Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze emerytom. "Trzynastka" co roku "jeśli wyborcy nam zaufają"

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd zajmie się projektami ważnymi dla emerytów: wprowadzeniem corocznej "trzynastki" ustawowo i zwiększeniem waloryzacji dla najbiedniejszych. Obietnic jest więcej, ale warunek jeden: wygrana PiS.

Premier Mateusz Morawiecki złożył szereg obietnic wyborczych emerytom. Szef rządu w rozmowie z "Super Expressem" zapewnił, że kwestia trzynastki zostanie uregulowana ustawowo tak, by dodatek był wypłacany co roku. Emeryci otrzymujący najniższe świadczenia mają też otrzymać wyższą od innych waloryzację "procentowo-kwotową". Obecne założenia mówią o kwocie ponad 4 proc. 

W kolejnej kadencji, jeśli wyborcy nam zaufają, postawimy głównie na stałą poprawę losu emerytów i osób słabszych. Utrzymamy wszystkie nasze programy społeczne prorodzinne i zmniejszające podatki. Co roku będziemy zwiększać inwestycje w polską służbę zdrowia.

- zapewnia premier. 

Spytany o to, czy budżet wytrzyma tak duże transfery socjalne premier zapewnił, że zdaje sobie sprawę z tego, iż łączny koszt "piątki" to 40 mld zł.

Pragnę jednak podkreślić, że nasze programy to nie są transfery socjalne - to programy cywilizacyjne i godnościowe, które również wpływają na rozwój polskiej gospodarki.

Po raz kolejny wyjaśnił też skąd w budżecie znajdą się pieniądze na spełnienie obietnic: uszczelnienie VAT, zwiększenie wpływów z CIT i skłonienie zagranicznych firm do płacenia podatków w Polsce. 

Morawiecki obiecuje emerytom więcej darmowych leków

Emerytom ma też ulżyć obniżenie podatku PIT z 18 na 17 proc., mają też skorzystać dzięki innym rozwojowym i gospodarczym programom nad którymi pracuje rząd. 

Czytaj też: Mateusz Morawiecki proponuje "koalicję chętnych" oraz "czarne i białe" listy płatników VAT w Europie

Od stycznia rząd zapowiada też rozszerzenie programu dotyczącego bezpłatnych leków dla osób w wieku co najmniej 75 lat. 

Premier Morawiecki w wywiadzie z "SE" odniósł się też do tego, czy po wyborach będzie premierem, ocenił wyborcze propozycje koalicji oraz jej podział na trzy różne bloki. Opowiedział też o innych planach rządu związanych z nową kadencją.

Emerytura Plus to jednorazowe świadczenie, które obejmie emerytów i rencistów. Wypłacona zostanie w wysokości najniższej emerytury. Każdy z upoważnionych do otrzymania tego świadczenia dostanie 1100 złotych brutto, czyli 888,25 złotych na rękę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "trzynastkę" otrzymają emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, renciści i emeryci rolnicy oraz osoby, które otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, inwalidzkie, rodzinne lub wojenne.

>>> Czy Polsce grozi spowolnienie gospodarcze? Ekspert wyjaśnia

Więcej o:
Komentarze (205)
Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze emerytom. "Trzynastka" co roku "jeśli wyborcy nam zaufają"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 51 razy 47

  Jako emeryt już ustawiam się w kolejce do głosowania na jedynie słuszną partię. W podzięce za Kuchcińskiego, za Zalewską, za Szydło, za Piebiaka, Waszczykowskiego, Karczewskiego, Macierewicza z Misiewiczem, i za samego posła bez trybu polskęzbawcę.

 • kms2x

  Oceniono 29 razy 27

  Tia... Trzynastka co roku? A może jednak zrewaloryzować dwanaście? Bo do tej trzynastej może emeryt nie dożyć. Co widać po statystykach zgonów, ponad czterysta tysięcy rocznie, rok w rok, od 2016.

 • enochnuckythompson

  Oceniono 21 razy 17

  Dlaczego Ci co mają mniej mają dostać więcej niż reszta? Skąd ta uczciwość? Jedni ciezko pracowali, uczyli się a inni woleli miec jesiki i brajanow i pić piwo i teraz wg Krzywoustego mają ci drudzy dostawać więcej... Nie po to człowiek zapiera+++ całe życie żeby cham jeden z drugim decydowal o tym ile mam dostac

 • c.t.k

  Oceniono 20 razy 16

  Worek z obietnicami wyborczymi rozsypie się we wrześniu, ale jak znam życie, PIS otworzy również worek ze wszelkimi rodzajami plugastwa i k*restwa.

 • g.lesio

  Oceniono 20 razy 16

  A na horyzoncie spowolnienie gospodarki światowej więc i krajowej. Zresztą pierwsze oznaki spowolnienia pokazał wczoraj GUS.
  Więc skąd te dalsze 40 mld panie Pinokio.jak za chwilę zacznie brakować nawet na to co do tej pory rozdajecie?

 • euphoria12

  Oceniono 19 razy 15

  Złodzieju premierze oddaj pieniądze obligatariuszom Getback, ta piramida to sprawka drużyny glapiński i chrzanowki i pan premier

 • ardi78

  Oceniono 15 razy 15

  Mordawiecki, lepiej zajmij się Zerro i bandziorami w Ministerstwie Sprawiedliwości i sędziami #PISdy z grupy Kasta, którzy stosowali UBECKIE metody wobec normalnych sędziów! Do pracy nierobie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX