Kryzys polityczny we Włoszech. Premier Giuseppe Conte podaje się do dymisji

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział, że dziś wieczorem złoży rezygnację na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. Premier przemawiał w senacie na temat przyczyn rozpadu koalicji rządzącej, złożonej z niechętnej migracji i eurosceptycznej Ligi oraz kontestacyjnego Ruchu 5 Gwiazd.

Giuseppe Conte oświadczył, że kończy swoje "doświadczenie w rządzie" i po zakończeniu debaty uda się do prezydenta Sergio Mattarelli, aby poinformować o swej rezygnacji.

Premier zarzucił wicepremierowi Matteo Salviniemu, że m.in. składając wniosek o wotum nieufności dla szefa rządu wywołał kryzys rządowy, kierując się swoim interesem politycznym. - Działał w interesie prywatnym i własnej partii - dodał. 

Giuseppe Conte zarzucił Matteo Salviniemu, że chciał zdyskontować gwałtowny wzrost popularności w sondażach i przejąć władzę. Skrytykował używanie przez niego symboli religijnych podczas publicznych wystąpień politycznych.

>>>Prof. Ewa Marciniak: Nie jesteśmy gotowi na intelektualną politykę. Obejrzyj nasz materiał wideo

Czytaj więcej: Włosi tworzą nową "walutę"? "FT": Salvini może rozsadzić strefę euro

Włochy. Będzie nowy rząd

Zdaniem komentatorów, po złożeniu rezygnacji przez premiera prezydent Mattarella będzie mógł rozpocząć konsultacje z wszystkimi siłami politycznymi na temat stworzenia nowego rządu. Może to być rząd współrządzącego dotychczas Ruchu 5 Gwiazd i partii lewicowych, albo też przejściowy rząd ekspertów.

Więcej o:
Komentarze (7)
Kryzys polityczny we Włoszech. Premier Giuseppe Conte podaje się do dymisji
Zaloguj się
 • normalny1977

  Oceniono 6 razy 6

  To jest chyba 54 premier po wojnie. Rządzi prawie dwa lata. Nadszedł na niego czas. Włochy przeyrwają.

 • adamjh

  Oceniono 4 razy 4

  Kryszys polityczny to we Wloszech jest permanentnie! Taki maja system polityczny! Porzednik chcial zmienic konstytucje ale Wlosi sie nie zgodzili. ... Lubia widocznie ten system!

 • elenem

  Oceniono 5 razy 3

  Zle się dzieje, biorąc pod uwagę że we Włoszech jest ryzyko kryzysu bankowego. To się odbije na całej Europie.

 • mgz

  Oceniono 2 razy 0

  Nic nowego pod włoskim słońcem.

 • javall

  Oceniono 1 raz -1

  Salvini avanti!

 • hubba-hubba

  Oceniono 1 raz -1

  Zamieni stryjek siekierkę na kijek.

 • ewiak.r

  Oceniono 5 razy -5

  Matteo Salvini stwierdził m.in.: "Nie chcę, aby Włochy były czyimś niewolnikiem". Co to oznacza dla UE? Przypomnę tu istotny w tej kwestii fragment z proroczej Księgi Daniela: "I obaj ci królowie [Wielka Brytania i Rosja. W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I] serca swoje skierują ku wyrządzaniu szkody i przy stole jednym kłamstwo mówić będą, lecz nie uda się [zrealizować ich niecnych planów]. Zaiste pozostało jeszcze dopełnienie do czasu wyznaczonego [jest o nim mowa w wersecie 29]. I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [w ZSRR wprowadzono wówczas ateizm państwowy i wierzących represjonowano], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem [Powrót Rosji w tym kontekście oznacza kryzys, który przyćmi Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, ale też UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego powróci do rosyjskiej strefy wpływów. Znów stacjonować tu będą rosyjskie wojska]. I wkroczy na południe [detonatorem będzie konflikt etniczny na południe od granic Rosji (Mt 24:7)], ale nie będzie jak wcześniej [2008 - Gruzja], lub jak później [Ukraina], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [odległy Zachód, dokładniej mówiąc - Amerykanie] i będzie utrapiony i zawróci" (Daniela 11:27-30a).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX