"Świnka Peppa" sprzedana za gigantyczne pieniądze. Hasbro wyłożyło 4 mld dolarów. Pomógł brexit

Hasbro, drugi największy producent zabawek na świecie, przejął firmę eOne, właściciela popularnej dziecięcej animacji "Świnka Peppa". Transakcja opiewa na 4 miliardy dolarów, a nabywcy pomógł brexit, który w ostatnich miesiącach doprowadził do osłabienia funta.

Koncern Hasbro, który ma w rękach takie marki jak Monopoly czy Transformers, za 3,3 mld funtów (4 mld dolarów) przejął firmę eOne. To największa transakcja w historii amerykańskiej firmy. Oferta Hasbro jest również ponad trzykrotnie większa od oferty złożonej przez brytyjską stację ITV, która kilka miesięcy temu bezskutecznie próbowała przejąc eOne za około miliard funtów.

Entertainment One jest producentem bądź dystrybutorem takich seriali, jak "The Walking Dead" czy "Halt and Catch Fire", a także filmowych serii "Zmierzch" oraz "Igrzyska śmierci". Klejnotem koronnym w portfolio firmy są jednak animacje dla dzieci, a przede wszystkim "Peppa Pig" czyli "Świnka Peppa".

Skierowany do najmłodszych serial, opowiadający o przygodach Peppy, jej rodziców, brata George'a oraz grupy przyjaciół, w ciągu kilku lat stał się jedną z najpotężniejszych dziecięcych marek na świecie. "Świnka Peppa" to dziś nie tylko bajka, ale również linie zabawek, odzieży, a nawet parki rozrywki. Peppa cieszy się rosnącą popularnością w Europie i USA, a także w Azji - przede wszystkim w Chinach.

"Świnka Peppa" w rękach Hasbro. Pomógł brexit

W przejęciu eOne Hasbro pomógł brexit, a raczej rynkowa niepewność z nim związana. Wciąż nie wiemy, na jakich zasadach Londyn opuści Unię Europejską (obecny termin graniczny mija 31 października), a nowy brytyjski premier Boris Johnson uważany jest za polityka nieobliczalnego.

Ta sytuacja doprowadziła do znacznego osłabienia funta w stosunku do euro i dolara. To z kolei wpływa na wycenę spółek notowanych na londyńskiej giełdzie. Co prawda eOne jest firmą kanadyjską z siedzibą w Toronto, ale notowana jest na London Stock Exchange. Hasbro skorzystało więc z okazji i upolowało właściciela Peppy za mniejsze pieniądze.

eOne nie jest zresztą jedyną firmą związaną z Wielką Brytanią, która w ostatnim czasie została sprzedana. Na początku tego tygodnia miliarderzy z Hong Kongu przejęli browar Greene King za 4,6 mld dol. W ub. miesiącu amerykański fundusz Advent International przejął brytyjski koncern lotniczy Cobham za 4 mld dolarów, a dostawca żywności Just Eat za 5 mld funtów trafił w ręce holenderskiego Takeaway.com.

Więcej o:
Komentarze (11)
Świnka Peppa sprzedana za gigantyczne pieniądze. Hasbro wyłożyło 4 mld dolarów
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 4 razy 4

  Kilka miesięcy temu czytałem, że wieprzowina będzie drożeć. Sprawdziło się.

 • tom_aszek

  Oceniono 2 razy 2

  To jest ta jedyna czworooka świnka na świecie? Czyli mająca po dwoje oczu po każdej stronie ryjka? :)

 • psi_zgryz

  Oceniono 4 razy 2

  A u nas na wsi świnki po 4 PLN za kilogram. Co za dziadostwo na tej wsi!

 • janptak

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe czy szynka będzie smaczna z tak drogiej wieprzowiny.

 • super_benek

  Oceniono 7 razy -1

  Szkoda, że większość odcinków Peppy jest co najmniej niemądra. A jaki wzorzec rodziny - mama świnka bez wiedzy taty świnki oddaje jego ulubiony fotel, dzieci temu sekundują. Tata świnka najpierw nie chce dać kluczyków do zabawy dzieciom, a później sam je gubi..Tata świnka gubi drogę, tata świnka zapomina zatankować auto..Długo by można. Jaki wzorzec rodziny i wizerunek ojca wpaja taka bajka? Słabe to.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX