Chińczycy na S14. Umowa na ostatni fragment "ringu drogowego" wokół aglomeracji łódzkiej podpisana

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o podpisaniu z chińską firmą Stecol Corporation. umowy na budowę fragmentu drogi S14. Chodzi o fragment tzw. "ringu drogowego" wokół aglomeracji łódzkiej. Kontrakt może być przełomowy dla branży.

Umowa na II odcinek drogi ekspresowej S14 Zachodniej Obwodnicy Łodzi podpisana.  
To ostatni, brakujący fragment tzw. ringu autostradowo-ekspresowego wokół aglomeracji łódzkiej. - informujeGDDKiA. Jeden z najistotniejszych fragmentów dróg w Polsce został powierzony chińskiej firmie Stecol Corporation. 

Chińska firma zbuduje fragment drogi S14Chińska firma zbuduje fragment drogi S14 Źródło: GDDKiA/Ministerstwo Infrastruktury

Jak wyjaśnia resort "ring wokół aglomeracji łódzkiej jest niesłychanie ważny nie tylko z punktu widzenia strategii transportowej w regionie, ale także dla całego transportu krajowego. Znacząco poprawi on warunki życia mieszkańców Łodzi, Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego, wyprowadzając ruch tranzytowy z tych miejscowości, jednocześnie skracając czas przejazdu."

Kierowcy chcący skorzystać z innych dróg w regionie - takich jak A1 i A2, a także drogi ekspresowej S8, nie będą musieli wjeżdżać do miasta - wyjaśnił podczas uroczystości zawarcia kontraktu wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Docelowo droga ekspresowa S14 połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8.

>>> My nadrabiamy zaległości z 2012 roku, Norwegowie już myślą jak zbudować podwodne autostrady

 S14 w Łodzi - umowa podpisana

Droga objęta kontraktem ma długość 16,2 km. Wartość kontraktu wynosi 724,1 milionów złotych. Podpisanie kontraktu ze spółką Stecol jest przełomowe, bo oznacza powrót chińskich firm na polski rynek. Żegnały się w nim w bardzo złej atmosferze - autostrada A2 miała być bowiem oddana do użytku w roku 2012. 

Covec, chińska firma, która podjęła się budowy za kwotę 1,3 mld zł, dwukrotnie mniej niż w kosztorysie, ostatecznie nie zakończyła inwestycji. Drogowcy kilkukrotnie próbowali wyłonić następców firmy z Państwa Środka. Pierwsze postępowanie przetargowe rozpoczęło się w 2015 r. i zostało unieważnione. Oferty złożone w roku 2017 przekraczały z kolei kosztorys. Sukcesem zakończył się dopiero trzeci przetarg rozpoczęty w styczniu tego roku.

Warto podkreślić, że Stecol Corporation nie ma kompletnie żadnych związków z firmą Covec. Nie ma też żadnych doniesień, które pozwalałyby wysuwać obawy co do zdolności firmy do przeprowadzenia prac. Wojciech Karmasz, wicedyrektor Stecol Corporation w Europie. w rozmowie z portalem WNP zapewnił, że spółka włożyła dużo pracy w wejście na polski rynek.

Umowa ze Stecolem może być przełomowa. Niektórzy przedstawiciele branży ją krytykują, twierdząc, że Chińczycy nie dysponują odpowiednimi zasobami ludzkimi i sprzętowymi. GDDKiA zapewnia jednak, że wykonawcę będzie monitorować na bieżąco. 

Czytaj też: GDDKiA zawarła umowę na odcinek drogi S14. Wartość kontraktu to 561,8 mln zł

Więcej o:
Komentarze (61)
Umowa na ostatni fragment "ringu drogowego" wokół Łodzi podpisana. Chińczycy zbudują odcinek S14
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 17 razy 5

  Jeżeli pisiory wyłoniły wykonawcę, to pi pisiorsku spiertolą całość.
  Stawiam skrzynkę JW przeciw łubiance pietruszki korzennej.

 • gajowy3

  Oceniono 12 razy 4

  ta droga niczego nie poprawi bo nie będzie można na nią wjechać ani z niej zjechać gdyż pisowcy wycięli z niej węzły. może szanowni "dziennikarze" nie będą się opierali wyłącznie na informacjach od rzeczników prasowych a włożą trochę wysiłku by przeczytać ogłoszenie o przetargu. gdyby mieli problemy ze zrozumieniem to mogą poprosić kogoś kumatego by wyjaśnił co tam jest napisane. ta droga to bubel sprokurowany przez pisowskich władców Polski.

 • krisnap

  Oceniono 7 razy 3

  A czy Covec zaplacil juz kare? Bo jakos to wszystko przycichlo, Chinczycy wodzili za nos polskie banki i ministerstwa, a teraz my z czystej milosci (?) dajemy 4litery po raz drugi?!?

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 2

  Już po czterech latach od zatrzymania przygotowanego przez PO projektu!
  Brawo PiS!
  Nie zapomnijcie po wyborach zerwać umowy.

 • susceptant

  Oceniono 4 razy 2

  W końcu.
  Przetarg z 2015 r. został po blisko dwóch latach unieważniony z powodu zbyt wysokich ofert, przekraczających budżet wykonawcy. Potem "zoptymalizowano" projekt - wycinając z niego część węzłów (z planowanych siedmiu pozostały cztery) i ogłoszono nowy przetarg - tym razem żaden z oferentów nie zdecydował się na podpisanie umowy na ten ostatni odcinek. Udało się podpisać za trzecim razem - zobaczymy jak będzie z realizacją (bo firma Stecol nie prowadziła do tej pory robót budowlanych na polskim rynku).
  Natomiast na marginesie: w 2017 r. ie zdecydowano się na dołożenie ok. 150 mln zł do planowanego kosztorysu i wybudowanie obu odcinków w pełnym wymiarze (ze wszystkimi 7 węzłami) za ok. 1,6 mld zł. Ofertę taką złożył Budimex, co gwarantowało w miarę terminowe wykonanie inwestycji - zapewne byłaby gotowa pod koniec przyszłego roku. Po powtórzonych przetargach podpisano umowy na inwestycję okrojoną (bez części węzłów) za ok. 1,3 mld zł., a droga ma być ukończona wiosną 2023 r. (przy czym Stecol jako wykonawca jest niewiadomą).
  Warto było?

 • bravissimo2000

  Oceniono 8 razy 2

  Znów będą kłopoty z realizacją.

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 10 razy 2

  Jak to było??? Aha: "najdroższe autostrady na świecie"!!! PIS kradnie!!!
  A nie, przepraszam, teraz sobie przypomniałem. To było tak:
  "NAJDROŻSZE AUTOSTRADY NA ŚWIECIE"!!!
  PIS KRADNIE!!!
  Jeżeli ktoś ma wątpliwości to proszę przejrzeć archiwalne fora nt budowy dróg.

 • kolektywnie

  Oceniono 3 razy 1

  Robienie interesów z firmą kontrolowaną przez komuchów z Pekinu, gdy Hong Kong walczy o wolność bardzo dobitnie pokazuje kim są "nasze" elity.

  Każda duża chińska firma jest kontrolowana przez władze a każdy obywatel Chin ma obowiązek prawny współpracować z władzami. Nie ma znaczenia czy mieszka w Chinach czy zagranicą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX