Trump chce, by rozważyć powrót Moskwy na salony w G7. "To byłaby oznaka słabości"

Unia Europejska jest przeciwna bezwarunkowemu powrotowi Rosji do grupy krajów G7. Informację przekazał wysoki urzędnik unijny w rozmowie z agencją Reuters, zastrzegając sobie anonimowość. Grupa G7 ma spotkać się w najbliższy weekend we Francji.

Prezydent USA Donald Trump zaproponował wcześniej, żeby podczas spotkania rozważyć przywrócenie Rosji do grona najbardziej uprzemysłowionych państw. Rosję z ówczesnej grupy państw G8 wykluczono w marcu 2014 roku. Przyczyną była aneksja Krymu przez Federację Rosyjską. Zdaniem anonimowego urzędnika UE, powody wykluczenia Rosji z grupy są wciąż aktualne, a jakiekolwiek próby przywrócenia będą oznaką słabości.

Niemcy i Wielka Brytania przeciwko przywróceniu Rosji do G7

Przeciwni powrotowi Rosji do grupy krajów G7 są przywódcy Niemiec i Wielkiej Brytanii. Prezydent Francji Emmanuel Macron przyznał, że przywrócenie Rosji do grona G7 zależy od sytuacji na Ukrainie. Zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, która nie jest częścią grupy, warunkiem powrotu Rosji do G7 powinien być zwrot Krymu i wstrzymanie działań wojennych w Donbasie. Ukraiński Krym znajduje się pod okupacją, a ukraiński Donbas cierpi z powodu wojny - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski na swojej stronie w jednym z portali społecznościowych. Jak dodał, zwrot Krymu, przerwanie działań wojennych w Donbasie, a także uwolnienie ponad 100 przetrzymywanych przez Rosję więźniów politycznych i ukraińskich marynarzy będzie sygnałem, że Rosja jest gotowa do - jak to nazwał - zajęcia swego miejsca w wysokiej dyplomacji.

Do grupy G7 należą: Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy.

Więcej o:
Komentarze (13)
Trump chce, by rozważyć powrót Moskwy na salony w G7. "To byłaby oznaka słabości"
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 12 razy 10

  PiS jak zwykle był za tym aby przywrócić rosji wszystkie przywileje
  pis kupuje od ruskich więcej węgla niż peło, po za tym będzie remontować za 2 miliardy nasze przestarzałe sowieckie czołgi. zarobią ruskie firmy a my dalej będziemy mieć stary sprzęt. anatolij macierewicz który ma szerokie kontakty z ruską agenturą znów dostanie gratulacje z kremla

 • cozano

  Oceniono 9 razy 7

  Ciekawe jak z tej propozycji wybrną trole pisowskie?

 • komercyjny02

  Oceniono 6 razy 6

  G7 we współczesnym świecie ma mało sensu. G8 we współczesnym świecie ma zero sensu.

  G7, PKB, nominal, 2018:
  1 United States: US$bn20,494.10
  + European Union: US$bn18,750.05
  2 Japan: US$bn$4,971.93
  3 Germany: US$bn4,000.39
  4 United Kingdom: US$bn2,828.64
  5 France: US$bn2,775.25
  6 Italy: US$bn2,072.20
  7 Canada: US$bn1,711.39
  G7 w takim składzie można interpretować jako klub spotkań towarzyskich dla największych gospodarek państw rozwiniętych i demokratycznych.

  G8
  8 Russia: US$bn1,630.60
  Dodanie Rosji to dopuszczenie do klubu państwa niedemokratycznego a niewiele wnosi gospodarczo.

  Poza G7 / G8 pozostają:
  - China: US$bn13,407.40 (państwo niedemokratyczne, ale jednak wielka gospodarka)
  - India: US$bn2,716.75 (państwo nie należące do wysoko rozwiniętych, ale łączne rozmiary gospodarki są znaczące)
  - Brazil: US$bn1,868.18 (coś jakby kraj-kontynent?)

  - Korea, South: US$bn1,619.42 (wysoko rozwinięty i tylko niewiele mniejszy gospodarczo od Rosji)
  - Spain: US$bn1,425.87 (jak wyżej)
  - Australia: US$bn1,418.30 (jak wyżej)
  - Mexico: US$bn1,223.40 (jak wyżej)

  Jest jeszcze jedno państwo o gospodarce "ponadbilionowej":
  Indonesia: US$bn1,022.45

  Gospodarki "ponadpółbilionowe" to"
  Netherlands: US$bn912.90
  Saudi Arabia: US$bn782.48
  Turkey: US$bn766.43
  Switzerland: US$bn703.80
  Taiwan: US$bn589.39
  Poland: US$bn586.02
  Sweden: US$bn551.14
  Belgium: US$bn533.15
  Argentina: US$bn518.09

 • vinogradoff

  Oceniono 9 razy 3

  Przypominam, ze zwrot Krymu Ukrainie bez PRZEPEDZENIA z Krymu Rosjan, oznaczalby dokladnie to samo co Germanizacja Polakow w Zaborze Pruskim czy Rusyfikacja Polakoww Zaborze rosyjskim. Przy okazji przypominam, ze te fakty germanizacji i rusyfikacji Polakow dzis Polska ocenia negatywnie ale UKRAINIZACJE Rosjan to juz POPIERA i jest w pierwszym szeregu POPIERAJACYCH. Taka postawa zasluguje na ocene z punktu widzenia MEDYCYNY. Jak Polakow germanizowac to zle ale jak Rosjan UKRAINIZOWAC to dobrze. Nie wsytd WAM, Polytycy?

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 2 razy 2

  Rosja Krymu nie zwróci, może kiedyś odpuści Donbas na dobre, ale dla Rosji to wciąż paliwo polityczne na pożytek wewnętrzny. Putin dąży do autarkii, i choć to absolutnie nie ma sensu, nie jest korzystne ekonomicznie ani dla Rosjan, ani dla świata, to jednak ta narracja trafia do rosyjskiego elektoratu, zwłaszcza na prowincji. My to powinniśmy rozumieć, zwłaszcza od 2015.

 • vinogradoff

  Oceniono 8 razy 2

  Ukrainski Krym zamieszkaly przez Rosjan ,. Fajne. Tylko PLEBISCYT jest rozwiazaniem tego banalnego konfliktu granicznego do jakiego by nie doszlo gdyby Zwloki TRUPA upadlego ZSRR, dzielono ,, po TRZEZWEMU.

 • lubat

  Oceniono 13 razy 1

  Problem w tym, że Rosja nie kwapi się - przynajmniej na razie - do tego szemranego towarzystwa, składającego się z bossa (USA) i paru posłusznych wasali. Do Trumpa dotarło, że izolacja Rosji oznacza wzmocnienie wymuszonego sojuszu z Chinami.
  Inną przyczyną wzrostu sympatii Trumpa do Rosji jest fakt, że następny szczyt G-7 ma się odbyć w Trump-Tower tuż przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi.

  PS. Prawdziwe znaczenie polityczne i gospodarcze ma G-20, a tam Rosja uczestniczy.

 • californian-legit

  0

  Po pierwsze, G7 nie jest grupa najbardziej rozwinietych krajow swiata. Po drugie, bez Rosji nie da sie zalatwic wielu spraw na swiecie i lepiej z nia rozmawiac niz ja izolowac. Po trzecie wreszcie, Trump to wyjatkowy prostak, jakiego w najnowszej historii swiat nie widzial, ale sprawy widzi znacznie bardziej praktycznie niz inni politycy, ktorzy myla polityke z moralnoscia, najczesciej z moralnoscia Kalego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX