PiS pompuje setki milionów złotych w lotnisko w Radomiu. Pasażerowie Enter Air są krytyczni. "To nie ma racji bytu"

Zaledwie 5 procent pasażerów zadeklarowało, że najchętniej podróżowałoby na wakacje z lotniska w Radomiu - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Enter Air wśród  9 129 pasażerów na 228 lotach startujących z Lotniska Chopina w Warszawie.

Jak wynika z badania Enter Air aż 88,5 proc. ankietowanych jako najwygodniejsze dla siebie lotnisko wskazało Lotnisko Chopina (Okęcie). Na drugim miejscu znalazł się Modlin 6,5 proc., a Radom wskazało zaledwie 5 proc. osób.

- Zdecydowana większość respondentów (82,6 proc.) uważa też, że nawet krótszy o kilka minut lot nie zrekompensuje im niedogodności związanych z koniecznością dojazdu do Radomia, a 79,7% ankietowanych nie chce, żeby Okęcie było portem wyłącznie przesiadkowym" - napisano w komunikacie. 

Z Radomia chciałoby latać jedynie 458 ankietowanych osób, które jako miejsce zamieszkania wskazywały najczęściej: województwo mazowieckie (poza Warszawą), lubelskie i świętokrzyskie. Większość ankietowanych mieszkańców tych województw jako preferowane lotnisko wskazało jednak Lotnisko Chopina, mimo że dla części z nich jest ono dalej niż Radom.

Liczba chętnych do latania z Radomia nie jest w stanie zapełnić nawet połowy samolotu latającego przez rok na najpopularniejszej trasie, a pasażerowie chcą przecież latać w różne miejsca. Ruch lotniczy z Radomia nie ma i nigdy nie będzie miał racji bytu

- powiedział dyrektor generalny Enter Air Grzegorz Polaniecki.

.>>>Wiceprezes lotniska w Modlinie mówił w rozmowie z Next.gazeta.pl, że nie widzi możliwości utrzymywania aż czterech portów lotniczych w okolicach Warszawy. Według Marcina Daniła, planowana rozbudowa lotniska w Radomiu nie ma sensu i jest ona pomysłem politycznym. Posłuchaj całej rozmowy:

Pasażerowie Enter Air nie chcą latać z Radomia

Pasażerowie podróżujący na wakacje samolotami Enter Air mogli udzielić anonimowych odpowiedzi na pytania, dotyczące kontrowersyjnego pomysłu przeniesienia lotów czarterowych do Radomia. Przewoźnik spytał też swoich pasażerów o to, jakim środkiem transportu docierają na lotnisko, jak często i w jakim gronie wyjeżdżają na wakacje.

Administracja państwowa i porty lotnicze dążą do wyrzucenia polskich turystów z Lotniska Chopina, które ma stać się portem przesiadkowym dla zagranicznych pasażerów. Opinie ekspertów są bardzo krytyczne wobec takiego pomysłu, dlatego zdecydowaliśmy się spytać o zdanie najbardziej zainteresowanych, czyli naszych pasażerów. Odpowiedzi, które otrzymaliśmy od ponad 9 tysięcy osób są jednoznaczne. Jedynie 5 proc. ankietowanych chce latać z Radomia i są to przede wszystkim osoby, które mieszkają niedaleko i będą na lotnisko w Radomiu miały po prostu bliżej

- dodał Polaniecki. 

Podkreślił, iż wyniki ankiety nie pozostawiają wątpliwości, że lotnisko w Radomiu to projekt realizowany wbrew pasażerom, który nie ma logicznego uzasadnienia. 

"Na projekt zmarnowane zostaną ogromne pieniądze, które mogłyby posłużyć na poprawę infrastruktury tam gdzie to jest realnie potrzebne" - dodał Polaniecki. 

Enter Air jest notowany na GPW od 2015 roku. Przewoźnik posiada pięć stałych baz operacyjnych w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Paryżu oraz kilka baz sezonowych, m.in. w Londynie, Madrycie, Pradze i Tel Awiwie.

Badanie zostało przeprowadzone od 30 czerwca do 28 lipca 2019 r. Ankiety rozdano na wszystkich 228 lotach Enter Air startujących w tym okresie z Warszawy do 43 destynacji wakacyjnych, zlokalizowanych w 18 krajach, takich jak Grecja, Hiszpania czy Turcja, jak również bardziej egzotycznych kierunków, jak Kenia, Wyspy Zielonego Przylądka czy Zanzibar. Wśród pasażerów byli klienci wszystkich głównych partnerów Enter Air - największych w Polsce touroperatorów: Itaka Holdings, TUI Poland, Rainbow Tours czy Coral Travel. Łącznie przewoźnik otrzymał 9 129 wypełnionych ankiet, na podstawie których przeanalizował preferencje swoich pasażerów.

40 proc. spośród wszystkich osób, które udzieliło odpowiedzi w ankiecie mieszka w Warszawie, a kolejne 27,3 proc. w województwie mazowieckim (poza Warszawą). 32,6 proc. ankietowanych reprezentowało pozostałe województwa. 

Rząd pompuje miliardy złotych w lotnisko w Radomiu

Do października 2018 r. lotnisko cywilne w Radomiu było finansowane przez samorząd. Od tamtego momentu jego właścicielem jest Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W pierwszym etapie firma zainwestuje w projekt rozbudowy i modernizacji lotniska ok. pół mld zł. 

"Porty Lotnicze" chcą wypchnąć do Radomia z Lotniska Chopina ruch czarterowy i tanie linie lotnicze (tym samym odciążając warszawski port). Radom ma być portem "komplementarnym" dla Okęcia. Tyle, że najpierw trzeba wpompować w radomski port mnóstwo pieniędzy. W zasadzie w dużej mierze trzeba je zbudować na nowo.

W pierwszym etapie, który ma trwać 20 miesięcy, ma to być 425 mln zł na dostosowanie lotniska do przyjęcia ok. 3 mln pasażerów. Planowane jest m.in. wydłużenie drogi startowej, duża rozbudowa terminalu (znajdzie się w nim m.in. 30 stanowisk odprawy, dziewięć stanowisk kontroli i trzy stanowiska odbioru bagażu), budowa parkingów, miejsc postojowych dla samolotów i przebudowa infrastruktury drogowej w pobliżu lotniska. 

Port miałby znów ruszyć w 2020-2021 r. Docelowo politycy mówią o przepustowości portu w Radomiu na poziomie 9-10 mln pasażerów rocznie, ale to wymagałoby dalszych inwestycji, w kwocie kolejnych ponad 400 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (160)
PiS pompuje setki milionów złotych w lotnisko w Radomiu. Pasażerowie Enter Air są krytyczni. "To nie ma racji bytu"
Zaloguj się
 • metaxo

  Oceniono 66 razy 54

  Lotnisko w Radomiu to jest taki pisowski MIŚ, który otworzy oczy niedowiarkom.

 • ar.co

  Oceniono 45 razy 41

  Pociąg, którym codziennie tysiące mieszkańców Radomia dojeżdża do pracy w Warszawie i z powrotem, jeździ w takim samym tempie, jak za cara. 100 km jedzie się półtorej godziny (jak dobrze pójdzie).
  A wystarczyłaby niewielka część tej kwoty, którą pisowscy złodzieje marnują na nikomu niepotrzebne lotnisko, żeby zmodernizować linię kolejową. Czyżby przy lotnisku łatwiej było kraść, niż przy kolei?

 • antonikarcz

  Oceniono 41 razy 35

  Suski i jego kumple oderwani od koryta w Radomiu znaleźli sposób na przytulenie kasy.

 • pawel-l

  Oceniono 40 razy 32

  Lista inwestycji PIS:
  CPK - 0
  Mosty - 0
  Promy - 0
  Auta elektryczne - 0
  Mieszkania - 0
  Samoloty - 0
  Helikoptery - 0
  Autostrady - porzucone budowy, odwołane przetargi
  Koleje - całkowicie zbędny remont linii Warszawa-Poznań za 1,5 mld
  Lotnisko w Radomiu - 1

 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 23

  Sie guzik znacie. Wprowadzą pisiory ustawowo co najmniej jeden obowiązkowy (rocznie, albo i miesięcznie) lot z Radomia dla każdego nawet nieletniego suwerena..Opornych doprowadzą siłą. Frekwencją przebijemy Pekin.

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 28 razy 22

  A w tym Radomiu to same ciule mieszkają? Przedszkoli i żłobków wam tam nie brakuje???

 • art_102

  Oceniono 23 razy 21

  Ludzie zdychają pod szpitalami, jak bezpańskie psy, a te świnie setki milionów złotych pompują w próżnię.

 • matylda1001

  Oceniono 20 razy 20

  Lotnisko w Radomiu Suskiego jak peron we Włoszczowie Gosiewskiego. Oba potrzebne jak Suski i Gosiewski.

 • mlynek_999

  Oceniono 22 razy 20

  PiSuary po prostu sprawdzają w ten sposób na ile mogą sobie pozwolić w ograbianiu Polski.
  Skoro mamy lotnisko w Łodzi, która jest o niebo lepiej skomunikowana z Wwą niż Radom, w podobnej odległości, ale za to z 3x większą liczbą własnych mieszkańców i mało co stamtąd lata, to nie znajduję innego wytłumaczenia dla tego głupiego pomysłu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX