Mama 4 Plus. Blisko 2 tys. kobiet dostaje pieniądze za wychowanie przynajmniej 10 dzieci

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o 50 tys. przyznanych świadczeniach Mama 4 Plus. Do 1100 zł brutto miesięcznie otrzymują osoby, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, a nie mają prawa do choćby emerytury minimalnej. Jak informuje resort, ok. 1,9 tys. decyzji ZUS dotyczyło osób, które wychowały przynajmniej 10 dzieci.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ZUS przyznał już ponad 49,2 tys. świadczeń Mama 4 Plus, a KRUS kolejne 805. Łącznie - pieniądze otrzymuje już ponad 50 tys. osób. To głównie kobiety, aczkolwiek świadczenie otrzymuje też 120 mężczyzn.

Jak wynika z informacji resortu, ZUS wydał ok. 54,2 tys. decyzji w programie Mama 4 Plus. 49,2 tys. przyznanych świadczeń oznacza, że negatywnie rozpatrywanych jest ok. 10 proc. wniosków. Kolejnych ok. 3,3 tys. wniosków o przyznanie świadczenia jest aktualnie rozpatrywanych przez ZUS.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej donosi, że najwięcej decyzji - 27,5 tys. - dotyczyło osób z czwórką dzieci. Jednak ok. 1,9 tys. decyzji ZUS podjął ws. świadczenia dla osób, które wychowały przynajmniej 10 dzieci. Trudno jednak oszacować, ile w tej liczbie jest kobiet, które urodziły tyle dzieci, a ile decyzji dotyczyło np. rodzinnych domów dziecka i innych form opieki nad adoptowanymi dziećmi (te również uprawniają do świadczenia Mama 4 Plus).

Mama 4 Plus - dla kogo?

O świadczenie Mama 4 Plus mogą wnioskować osoby, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, a nie mają prawa nawet do emerytury minimalnej. Dla kobiet warunkiem do emerytury minimalnej jest 20-letni okres opłacania składek na ZUS.

Świadczenie jest wypłacane po osiągnięciu przez matkę 60. roku życia (lub 65 lat przez ojca). W 2019 r. wynosi 1100 zł brutto, czyli ok. 934 zł netto (kwota podlega waloryzacji zgodnie ze wzrostem wysokości emerytury minimalnej), z tym, że jeśli dana osoba otrzymuje już emeryturę, ale niższą od emerytury minimalnej, to otrzyma "wyrównanie" - aby łącznie dostawała rzeczone 1100 zł.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, spośród 49,2 tys. świadczeń przyznanych przez ZUS 31,4 tys. to dopełnienie do emerytury minimalnej, a 17,8 tys. to świadczenie w pełnej kwocie 1100 zł brutto. Jeśli ktoś wychował minimum czwórkę dzieci, ale oprócz tego pracował na tyle intensywnie, że należy mu się emerytura wyższa od minimalnej, z programu Mama 4 Plus nie skorzysta.

Czytaj więcej: Mama 4 Plus. Kto będzie mógł liczyć na świadczenie, a kto nie? Tłumaczymy

>>>Kobiety coraz częściej robią karierę w "męskim środowisku". Nina Patalon jest trenerką reprezentacji Polski kobiet U-17 i koordynatorką szkolenia w PZPN. W naszym reportażu zdradza, jak na jej pozycję reagują koledzy z branży:

Więcej o:
Komentarze (48)
Mama 4 Plus. Blisko 2 tys. kobiet dostaje pieniądze za wychowanie przynajmniej 10 dzieci
Zaloguj się
 • 5th_element

  Oceniono 18 razy 18

  a ten rozdawniczy rząd nawet nie wspomni, że te pieniądze ZABIERA ludziom pracującym, często tym, których nie stać nawet na jedno dziecko. Rozrywka rozmnażania jest dla ludzi dorosłych, ergo potrafiących się utrzymać. Jakim trzeba być zwierzęciem, nie obrażając zwierząt, by nie mając pracy ani wykształcenia powoływać na świat potomstwo?

 • miguell

  Oceniono 18 razy 16

  Uczący się i pracujący przygnieceni składkami w tym kraju wstrzymują się z posiadaniem dzieci, mając na uwadze zapewnienie im utrzymania. Patologia rozmnaża się w najlepsze. Do "przeżycia" wystarczy Socjal+

 • satur13

  Oceniono 15 razy 15

  Czyli kasa dla patologii, ciąg dalszy.

 • pisowski_niedouk

  Oceniono 17 razy 13

  Program królica plus promuje nieodpowiedzialne rodzicielstwo. Czemu rodzina wielodzietna kojarzy się z brudem, smrodem i ubóstwem? Bo nieodpowiedzialni, niezaradni życiowo rodzice, płodzą dzieci jak króliki. Oczywiście taka patologia no naturalny elektorat pisu więc bierze się jednym a daje patologii.

 • aduerin

  Oceniono 17 razy 13

  wspieranie namnażania upośledzonych, bo zazwyczaj takie mnożą się jak króliki, powiekszając szeregi uliczników, które z litości przepycha się przez podstawowkę, bo mózgu starcza im na pierwszą klasę, płynne czytanie już nie do opanowania, niestety

 • kibelki4

  Oceniono 10 razy 10

  Jeśli ktoś wychował minimum czwórkę dzieci, ale oprócz tego pracował na tyle intensywnie, że należy mu się emerytura wyższa od minimalnej, z programu Mama 4 Plus nie skorzysta
  I to jest chore bo powoduje zmniejszenie zaangażowania, jaki jest z tego wniosek miej wszystko w dupi@ a reszta jakoś się ułoży. U znajomego jest taka rodzinka w której oboje nigdy nie robili i nie będą robić bo im się należy.

 • 11krzych

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli ktoś wychował minimum czwórkę dzieci, ale oprócz tego pracował na tyle intensywnie, że należy mu się emerytura wyższa od minimalnej, z programu Mama 4 Plus nie skorzysta.

  Kraj dla patologii. Dziecioroby, pijacy i pasożyt katolicki ma dobrze, reszta ma płacić podatki.

 • wejsunek47

  Oceniono 5 razy 5

  czyli frajerzy co pracują ,płacą ZUS i podatki finansują zjawiska patologiczne...

 • 11krzych

  Oceniono 5 razy 5

  Dzieci, które zostały przestępcami, menelami lub katolickimi księdzami nie powinny być liczone do emerytury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX