Niedziele handlowe. Czy w niedzielę 25 sierpnia sklepy będą otwarte?

Od 2018 roku obowiązuje w Polsce ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i niektóre dni świąteczne. O ile jednak w ubiegłym roku sklepy mogły być otwarte przez dwie niedziele w miesiącu, o tyle w tym roku niedziela handlowa wypada tylko raz w miesiącu.

Zgodnie z ustawą powinna to być ostatnia niedziela danego miesiąca. 25 sierpnia tak właśnie jest, dlatego też będziemy wtedy mogli spokojnie zrobić zakupy. Czynne będą zarówno wielkie sklepy typu Biedronka, Lidl, czy Ikea, jak i placówki handlowe w galeriach handlowych. 

Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że jest to ostatnia niedziela handlowa przed rozpoczęciem roku szkolnego. Za tydzień bowiem, 1 września sklepy wymienione powyżej będą już zamknięte. Wtedy zakupy będzie można zrobić jedynie na dworcach kolejowych bądź autobusowych, w mały sklepikach osiedlowych, gdzie za ladą stanie sam właściciel, stacjach benzynowych czy sklepach z pamiątkami. Trudno jednak oczekiwać, że znajdziemy tam bogaty wybór artykułów szkolnych. 

>>>Jadwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie”. Zobacz nasz materiał:

Zakaz handlu 2019 i 2020. W które niedziele zrobimy zakupy

Jeśli natomiast chodzi o kolejne niedziele handlowe, to w tym roku będzie ich już tylko sześć. Wypadają one 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia, 29 grudnia. 

Czytaj więcej: Polacy pogodzą się z zakazem handlu? Analitycy uważają, że blisko 25 proc. przywykła do niehandlowych niedziel

Z kolei w 2020 roku zakaz handlu będzie jeszcze ostrzejszy - sklepy będą zamknięte praktycznie w każdą niedzielę. Zakupy będzie można zrobić jedynie w 7 z 52 niedziel. Oto ich lista: 

26 stycznia
5 kwietnia
26 kwietnia
28 czerwca
30 sierpnia
13 grudnia
20 grudnia

Więcej o:
Komentarze (11)
Niedziele handlowe. Czy w niedzielę 25 sierpnia sklepy będą otwarte?
Zaloguj się
 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 5 razy 5

  Wiem pisaliście wczoraj, dzisiaj ale dobrze, że piszecie to i teraz,UZ chyba namówił an i mamy wyczerpujący artykuł. Jednego mi w nim brak czy w Castoramie na moim osiedlu będzie ochraniaszka pracująca w niedzielę Krystyna O.(no ta ruda co dobrze ze łba wali), Jeśli tak to proszę jej powtórzyć, że 25 w niedzielę będziemy z Franciszkiem kupowali gwoździe na wagę, niech weźmie do pomocy koleżankę Będziemy około 11:47
  .

 • pH5.5 pH,5.5

  Oceniono 1 raz 1

  Biedny uz.. Po fali krytyki zmienili mu inicjały. Uz bądź dzielny !handlowe wrócą i znów będziesz sobą!! ??

 • aprilis

  Oceniono 3 razy 1

  Kretyński wymysł z tymi niedzielami. Wszystko po to, żeby pokazać, kto tu rządzi. Osobiście traktuję je jako rodzaj zniewolenia.

 • krystyna.gasior

  0

  Nie rozpędzajcie się tak z tymi handlowymi niedzielami w przyszłym roku. Jak przegonimy mafie z kraju 13.10 , to następcy przywrócą normalność w tym kraju

 • jezierskiadam

  Oceniono 2 razy 0

  .
  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?
  Kilka propozycji:
  Zakaz korzystania z placów zabaw.
  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..
  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.
  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.
  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.
  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.
  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.
  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.
  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.
  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.
  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.
  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

 • Krzysztof Jędrzejczyk

  Oceniono 6 razy -2

  Czy gazeta.pI co tydzień musi robić z Polaków idiotów? Przecież każdy wie że pierwsze 3 niedziele są niehandlowe a wy co tydzień ten sam artykuł!!!! Dajcie sobie spokój , czemu to ma służyć??? chyba ogłupianiu Polaków...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX