Brytyjczycy próbowali wyburzyć starą elektrownię. Wszystko prawie się udało. 40 tys. domów bez prądu

Kominy elektrowni w Wielkiej Brytanii według wielu szpeciły widok na okolicę od lat. Próbowano się ich pozbyć od kilku lat. Kolejna próba odbyła się w miniony weekend. To miało być spektakularne widowisko i poniekąd było - kontrolowane wybuchy przy okazji spowodowały przerwę w dostawach prądu dla tysięcy okolicznych domów.

Trzy ogromne kominy chłodnicze nieczynnej elektrowni w Didcot, w hrabstwie Oxford, około 90 km na zachód od Londynu, miały być zniszczone w niedzielę.

Wielka Brytania: wyburzanie elektrowni z problemami

Wyburzenie polegało na wywołaniu kontrolowanej eksplozji. Tak ona wyglądała:

Wydawało się, że wszystko jest w porządku, ale tuż po eksplozji zapalił się jeden z pobliskich słupów energetycznych. To spowodowało przerwę w dostarczaniu energii elektrycznej do około 40 tysięcy okolicznych domów.

Początkowo pojawiały się informacje, że problem z prądem nie jest związany z rozbiórką, ale ostatecznie firma energetyczna potwierdziła, że to z tego powodu mieszkańcy kilku miejscowości na ponad godzinę byli pozbawieni elektryczności. Prawdopodobnie fragmenty budowli spadły na napowietrzne linie energetyczne. Kilka osób odniosło lekkie i niegroźne obrażenia. Sprawę badają władze.

Elektrownia w Didcot została uruchomiona w 1970 roku, a wyłączona z użycia w 2013 roku. Od razu przeznaczono ją do rozbiórki, ale plany te zostały odłożone po tym, jak w wyniku katastrofy budowlanej w 2016 roku zginęło tam czterech pracowników. Przygotowywali oni do wyburzenia kotłownię, która niespodziewanie runęła. Niedzielna akcja wyburzania przygotowywana była od kilku miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (24)
Brytyjczycy próbowali zniszczyć starą elektrownię. Wszystko prawie się udało. 40 tys. domów bez prądu
Zaloguj się
 • wkkr

  Oceniono 8 razy 6

  Po polski te konstrukcje noszą nazwę "chłodni kominowych".

 • udet1124

  Oceniono 12 razy 6

  Panie dziennikarzyno. To nie są kominy (którymi wylatuje dym) a chłodnie kominowe do odprowadzania nadmiaru pary i/lub jej chłodzenia.

 • ukos

  Oceniono 11 razy 3

  Teraz będą próbować brexitu. Ratuj się, kto może.

 • anglik001

  Oceniono 4 razy 2

  a u nas śmigają dalej

 • januszek.001

  0

  Chłodzenie a raczej skraplanie pary w podstawowym obiegu elektrowni ma miejsce w kondesatorze, inaczej skraplaczu, który chłodzony jest wodą . Ta woda chłodząca w obiegu zamkniętym oziębia się w chłodni kominowej na skutek kontaktu z powietrzem i utrata ciepła związaną z odparowaniem pewnej niewielkiej części tej wody. Ale dziennikarzami w GW są chyba sami humaniści.

 • jagger_lodz

  Oceniono 3 razy -1

  Tak wlasnie wydla i wygladac bedzie brexit. Widziakem porazke roziorkowa w 2016 i przejezdzajac widzialem niedzielna porazke...

 • www.chinskibiznes.com

  Oceniono 4 razy -2

  próbowali wyburzyć

 • sztucznypolak

  Oceniono 11 razy -3

  Gdy u mnie (mieszkam w jednym z krajow Europy Zachodniej) dwulretnie byla przerwa w dosrawie "pradu" (w sumie nieco poznizej 10 godzin), to firma energetyczna zaplacila mi kare w wysokosci ok. 3 miesiecznych oplat.
  Bedzie ich to sporo kosztowac :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX