

  Oceniono 26 razy 24

  Co się porobiło.
  Wystarczy nie kraść, a inflacja rośnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX