Samoloty-duchy na trasie Londyn-Sydney. Linie lotnicze Qantas przetestują 20-godzinne połączenia

Czy piloci, załoga, a przede wszystkim pasażerowie są w stanie wytrzymać 20 godzin podróży samolotem? Linie Qantas chcą to sprawdzić - wkrótce rozpoczną testy, podczas których na pokładzie znajdzie się niewielka grupa podróżnych. Po wylądowaniu wszyscy przejdą badania, bo niemal doba w powietrzu to "kres możliwości branży".

Linie lotniczeQantas planują coś, co może zmienić świat lotniczych podróży. Australijczycy w październiku, listopadzie i grudniu przeprowadzą testowe loty na trasie Londyn-Sydney i Nowy Jork-Sydney. Połączenia będą trwały, jak donosi agencja Bloomberg, rekordowo długo - aż 20 godzin.

Dlatego też podczas testów samoloty-duchy na pokładzie, oprócz pilotów, gościć będą kilkoro innych członków załogi oraz kilkudziesięciu pasażerów - łącznie 40 osób. Linie chcą upewnić się jak ludzkie ciało wytrzymuje tak długą podróż, dlatego po lądowaniu wszystkich czekają testy medyczne. To istotne, bo Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu opublikowało w styczniu badanie, z którego wynika, że 60 procent pilotów długodystansowych doświadczyło umiarkowanego lub mocnego zmęczenia podczas swojego ostatniego lotu. 

20-godzinne loty możliwe już w 2022 roku

Alan Joyce, dyrektor naczelny Qantas, przyznaje, że tak długa podróż to "ostateczny kres możliwości" dla branży. Dłuższych dystansów bez międzylądowania nie da się pokonać. Sprzedaż biletów jest zależne od powodzenia próbnych przelotów. Wstępnie uruchomienie połączenia zaplanowano na rok 2022. 

Pierwsze informacje o przymiarkach do lotów na trasie Londyn- i Nowy York-Sydney pojawiły się w roku 2017. Linie Qantas mówiły wtedy o "Projekcie Wschód Słońca". Nazwa nawiązywała do legendarnych połączeń z czasów II Wojny Światowej, kiedy loty Qantas do Londynu nad Pacyfikiem trwały 28 godzin.  Oczywiście z międzylądowaniem. Za to pasażerowie mieli możliwość zobaczyć dwa wschody słońca.

Rekordowo długie loty 

Lista najdłuższych lotniczych połączeń świata nie jest specjalnie długa. Znajduje się na niej m. in. rejs  Singapur-Nowy Jork. Linie Singapore Airlines połączenie uruchomiło w październiku zeszłego roku. Pasażerowie spędzają w powietrzu 17 godzin i pokonują dystans 15 tys. km. 

W ścisłej czołówce najdłuższych połączeń znajdują się też linie Qatar Arilines, które w rozkładzie mają połączenie z nowozelandzkiego Auckland do portu Ad-Dauha Katar (DOH). Trwa 17 godzin. Qantas w długich podróżach również mają doświadczenie - ich połączenie na trasie Brisbane-Chicago (z Australii do USA) trwa do 17 godz. i 20 min. W 2018 r. australijskie linie lotnicze Qantas uruchomiły też około 17-godzinne połączenie lotnicze pomiędzy Perth mieszczącym się na zachodnim wybrzeżu Australii a Londynem. Czytaj też: Skan twarzy zamiast paszportu. Linie lotnicze Qantas zaczynają używać danych biometrycznych

Rekordowe jest też połączenie na trasie z Honolulu do Bostonu. Trwa co prawda "jedyne" 12 godzin, ale to najdłuższa trasa na świecie łącząca dwa miasta leżące w tym samym kraju. 

>>> Czy wiecie, jak wyglądają ćwiczenia bombowców nad Europą z kabiny pilota? Widok jest niesamowity:

Więcej o:
Komentarze (65)
Niemal dobę w samolocie? Linie lotnicze Qantas przetestują 20-godzinne połączenia
Zaloguj się
 • koenzymq10

  Oceniono 21 razy 15

  to tyle samo godz co z radomia do warszawy ..pkp...trzeba popytac ludzi jak wytrzymuja

 • cmok_wawelski

  Oceniono 15 razy 9

  W 787 PLL LOT krzeselka w economy nie nadaja sie do podrozy dalszej niz 6 godz. A od ekranikow nie HD - boli glowa.
  Lecialem tez 787 linii United - komletnie inne wrazenie. Ekraniki HD, miejsca na nogi -wyczuwalnie wiecej. Inna bajka, inne krasnoludki, a szczgolnie rano, po calej nocy.

  Dla zainteresowanych porownaniami www.seatguru.com

 • cynamon_10

  Oceniono 8 razy 6

  Wszystko to blednie w porównaniu z połączeniem Warszawa <=> Rzeszów.

 • wlodeek

  Oceniono 6 razy 6

  Ogrodnik-marszałek dałby radę nawet 30 godzin. Pod warunkiem, że leciałby z Auckland do burdelu w Rzeszowie.

 • mnicz

  Oceniono 8 razy 6

  "Rekordowe jest też połączenie na trasie z Honolulu do Bostonu. Trwa co prawda "jedyne" 12 godzin, ale to najdłuższa trasa na świecie łącząca dwa miasta leżące w tym samym kraju. "
  A co z przelotami z Cayenne do Paryża? Najkrótszy lot trwa chyba 13h 25m.

 • daniell157

  Oceniono 6 razy 4

  WĄTPIĘ Pan Waszczykowski miał problem z godzinną podróżą rodzimą firmą. To co dopiero inni pasażerowie i to jeszcze nie-LOTem

 • pct3

  Oceniono 7 razy 3

  co ma ilustrować w tym artykule fotografia A380 który na pewno nie będzie tych lotów obsługiwał???

 • mikejar

  Oceniono 9 razy 3

  Lecialem 15 godz z HONGKONG do NEWARK. po 10 godz mialem serdecznie dosyc .Ostatnie 2 godz to prawdziwy koszmar. Nie ma czym oddychac Smrod bo ludzie nie wytrzymuja takiej dlugiej podrozy. Po wyladowaniu kazdy czul sie jakby mial drugie zycie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX