Nie żyje Jerzy Wiśniewski. Prezes PBG i Rafako miał 62 lata

Grupa PGB na swojej oficjalnej stronie poinformowała o śmierci Jerzego Wiśniewskiego. Założyciel, prezes i główny akcjonariusz firmy oraz prezes Rafako zmarł w wieku 62 lat.

W komunikacie rady nadzorczej i zarządu PGB S.A. czytamy, że Jerzy Wiśniewski zmarł w poniedziałek 19 sierpnia: Z głębokim żalem zawiadamiamy, że wczoraj, niespodziewanie, w wieku 62 lat, odszedł od nas Jerzy Wiśniewski, Założyciel i Główny Akcjonariusz Grupy PBG, Prezes Zarządu PBG S.A. oraz RAFAKO S.A., największej polskiej grupy budownictwa energetycznego. Odszedł wizjoner, który całe swoje zawodowe życie poświęcił rozwojowi kraju, angażując się w realizację inwestycji istotnych dla Polski.

Nie żyje Jerzy Wiśniewski. Prezes PGB i Rafako miał 62 lata

Jak podaje "Puls Biznesu" Jerzy Wiśniewski w 2004 roku uzyskał duplom Master of Business Administration. Wcześniej skończył studia na Politechnice Poznańskiej. W 2009 roku otrzymał tytuł Inżyniera Górnictwa II Stopnia przyznany przez ministra przemysłu i handlu, a za pracę na rzecz tej branży został awansowany na tytuł Generalnego Dyrektora Górniczego III stopnia, nadanego przez ministra gospodarki. Jego zasługi dla górnictwa docenione zostały już w 1997 roku, kiedy otrzymał Brązową Odznakę "Zasłużony dla Górnictwa RP". W 2004 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Pierwszą działalność rozpoczął w 1994 roku, kiedy do życia powołał przedsiębiorstwo zajmujące się branżą gazowniczą. Następnie rozwijał ją wokół przedsiębiorstwa PBG, które od 2004 roku prowadzi największe w Polsce inwestycje dotyczące budownictwa gazowego i energetycznego. Od października 2018 roku pełnił też funkcję prezesa Rafako.

Rafako jest jednym z największych w Europie producentów kołów oraz urządzeń służących do ochrony środowiska przeznaczanych dla przedsiębiorstw energetycznych. Dzięki najnowszej technologii kotły tej firmy mają zamontowane instalacje do odsiarczania i odazotowania spalin. Spółka PBG z kolei realizuje usługi dotyczące projektowania, naprawy i wykonawstwa instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw. Spółki wchodzące w skład grupy PBG wybudowały m.in. Stadion Narodowy w Warszawie, stadion PGE Arena w Gdańsku oraz INEA Stadion w Poznaniu, autostrady A1 i A4 czy Gazoport w Świnoujściu.

Więcej o:
Komentarze (47)
Nie żyje Jerzy Wiśniewski. Prezes PBG i Rafako miał 62 lata
Zaloguj się
 • dynia71

  Oceniono 22 razy 18

  Pan Wiśniewski ma też czarne strony w biografii. Zanim ujawnił problemy finansowe w PBG to najpierw sprzedał swoje akcje, potem sprzedał akcje nowej emisji do fundusyz po 300PLN sztuka a potem pokazał, że PBG to bankrut. Fundusze na PBG straciły setki mln o ile nie mld w całości. Podobnie z Rafako. Ten wizjoner to może i wizjoner, ale za wszystko zapłacili kliencie TFI i OFE. Nawet nie bałbym się użyć słowa oszust w stosunku do tego jak sprzedawał akcje PBG a potem pokazał jak wygląda spółka od środka a to było widmo.

 • adam1967r

  Oceniono 23 razy 13

  Tenże wizjoner rozłożył niezłą polską spółkę RAFAKO. Teraz jest to finansowy trup

 • maxym9

  Oceniono 15 razy 11

  Pracowałem kiedyś w PBG w czasach gdy wszedł na giełdę. Z tych czasów dobrze Go wspominam, jako poukładanego gościa. Ale otoczył się rozmaitymi pseudomenadżerami, którzy fajnie gadali, roztaczali wizje, dużo obiecywali (tacy najszybciej awansowali) ale jak wycisnąć to tylko woda. Do tego Małżeństwo nazatrudniało rozmaitego sortu koleżeństwo ze studiów też na stanowiskach menadżerskich. Długo nie zagrzałem tam miejsca i po paru latach gdy te stadiony i sny o potędze okazało się - dobrze zrobiłem. Szkoda gościa.
  Żonie i Córce wyrazy współczucia

 • mtarczynski

  Oceniono 9 razy 7

  Ten pan oszukał setki poddostawcòw i tysiące inwestoròw; na miesiąc przed ogłoszeniem bankructwa spółka pokazywała 200 mln zysku, a pan Wiśniewski twierdził, że spółka jest niedowartosciowana, a on dokupuje akcje spółki
  To nie był dobry człowiek.

 • gangut

  Oceniono 10 razy 6

  Jak to napisał o nim Sakiewicz - "Wielki przyjaciel telewizji Republika".

 • fajla11

  Oceniono 10 razy 4

  ostatnia inwestycja w Toruniu ,,ciekawe czy dał , 2 samochody ---hmmmmmmm

 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  PBG czy PGB?
  Możecie się zdecydować?
  Tak przy okazji: PBG to był taki bank, ale od dobrych kilkunastu lat go nie ma.

 • bolek_i_jego_ozorek

  Oceniono 11 razy 1

  Przestańcie używać wielkich słów wobec polskich bogaczy. Spójrzcie na wykresy ich spółek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX