Niemcy. Bundesbank ostrzega: Największa gospodarka Europy może wpaść w recesję

Bank centralny w Niemczech poinformował 19 sierpnia, że największą gospodarkę Europy czeka słaby trzeci kwartał roku. Jeśli PKB Niemiec nadal będzie się kurczył w aktualnym tempie, kraj wejdzie w recesję.

Z końcem czerwca PKB Niemiec zmalało o 0,1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. Jeśli trend utrzyma się w trzecim kwartale, będzie to oznaczać, że tamtejsza gospodarka weszła w recesję (ta techniczna definiowana jest właśnie jako dwa kwartały spadku PKB z rzędu). Co więcej, jak podaje CNN Business, z raportu niemieckiego banku centralnego wynika, że produkcja przemysłowa naszych zachodnich sąsiadów spadła w poprzednim kwartale aż o 5 proc. w ujęciu rok do roku.

Wojna handlowa zagraża globalnej gospodarce

Jednym z głównych powodów tych słabych danych jest wojna handlowa między USA a Chinami. Wiele niemieckich firm eksportuje bowiem towary zarówno do Chin jaki i Stanów Zjednoczonych. Nie bez znaczenia dla największej europejskiej gospodarki są także napięcia wokół widma twardego, bezumownego brexitu, do którego nadal może dojść, i to już 31 października

>>> Na świecie rosną obawy przed recesją. Sprawdź, jak wpłynie to na kieszenie Polaków.

Polska poza widmem recesji

Słabsze dane gospodarcze naszego zachodniego sąsiada nie odbijają się zbytnio negatywnie na polskich danych - w II kwartale PKB Polski wzrósł bowiem o 4,4 proc. wobec 4,7 proc. w I kwartale. Na tle niemieckich danych jest ten wynik oraz prognozy są na tyle dobre, że zachodnie media piszą nawet o "cudzie gospodarczym". - Kraj, w którym narodowokonserwatywny i krytyczny wobec Brukseli rząd pewnie ponownie wygra wybory w październiku, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem gospodarczym na poziomie 4,6 proc. PKB. W 2020 r. wzrost ma wynieść 3,7 proc. PKB" - pisała w połowie sierpnia niemiecka gazeta "Handelsblatt".

Niemiecka gazeta również wskazuje, że mały cud gospodarczy wschodnioeuropejskie kraje Wspólnoty zawdzięczają środkom z unijnych funduszy strukturalnych. Podobnego zdania jest Ireneusz Bila z fundacji Amicus Europae, który mówi wprost o tym, że radykalny awans gospodarczy Polski jest możliwy co najmniej w połowie dzięki dotacjom unijnym.

Więcej o:
Komentarze (19)
Niemcy. Bundesbank ostrzega: Największa gospodarka Europy może wpaść w recesję
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 21 razy 9

  To nie jest dobra wiadomosc, glownie dlatego, ze jesli Niemcy dostana kataru to po pewnym czasie do nas przyjdzie grypa.

 • aronia0

  Oceniono 6 razy 2

  Po hossie zawsze jest bessa. Niemiecka gospodarka poradzi sobie i w bessie, ale powiazana z nia polska - juz nie. Czeka nas widowiskowa katastrofa.

 • skaut001

  Oceniono 4 razy 2

  Na potęgę sprzedaja się nowe mieszkania. W ciągu trzech lat moje mieszkanie zyskało na wartości niemal 100 tys. zł. Czekam aż o jebnie ... . Jakoś nie wierzę w to, że w ciągu niespełna trzech lat Polacy dostali gigantyczne podwyżki pozwalające im kupować, kupować ... .

 • 123szklarnia

  Oceniono 7 razy 1

  Pamiętam jak za Gierka byliśmy dziesiątą potęgą światową.Teraz też Polska rośnie w siłę, a ludziom się żyje dostatniej.Za Tuska Polska i Grecja była zieloną wyspą.Papier wszystko przyjmie.

 • race444

  Oceniono 1 raz -1

  Kto mieszka lub pracuje w Niemczech ten wie, ze niemiecka gospodarka juz od roku zwalnia i to nie jest zadna niespodzianka. Niemiecka gospodarka w razie kryzysu sobie poradzi a polska moze tak a moze nie. W roku 2009 moglismy na zachod liczyc a teraz ????? . Wiadomo, ze w Polsce koszty produkcji mamy mniejsze a nizeli na zachodzie i to jest nasz wielki plus.

 • polak66maly

  Oceniono 17 razy -1

  a Polacken sie ciesza.

 • szulgus

  Oceniono 7 razy -3

  Tusk będzie smutny z tego powodu.
  Niemcy moga się odkuć gospodarczo tak jak w 1939. Wystarczy napaść na Polskę.

 • dwa_grosze

  Oceniono 19 razy -3

  Tak kończą posożyty i pijawki odcięte od USA.

 • caesar_pl

  Oceniono 9 razy -5

  ...nie pierwszy i nie ostatni raz..ile juz tych rcesji w Niemczech przezylem i zyje....he,he....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX