Służby w JSW. CBA i prokuratura weszły do centrali giganta i jego spółek zależnych

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli w zeszłym tygodniu do centrali Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) oraz do jej spółek zależnych - informuje prokuratura. Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", w trakcie przeszukań służby zabezpieczyły telefony, laptopy i dokumenty kierownictwa kilku spółek z grupy.

Według informacji "DGP", do przeszukań doszło zarówno w centrali JSW, jak też m.in. w spółkach JSW Innowacje, JSW Koks, JSW Logistics oraz JSW Szkolenie i Górnictwo.

Informację o przeszukaniach potwierdzili Polskiej Agencji Prasowej przedstawiciele CBA i Prokuratury  Regionalnej w Katowicach. Nie udzielili jednak bardziej szczegółowych informacji, poza tymi, że działania CBA były związane ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowościach w realizacji umowy między jedną ze spółek zależnych JSW a spółką zagraniczną, oraz że na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. 

Z ustaleń "DGP" wynika, że pod lupą śledczych są m.in. transakcje ze szwajcarską firmą oraz z koncernem ThyssenKrupp. Niewykluczone jest także przyjrzenie się sprawie sfinansowania przez JSW remontu auli krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Śledztwo może być następstwem audytu w JSW w 2018 r. Był on prowadzony przez Andrzeja Burskiego, dyrektora departamentu audytu i kontroli w Ministerstwie Energii. Audyt wywołał kontrowersje, bo Burski to prokurator w stanie spoczynku, i zgodnie z przepisami nie powinien pracować na tym stanowisku. Poza tym - jako że Skarb Państwa jest głównym akcjonariuszem JSW - kontrola człowieka z resortu energii wzbudzała obawy o równy dostęp do informacji dla wszystkich akcjonariuszy. Komisja Nadzoru Finansowego sprawdzała, czy mogło dojść do przekazania informacji poufnych osobie nieuprawionej. 

>>> We wtorek CBA zatrzymało przedsiębiorców i doradców podatkowych oraz przedstawicieli funduszu inwestycyjnego. Zdaniem służb, ujęci w nielegalny sposób unikali opodatkowania narażając Skarb Państwa na utratę miliona złotych

Więcej o:
Komentarze (38)
Służby w JSW. CBA i prokuratura weszły do centrali giganta i jego spółek zależnych
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 21 razy 15

  Ciekawe jak Pisowski oddział RT czyli TVPiS powiąże to z PO i Brejzą :-)

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 10

  Gestapo Polityczne CBA na usługach rządzącej mafii ruszyło z odsieczą przestępcom z PiS i Ministerstwa Sprawiedliwości ze swoimi tępymi odwracają mi uwagi czyli dętymi zarxutami. Typowa zagrywka przestepczej ośmiornicy rządzącej Polska. Nie działa polityczna szczujnio CBA. Jesteście tylko mafią Kaczyńskiego

 • czechy11

  Oceniono 9 razy 9

  Odwracacze uwagi od przestępstw mafii PiS. Jest bezprecedensowa afera w mafii rządzącej są pokazowe wejścia mafijnej służby na partyjnych usługach. Znamy to

 • oloros11

  Oceniono 6 razy 6

  PiS. Znamy te techniki nudni jestescie

 • terminator444

  Oceniono 6 razy 6

  To juz kaczorowi kasy zaczyna brakowac na te tam 500+ na gesi, krowy i inne PiS-ie bydlo.
  Niewiele ten milion strat pododatkowych pokryje 500+ na bydlecy leb - latwo policzyc - malo to paszy - dla malego chlewa na podkarpaciu ledwo wystarczy.

 • ar.co

  Oceniono 5 razy 5

  Ale nagle pisowskie służby dostały wzmożenia. Najwyraźniej sprawa fabryki trolli w ministerstwie jeszcze niejedno ma dno... Spektakl potrwa do października.

 • kinga2015

  Oceniono 4 razy 4

  JSW postawiła się piSSowcom i nie zgodziła się zapłacić haraczu. Dlatego napuścili CBA.

 • 55kris

  Oceniono 3 razy 3

  Ja cię! To jednak zabierają telefony wszystkim - nie tylko 8-letnim dziewczynkom...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX