Niemcy nie chcą powrotu Rosji do G7. "To nie kwestia moralności, lecz realpolitik"

Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen wyklucza szybkie przyjęcie Rosji do G7, czyli do grupy krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo. Niemiecki polityk powiedział, że Berlin jest także za utrzymaniem sankcji gospodarczych, ale zaznaczył, iż Niemcy wspólnie z Rosją będą kontynuowały budowę gazociągu "Nord Stream2".

Norbert Roettgen zastrzegł, że osobiście jest sceptyczny wobec budowy "Nord Stream2 ", to jednak prace są tak daleko zaawansowane, że gazociąg należy zaakceptować. "Były w tej sprawie i nadal pozostają różnice zdań, ale projekt jest bardzo zaawansowany. Nie ma więc sensu ponownie rozgrzebywać tematu, tym bardziej, że nic to nie da, gdyż wynik i tak jest znany" - powiedział Roettgen w radiu "Deutschlandfunk". Jego zdaniem prowadzenie wspólnych niemiecko-rosyjskich interesów, pomimo nałożonych sankcji na Rosję, to nie kwestia moralności, lecz - jak się wyraził - to "Realpolitik".

Z propozycją przywrócenia Rosji do G7 wystąpił prezydent Donald Trump. Przeciwni temu są kanclerz Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron. W ten weekend odbędzie się szczyt G7 we francuskim Biarritz. Rosję usunięto z G7 po aneksji należącego do Ukrainy Krymu w 2014 roku.

Więcej o:
Komentarze (29)
Niemcy nie chcą powrotu Rosji do G7. "To nie kwestia moralności, lecz realpolitik"
Zaloguj się
 • sunzi15

  Oceniono 7 razy 7

  UNIA powinna generalnie prowadzic Realpolitik,
  a w szczegolnosci integrowac sie, egzekwowac pryncypia traktatowe
  i dzialac jako jeden potezny podmiot polityczny, gospodarczy,
  a w perspektywie rowniez militarny.

 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 12 razy 6

  To i tak była tylko grzeczność ze strony państw "siódemki". Trudno, nawet przy sympatii do Rosji uznać ją za kraj wysoko rozwinięty. Chyba, że uznamy potencjał nuklearny za miernik rozwoju.

 • skromne-zero

  Oceniono 1 raz 1

  Niech G7 pozostanie unią krajów cywilizowanych. Rosja niech jednoczy się z afrykańską dziczą czy np. azjatyckimi łowcami głów. Rosja to dziki kraj złodziei i bandziorów.

 • vinogradoff

  Oceniono 1 raz 1

  Jak nalezy odczytac znaczenie slow,, REALPOLITYK padajacych z ust Niemca w sprawie Rosji w kontexcie Ukrainy? Przypominam, ze Ukraina ciazy ku NIEMCOM a Niemcy widza w tym szanse na osobiste korzysci natomiast Rosje po ROZWALCE w epoce NOBLISTOW POKOJOWYCH a zwlascza pana Noblisty Pokojowego i Najwiekszego Demokraty w dziejach Rosji, uwazaja za panstwo SLABE i ,,dotkniete,, tez slabym PRZYWODZTWEM co akurat nie budzi zadnych watpliwosci bo w tym maja racje absolutnie zupelna i niepodwazalna. Niechaj Kazdy sam sobie przemysli te sprawe i sam wyciagnie swoje wlasne wnioski bez Suffflerufff-Manipulantow-Goebbelsiakow.

 • vinogradoff

  0

  Rosja ze swoja mikra gospodarka gdyz dzis importuje nawet MOPY do mycia podlog choc dawnej to produkowala wlasne FOTOaparaty i zegarki a takze i WIELOSIPIEDY oraz radiopryjomniki , gdzie odloguje ok. 6,- milionow hektarow ziemii uprawnej jaka rolniczo wykorzystywano w Epoce ZSRR kwalifikowalaby sie jako Rwnorzedny Partner ale nie do G-7 a do G-70. Badzmy RERALISTAMI. Czy sa pytania ? A mote waproßy jesc?

 • ja5569

  Oceniono 4 razy 0

  Czyli: "Panu Bogu swieczke a diablo ogarek..."

 • sertoriusz1

  Oceniono 6 razy 0

  Może i jest tam od cholery milionerów, ale faktycznie - wciągać Rosję do grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata, to jednak gruba przesada.

 • kolektywnie

  Oceniono 1 raz -1

  Czyli antyrosyjskie Niemcy budują NS II z Rosją, który zagwarantuje Putinowi praktycznie monopol na rynku paliw w UE?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX