Rolnicy chcą obniżenia wieku emerytalnego do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn

Rolnicy wystąpili z wnioskiem o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym, która reguluje granice wieku emerytalnego m.in. dla osób pracujących w rolnictwie. Według wnioskodawców, emerytura rolników powinna przysługiwać im wcześniej, ponieważ nie obejmują ich takie udogodnienia jak urlop wypoczynkowy, macierzyński czy wychowawczy.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronach Krajowej Rady Izb Rolniczych związek wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o zmianę w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wniosek dotyczy obniżenia wieku emerytalnego rolników: dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do 60 lat.

Obniżenie wieku emerytalnego rolników gwarancją zachowania ciągłości gospodarstw

Zdaniem KRIR praca w rolnictwie wymaga od nich ciągłej dyspozycji, a rolnicy nie mogą liczyć na dłuższe przerwy tak jak pozostali pracownicy, których obowiązują urlopy wypoczynkowe, macierzyńskie czy wychowawcze.

Podniesienie wieku emerytalnego skutkowało także tym, że rodzice później przekazują swoim dzieciom gospodarstwa rolne. Konsekwencją tego jest rezygnacja młodych ludzi z zajmowania się rolnictwem. Według wnioskodawców wcześniejsze emerytury gwarantują zachowanie ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych. Od października 2017 roku wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Drugim warunkiem otrzymania emerytury jest płacenie składek w KRUS przez co najmniej 25 lat pracy. Od 1 marca 2019 najniższa podstawowa emerytura rolnicza wynosi 938,97 złotych. 
 

Więcej o:
Komentarze (86)
Rolnicy chcą obniżenia wieku emerytalnego do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn
Zaloguj się
 • joankb

  Oceniono 48 razy 44

  Nie obejmują ich także takie "udogodnienia" jak opłacanie składek....

 • pan.szklanka

  Oceniono 40 razy 34

  Dla zbilansowania proponuję podnieść wiek emerytalny cierpiącym na bezsenność. Wszak mają więcej czasu wolnego.

 • astachanowicz

  Oceniono 30 razy 26

  Oczywiście, zgadzam się. Jeżeli rolnicy zgodzą się, aby wpłacać na KRUS taką składkę, jaka obowiązuje w ZUS.

 • pawelekok

  Oceniono 28 razy 26

  Dwie sprawy:
  1. Faktycznie w wieku 60 lat to ciężka praca fizyczna to już nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej.
  2. Rolnicy nie wpłacali nigdy na KRUS takich stawek, które pozwoliłyby im przez 5 lat dłużej korzystać z emerytur (a nawet takich, które pozwoliłyvy im korzystać w ogóle dłużej niż 5 lat) i znowu zwykłym miastowym zjadaczom chleba trzeba będzie obniżyć emerytury żeby starczyło dla rolników i górników.

 • smiki48

  Oceniono 26 razy 18

  może niech obniżą wiek emerytalny do 40 roku życia oraz zwolnią ich z płacenia wszystkich składek.
  Ceny żywności wzrosły o kilkadziesiąt procent i zarobili na tym rolnicy i jeszcze im mało. Mercedesy w zagrodzie to za mało Lamborghini to marka którą ich zadowoli. I jako traktor i jako samochód.
  A prawda jest taka że jest to jedna z największych grup pasożytniczych w Polsce.

 • asr1

  Oceniono 15 razy 15

  małorolni nie kumają a właściwie kumają tylko rżną głupa, że jak pracownik idzie na urlop to pensję mu płaci FIRMA a nie rząd !!! FIRMA ze swoich zysków !!! masz chłopie zyski to sobie wypłać urlopowe !!!i zatrudnij pomoc na czas urlopu !!! A już szczególna bezczelność polega na tym, ze kolejne bolszewickie rządy nie wykonały wyroku TK i rolnicy często bardzo zamożni dalej mają fundowane składki zdrowotne z naszych podatków !!!, dodatkowo większość z nich dostaje emerytury których nawet marnego procenta nie opłacili !! Kolejna rzesz cwaniaczków do koryta na krzywy RYJ !!! i tak jak to mawiał Radziwiłł Polska to płachta czerwonego sukna każdy szarpie w swoją stronę !!!

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 13 razy 13

  To darmozjady z policji i wojska będą teraz chcieli po pięciu latach pełnej emerytury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX